Stojaković za Euronews Srbija: Opterećenje ekonomije i usporavanje privrednog rasta izazvano protestima i blokadama
Komentari31/03/2025
-13:35
Dnevna štampa u Srbiji ovog jutra uglavnom se fokusira na teme koje se tiču unutrašnjeg stanja, od blokade fakulteta, srednjih i osnovnih škola i mogućnosti da se ova školska godina nastavi, pa i kroz "lex specialis", do stanja na severu Kosova i Metohije, gde kroz kontrolisani rat protiv Srbije, kako pišu mediji, Aljbin Kurti ostvaruje ideju Velike Albanije, a veoma bitna tema jeste i imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Srbiji, kako je saopštio predsednik SAD Donald Tramp krajem prošle nedelje.
Teme dnevne štampe za "Euronews Srbija" analizirao je urednik ekonomije u "Večernjim novostima", Dušan Stojaković.
"Oni koji postavljaju uslove za rešenje krize, ne nude izlazne strategije"
Aktuelna društvena kriza i geopolitički izazovi ostavljaju posledice na ekonomiju, o čemu državni zvaničnici govore već mesecima, kao i da stalni protesti remete našu privredu. Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kaže da je projekcija rasta društvenog proizvoda za prvo tromesečje već redukovana sa 3,5 na 3,3 odsto.
"Vidim da su tačne informacije da je došlo do usporenja naše privrede. Već zvanične procene o privrednom rastu, koji je trebalo da gađa neki broj od 4 odsto, odnosno 3,5 odsto, kako se to konzervativno planiralo, sada su već revidirane na 3,3 odsto i to je ponovila guvernerka Narodne banke Jorgovanka Tabaković. I to je nešto sa čim se suočavamo", kaže Stojaković i dodaje:
"Nije tajna da količina turista koji su dolazili nije na nivou prethodnih godina, odnosno nismo uspeli da postignemo ni onoliko koliko je bilo prošle godine, a o rastu ne možemo da govorimo. I to su činjenice. Jednostavno, došlo je do usporenja privredne aktivnosti. I vi kad uzmete primer neke pekare preko puta osnovne ili srednje škole koja je uobičajeno radila, poslednja četiri meseca nije imala đake u svojim školskim klupama i oni na odmoru nisu mogli da kupe ni kiflu... Računajte - četiri meseca puta đak, puta kifla i sve je vrlo jednostavno", ističe on.
Euronews
Stojaković pojašnjava i to da je opterećenje ekonomije i usporavanje rasta privrede uzrokovano blokadama i protestima, zbog čega je stvorena nepovoljna ekonomska klima.
"Došlo je do osipanja privredne aktivnosti. Takođe, nije tajna da je količina stranih direktnih investicija, na koje je naša privreda navikla i od kojih je prilično zavisna, prikočila jer, jednostavno, vlasnici kapitala ne žele da ulažu u zemlje u kojima postoji neka neizvesnost i koje bi mogle potencijalno da postanu neko krizno žarište. To su činjenice koje zaista opterećuju ekonomiju, a one su sigurno uzrokovane onim što se dešava u našoj zemlji, a to su protesti, blokade, pa čak i povremeno nasilje kojem smo svi svedoci", ističe Stojaković i nastavlja:
"Ono što mene kao građanina izuzetno brine jeste to što još uvek nismo krenuli u neku vrstu dijaloga i prevazilaženja ove krize, jer imam utisak i da oni koji postavljaju određene vrste uslova za rešenje ove krize ne nude nikakvu izlaznu strategiju. Traže se neki zahtevi, zahtevi se ispunjavaju, onda oni nisu dovoljno ispunjeni i sada mi imamo jednu sapunicu, dugačku špansku seriju, a rešenja nema ni na vidiku", kaže on.
Stojaković takođe ističe važnost otpočinjanja dijaloga i razgovora, kao i potrebu da se izbegne upotreba nasilja.
"Samo me plaši, a taj dodatni strah sam imao i od početka, to da se sve ne prelije u neko nasilje. Evo, svedoci smo i u Nišu juče, vi vidite tačno po tom događaju da postoji određena frustracija i sa jedne i sa druge strane, i ovi događaji u Novom Sadu tokom vikenda, to je nešto što zaista onespokojava i ja bih zaista voleo da se sedne za sto i da se razgovara, da se, bez obzira na političke simpatije i ko je nadležan, a ko nije nadležan, izaberu i nadležni i nenadležni, bilo kakvi, da sednu za sto, da probaju da razgovaraju. Hajde da probamo da popravimo ovu našu situaciju", zaključuje Stojaković.
"NIS je nominalno promenio vlasnika, što je posledica evropskog licemerja"
Takođe, nezaobilazna ekonomska tema svih prethodnih meseci jeste ona koja se tiče NIS-a i mogućih sankcija SAD toj kompaniji, kao i razgovori o tome kako da se ta situacija reši trajno, na dobrobit energetskog sektora i korist svih zainteresovanih strana.
Inače, profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić govorio je za "Večernje novosti" o srpskoj privredi i rekao da je teško dati procenu rasta BDP-a Srbije u 2025. godini, jer će to zavisiti, između ostalog, i od toga kako će se razrešiti društveno-politička kriza u zemlji, ali i taj carinski rat između velikih sila i eventualno uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije.
"Dobra vest za građane jeste što kriza oko Naftne industrije Srbije nije eskalirala, odnosno NIS nije pod pritiskom i nije mu u ovom trenutku dramatično otežano poslovanje. Ti fini politički i ekonomski odnosi kad čovek mora da ode na posao i kad mora da sipa gorivo, a desi mu se da na pumpi ili nema goriva ili ne može svojom karticom da plati taj račun, stvaraju jedan ogroman problem", kaže Stojaković i dodaje:
Press služba NIS
"Definitivno je to jedna od važnih priča. To je neka vrsta nasleđa koje smo dobili od prethodne američke administracije, koja je pokušana da se reši na elegantan ili manje elegantan način, a to je da je NIS promenio neke nominalne vlasnike, odnosno udele u vlasništvu, pa sada više nije većinski vlasnik 'Gazprom Neft' koji je na listi prokazanih ruskih kompanija", kaže Stojaković.
On objašnjava i to zašto je došlo do nominalne promene vlasništva nad NIS-om.
"On je deo svog vlasništva ustupio 'Gazpromu' koji je, vidite to licemerje, ista kuća, to su ćerka i majka firma, jedna je pod sankcijama, druga nije. Zašto nije? Zato što je Evropljanima potreban gas i ako stave 'Gazprom' na listu sankcija, onda oni neće moći da kupe nešto što im je neophodno i onda su rekli: 'Hajde da ih pustimo ovde, pa ćemo ovde da ih zatežemo', i u tom, pomalo smešnom nadgornjavanju u političkim odnosima, naši građani mogu da dođu u problem da nemaju dovoljno goriva. Definitivno je krajem prošle sedmice produžen taj rok za 30 dana", zaključuje Stojaković.
Gostovanje Dušana Stojakovića u celosti pogledajte u video-prilogu.
Komentari (0)