Politika

Koliko je odluka Sudana neočekivana: Još jedno priznanje Kosova kao rezultat lobiranja Prištine?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

15/04/2025

-

07:04

Koliko je odluka Sudana neočekivana: Još jedno priznanje Kosova kao rezultat lobiranja Prištine?
Koliko je odluka Sudana neočekivana: Još jedno priznanje Kosova kao rezultat lobiranja Prištine? - Copyright Profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Kosovska predsednica Vjosa Osmani objavila je na društvenim mrežama u subotu da je Sudan priznao Kosovo. Uz ovu informaciju, Osmani je podelila i video snimak na kom se vidi njen susret sa sudanskim ministrom spoljnih poslova na forumu u Antaliji. Priznanje od Sudana drugo je za samo nekoliko nedelja, nakon što je jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova krajem marta priznala još jedna afrička država - Kenija.

"Bila mi je čast i zadovoljstvo da se sastanem sa ministrom spoljnih poslova Sudana. U našem prvom susretu obavestio me je da je predsednik Sudana doneo odluku da prizna nezavisnost Republike Kosovo i da ćemo uspostaviti diplomatske odnose između naših zemalja", izjavila je Osmani u video snimku objavljenom na društvenoj mreži X. 

Ono što je neobično jeste činjenica da se Sudan trenutno suočava sa unutrašnjim sukobima. Već dve godine traju sukobi između vojske i paravojnih snaga, što je dovelo do velike humanitarne krize. Prema podacima koji su dostupni, oko 20.000 ljudi je poginulo za to vreme, dok se gotovo polovina stanovništva suočava sa ekstremnom glađu. 

Upravo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije u svom saopštenju, reagujući na odluku Sudana, navelo i trenutnu situaciju u toj zemlji. Kako je navelo MSP, trenutna politička situacija u Sudanu, koju karakteriše neizvesnost i nedostatak legitimiteta vlasti, dovodi u pitanje validnost takvih međunarodnih odluka. Odluka Sudana, kako se dodaje, predstavlja grubo kršenje principa međunarodnog prava, Povelje UN i važeće Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

"Upitan je kapacitet trenutne Vlade Sudana da donosi odluke od vitalnog značaja za međunarodne odnose, posebno u kontekstu pitanja koja se tiču suvereniteta i teritorijalnog integriteta država članica UN", saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući ujedno Vladu Sudana da preispita tu odluku, imajući u vidu "kompleksnost i delikatnost situacije".

Lobiranje za priznanje

Kao i u slučaju Kenije, srpski zvaničnici, ali i pojedini analitičari govore o kampanji lobiranja prištinskih predstavnika, pre svega po afričkom kontinentu. 

Skoro pet godina otkako je Izrael priznao Kosovo, Priština se izborila za priznanje iz Kenije, a smatra se da je ključnu ulogu u tome odigrao bivši kosovski ministar spoljnih poslova i predsednik Kosova Bedžet Pacoli, koji nije deo vladajuće koalicije Aljbina Kurtija.

Euronews Srbija/Vladislav Ćup

 

"Nažalost, očigledno je, kao što je gospodin Pacoli i rekao, novac i lobiranje koje traje od 2009. a koje je nastavljeno i u prethodnim godinama gde Pacoli ima projekte vredne više milijardi evra, u ovom slučaju urodilo plodom", rekao je Đurić za Euronews Srbija, reagujući na odluku Kenije.

Spoljnopolitički analitičar Mirko Dautović istakao je da postoje dva eksterna razloga za priznavanje nezavisnosti Kosova.

"Jedan je Bedžet Pacoli, bivši ministar spoljnih poslova Kosova i multimilioner, koji je bio u ovih poslednjih šest meseci po turnejama po Africi, gde je lobirao za priznavanje Kosova. Jedna od posledica toga je priznanje Kosova od strane Kenije pre mesec dana. Drugi razlog je uticaj Turske na Sudan. Mada mi nije jasno zašto bi se Turska u ovom trenutku bavila priznanjem Kosova, ali činjenica jeste da Turska podržava vladu generala Abdel Fatah Al Burhana u građanskom sudanskom ratu. Ovome govori u prilog da je Turska ta koja je podstakla Sudan da prizna Kosovo, to što je general Al Burhan bio na Antalijskom forumu, gde su se okupili mnogi lideri, kao i to što Turska snabedva sudansku armiju u tom građanskom ratu, koja uključuje i Barjaktar dronove. Tu vidim jak uticaj Turske na Sudan", ocenio je Dautović za Kosovo online

Kako je dodao Dautović, smatra da je vrlo neočekivana odluka Sudana koji se nalazi usled građanskog rata da sada prizna nezavisnost Kosova.

"Pored Ankare i Pacolija ne vidim zašto bi se Sudan upuštao u priznavanje Kosova. U tom smislu, Kenija, to što je uradila prošlog meseca, pa sada Sudan..., očekujem da je u toku kampanja. Bilo od Pacolija, bilo od Turske, Emirata... Ovo su moje hipoteze ko stoji iza tog priznanja, svakako je neki eksterni faktor. Pretpostavljam da će ih biti još", dodao je on.

Broj i dalje zavisi od onog koga pitate

Nakon odluke Sudana, prema tvrdnjama iz Prištine, nezavisnost Kosova priznalo je 119 zemalja. U Beogradu tvrde da je taj broj mnogo manji.

Prema tvrdnjama srpskog šefa diplomatije, u poslednjih deset godina 28 zemalja je povuklo priznanje. Neke od tih zemalja su Burundi, Papua Nova Gvineja, Dominika, Solomonska ostrva, Madagaskar, Togo, Centralnoafrička republika, Gana i Nauru. 

Na sajtu Status Kosova, koji je predstavljen 2023. godine, stoji podatak da Kosovo priznaje 90 država, 78 ga ne priznaje, stav 12 država je nejasan, dok je njih 13 povuklo priznanje.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija