Biznis vesti

Dok sat otkucava polemiše se o mogućim scenarijima: Da li će ponovo biti odložena primena američkih sankcija NIS-u?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

28/03/2025

-

12:19

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

U ponoć, odnosno sutra u šest sati ujutro po našem vremenu ističe rok za primenu američkih sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva, piše RTS. Prvobitno Naftna industrija Srbije je tražila odlaganje na tri meseca, a vašingtonska administracija ih prolongirala samo na mesec dana. Do odluke američke administracije dele nas sati, a generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je za RTS da očekuje da će biti produžen rok za uvođenje američkih sankcija Naftne industrije Srbije, kao i da se može očekivati i više od 30 dana odlaganja. 

Kako je Bajatović ranije objasnio za javni servis, sve će se tačno znati nakon poslednjih konsultacija između advokata NIS-a i Vlade Srbije. 

"Vlada je uputila pismo, kao što znate, ponovo nas je podržala mađarska vlada. Uloga Janafa, zbog njihovih interesa je konstruktivna u ovom delu i prosto mi sad čekamo. Sutra ujutro oko šest sati pretpostavljam da ćemo znati sve", rekao je tada Bajatović. 

Profesor na Mašinskom fakultetu i bivši pomoćnik ministra u Ministarstvu rudarstva i energetike Miloš Banjac prokomentarisao je za Euronews Srbija očekivanja Bajatovića o mogućem odlaganju sankcija NIS.

"NIS, svakako, očekuje da se odlaganje sankcija produži. Kao što je Bajatović i rekao, verovatno će se dodatno odložiti, možda još jednom po 30 dana, na osnovu stručnih analiza. Da li će to biti dovoljno? Mislim da Srbija nema mnogo prostora za pregovaranje jer želimo da zadržimo dobre odnose sa Rusijom, ali i sa susedima", rekao je Banjac. 

Promo/NIS

 

Jedan od ključnih koraka koje je NIS preduzeo kako bi izašao u susret međunarodnim zahtevima jeste promena u vlasničkoj strukturi. Banjac je objasnio da je vlasnički udeo Rusije u NIS-u smanjen, ali je istakao da potpuna eliminacija Rusije iz kompanije nije realna opcija. 

"NIS je uradio šta je mogao. Vlasnička struktura se promenila, ali potiskivanje 100 odsto Rusije iz NIS-a je, mislim, nemoguće. Gazprom je još uvek ključni igrač. Matrica Gazproma, koji nije pod sankcijama, preuzima deo vlasništva, a možda u budućnosti i veći deo", objasnio je Banjac. 

Međutim, on ističe da je osnovni problem nejasnoća oko tačnih uslova koji bi trebalo da se ispune da bi sankcije bile odložene ili ukinute. 

Šta bi NIS trebao da uradi dalje? 

Banjac se dotakao i mogućih koraka koje NIS treba da preduzme kako bi umanjio negativne posledice u slučaju da sankcije ipak stupe na snagu. On ističe da je potrebno sačekati precizne smernice od američke administracije, ali i pripremiti se za krizni period. 

"Ukoliko dođe do primene sankcija, potrebno je da znamo tačno šta američka administracija traži. Ako je uslov potpuno potiskivanje Gazproma, onda bi Gazprom mogao da preuzme ostatak akcija i nastavi sa poslovanjem. Ako to nije dovoljno, moraćemo da sarađujemo sa Rusijom i da vidimo šta oni mogu ponuditi, rekao je Banjac. 

On takođe dodaje da Srbija ima rezerve nafte koje mogu da traju tri meseca, a uz dodatnu proizvodnju sa svojih bušotina i uvoz derivata, situacija bi mogla biti pod kontrolom. 

Što se tiče  uloge susednih zemalja, kao što su Mađarska i Hrvatska, u rešavanju ove sitacije, Banjac smatra da bi Mađarska mogla biti zainteresovana za kupovinu dela vlasništva u NIS-u, s obzirom na to da je MOL, mađarska naftna kompanija, već poznata u ovom regionu. 

Promo/NIS

 

"Postoje glasine da su Mađari zainteresovani za otkup. MOL je svakako firma koja može da preuzme veći deo tržišta u Srbiji. Oni već imaju rafinerije, koje, iako ne rade u punom kapacitetu, mogu da povećaju proizvodnju. Oni su se već pripremili za povećanje snabdevanja i za veću količinu nafte", objasnio je Banjac. 

Međutim, on napominje da je odluka o tome da li će Mađarska kupiti deo NIS-a u velikoj meri na ruskoj strani, jer je većinski paket akcija u rukama Rusije. 

Banjac se osvrnuo na širu geopolitičku situaciju, posebno u kontekstu rata u Ukrajini. On smatra da bi potencijalni prekid rata mogao pozitivno uticati na smanjenje sankcija prema Rusiji, a samim tim i na srpske naftne kompanije. 

"Situacija u Ukrajini svakako utiče na naše pregovore. Ako dođe do mirovnog sporazuma i rat između Rusije i Ukrajine bude prekinut, to će sigurno doneti smanjenje sankcija prema Rusiji. Ako se rat okonča, verujem da će sankcije biti ukinute", zaključio je Banjac. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis