Đurić: Beograd se konstruktivno uključuje u dijalog, Piština preduzima jednostrane poteze
Komentari14/04/2025
-13:51

Ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Marko Đurić izjavio je danas da se Beograd konstruktivno uključuje u dijalog sa Prištinom koji se vodi pod pokroveteljstvom Evropske unije, sa ciljem da se stvori sigurno, stabilno i prosperitetno okruženje, ali da vlasti u Prištini preduzimaju jednostrane poteze.
On je u intervjuu za tursku TRT World televiziju rekao da bi Beograd voleo da vidi sprovođenje Briselskog sporazuma i svih drugih sporazuma koji bi mogli da doprinesu snižavanju tenzija i povećanju razumevanja.
"Vidim da su vlasti u Prištini preduzele neke jednostrane korake na terenu da preokrenu situaciju u svoju korist. Nažalost, to je dovelo do smanjenja kolektivnih političkih i kulturnih i drugih prava srpske zajednice. Tako da smo zabrinuti zbog toga", rekao je Đurić.
Objašnjava da je pitanje AP KiM veoma složeno i osetljivo pitanje jer za Srbe to nije samo 13 odsto teritorije.
"To je fundamentalno pitanje ko smo mi, sedište srpske crkve koja postoji 800 godina je u manastiru Peć, koji je danas na Kosovu. To je srpski manastir svetske baštine UNESCO-a, a patrijarh Srpske pravoslavne crkve nije u mogućnosti da poseti ovaj manastir", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima za Srbiju je održavanje stabilnosti i mira u regionu ključni preduslov za naš dalji rast, jer nastoji da zauzme zasluženo mesto za stolom u Briselu gde smatra da treba da imamo reč u formiranju spoljne bezbednosne politike Evrope.
"A takođe možemo mnogo da doprinesemo jer Srbija sa stopom rasta od preko četiri odsto na godišnjem nivou i činjenicom da ima više nego duplo veći BDP za manje od jedne decenije zapravo može da pomogne u podsticanju evropskog rasta. Ne dolazimo u Brisel samo da molimo, ali takođe verujemo da možemo da igramo stabilizujuću ulogu u regionu Balkana. I kao ministar spoljnih poslova u narednim mesecima, uložiću dodatne napore da razgovaram sa svim strankama u našem regionu", rekao je on.
Na pitanje kako Srbija pristupa pitanju mogućeg uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS, Đurić ističe da je Srbija dobra ima zaista dobru priču da ispriča kada je njena ekonomija u pitanju, kao i da je poslednjih meseci, uradila mnogo da poveća svoju energetsku bezbednost.
On je podsetio da je u septembru prošle godine potpisao u Vašingtonu Sporazum o strateškom partnerstvu u energetskoj sferi sa Sjedinjenim Američkim Državama, kao i da ima veoma dobre odnose u energetskoj sferi sa Azerbejdžanom, sa drugim zemljama, tradicionalno i sa Rusijom, koja je vlasnik NIS-a.
"Dakle, razgovaramo sa svim akterima da se očuva energetska bezbednost i da ove sankcije ne utiču na ljude koje ne bi trebalo da pogode. O tome ćemo razgovarati sa novom američkom administracijom. Razgovaraćemo sa ruskom stranom i uvereni smo da možemo da održimo energetsku bezbednost zajedno sa mnogim našim partnerima, uključujući Azerbejdžan, uključujući Tursku, uključujući i druge zemlje u regionu", rekao je Đurić.
Tramp najpopularniji zapadni političar u Srbiji
Na pitanje da li smatra da će biti lakše raditi sa aktuelnom američkom administracijom, Đurić istiće da je američki predsednik Donald Tramp ubedljivo najpopularniji strani političar, zapadni političar u Srbiji, što su pokazala i ispitivanja javnog mnjenja, odnosno da je u Evropi najveća podrška Trampu zapravo bila u Srbiji.
"To nije bilo slučajno i nije ideološki vođeno jer su i liberali i levičari, kao i oni koji su na desnoj strani naklonjeniji Donaldu Trampu jer se nadaju da će on doneti novi drugačiji vid pozitivnog odnosa sa Srbijom, s obzirom na to da smo, na primer, tokom Klintonove administracije 1990-ih imali veoma težak odnos. Tri decenije kasnije, rekao bih da su američko-srpski odnosi na daleko boljem mestu. Mislim da radimo na strateškom partnerstvu. U stvari, dogovorili smo se početkom ove godine da pokrenemo strateški dijalog između Srbije i Sjedinjenih Država. I verujem da će oslanjanje na novu američku administraciju da uspostavi mnogo bliži odnos i doneti dobre rezultate", rekao je Đurić.
Upitan kakve napore ulaže Srbija da oslobodi srpskog državljanina Alona Ohela, koji je kidnapovan u napadu Hamasa u gazi 7. oktobra 2023. godine, Đurić kaže da je Ohel uhvaćen u tragičnom nizu događaja i ponovo apelovao na njegovo momentalno puštanje na slobodu.
"On je državljanin Srbije i Izraela. Njegov deda je iz Novog Sada na severu Srbije. On je civil, nije učestvovao ni u kakvim sukobima. On je pijanista. Tako da je bio uhvaćen u tragičnom nizu događaja, a slučajno je i moj rođa", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima Beograd želi da vidi prestanak stradanja, neprijateljstava, kroz koje su prošli i Srbija i region na Balkanu, koji zna šta znači proživeti užasnu patnju kroz koju prolaze ljudi na Bliskom istoku.
"Srbija je poslala humanitarnu pomoć preko Egipta za narod Gaze. Nadam se da će se i ova borba uskoro okončati, da će doći do uspeha diplomatije jer se dosta razgovara, ali sada su nam potrebni rezultati", rekao je Đurić.
Dodao je da narod Srbije želi da vidi mirno rešenje i podsetio da Srbija učestvuje u misiji UNIFIL u Libanu sa 200 vojnika.
"Dakle, iako nismo velika država, ali pokušavamo da doprinesemo regionalnoj stabilnosti", zaključio je Đurić.
Komentari (0)