Profesor Bratina za Euronews: Uloga pokreta je da konstruktivno razgovara sa svima
Komentari14/04/2025
-16:41
Sagovornik "Prelistavanja" bio je profesor Univerziteta u Prišini Boris Bratina i član Pokreta za narod i državu koji je za Euronews govorio o pokretu, trodnevnom skupu ali i drugim temama sa naslovnih strana.
Na samom početku, Bratina je istakao kako je zadovoljan kako je protekao sabor i posebno istakao pozitivnu atmosferu.
"Ne da sam zadovoljan, nego je to bio jedan neobičan skup na kakvom nikad nisam bio. Kod nas su uglavnom skupovi puni žestine i ljutnje. Naime, od osamdesetih godina motam se po raznoraznim protestima – barem čovek mora da vidi ako hoće da zna", kaže on i nastavlja:
"Čak sam se i ovde brinuo kakvo će biti raspoloženje ljudi. A onda, kad smo stigli, potpuno sam bio iznenađen. Kao da je ljudima na neki način bilo drago što su tu. Vladala je neka prijatna, ne euforična, ali prijatna atmosfera."
"Imao sam utisak da je, kada smo tamo došli, bar na trenutak spala tenzija – kao kada ostavite težak teret koji nosite", podvlači Bratina.
Euronews
Kaže da je bilo dosta pitanja u vezi s osnivanjem pokreta: 'Šta je pokret?' i 'Čemu će služiti?'"
Bratina je naveo ulogu koju će pokret preuzeti na sebe u narednom periodu.
"Uloga pokreta je da u ovom trenutku podrži neku vrstu provetravanja trenutne vlasti, uloga pokreta je da konstruktivno razgovara sa svima", kaže profesor i konstatuje:
"Naravno, pokret treba da pomogne ljudima koji su posle vandalskih demonstracija izgubili osećaj sigurnosti i poverenje u državu, kako bi osetili da će država preduzeti korake za njihovu zaštitu, njihova prava i sve ostalo – iako to pomalo čudno zvuči", kaže sagovornik.
Bratina je objasnio razloge koji stoje iza postavljenih zahteva od strane okupljenih na saboru.
"Slično je zvučalo čudno i to što mi nekome postavljamo zahteve, odnosno, uslovno govoreći kada predsednik govori: 'Kome ti postavljaš zahteve, ti si ta vlast' Ispostavlja se da imamo problem u državi gde neke naše velike institucije – poput prosvete, zdravstva i drugih – počinju, bar neke od njih, da se ponašaju na svoju ruku. To je očigledno slučaj sa sudstvom, imamo problem u prosveti, imamo problem u kulturi", kaže on i objašnjava:
"To znači prosto oni zastupaju jedno političko mišljenju koje nije autohtono datoj grupi. Po logici stvari ne mogu svi nastavnici ili sve sudije da misle isto o raznim stvarima koje nas susreću."
Bratina navodi kako će pokret doneti do novog kvaliteta koji je potreban društveno-političkoj situaciji u kojoj se Srbija nalazi.
"Pokret ima još jednu ulogu, mi smo ti koji smo na neki način preuzeli na sebe da unapredimo stanje u Srbiji i da ga popravimo. Kad hoćete da popravite nešto, onda morate odgovoriti snažnim moralom u odnosu na ono šta popravljate. Drugim rečima, ja to govorim ovako više teorijski, dakle svaka društvena promea se odigrava na takav način: Da oni koji dolaze odgovaraju strožimi moralom od onih koji treba da napuste istorijsku scenu", podvlači Bratina.
Celo gostovanje pogledajte u video klipu na početku teksta
Komentari (0)