Debata o proširenju na Beogradskom ekonomskom forumu: Kakva je budućnost EU i Zapadnog Balkana
Komentari29/10/2024
-21:24
Beogradski ekonomski forum okupio je predstavnike država, institucija i kompanija iz regiona. Na tom skupu debatovalo se i o budućnosti proširenja EU i Zapadnog Balkana. Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre poručuje da je 2024. donela napredak po pitanju proširenja. Žiofre kaže da je savet srpskom vođstvu da intenzivira rad na reformama.
Na pitanje šta bi vlast trebalo da uradi u naredne tri godine kako bi do kraja ove dekade ušla u EU, Žiofre odgovara - da se pravovremeno ispune obaveze iz reformske agende.
"Dodatno, ne smemo da zaboravimo pitanja koja možda nisu u reformskoj agendi, koja je svakako važan dokument, ali imamo i pregovore o 35 poglavlja o pitanjima za koje je potreban pomak. Tako da najbolji savet je da se intenzivira rad na obe stvari, na implementaciji reformi, kao i na komuniciranju tog rada sa građanima", kaže Žiofre.
Stav Mađarske je poznat, poručuju da će EU biti na dobitku ukoliko prihvati Srbiju u svoje redove. Ambasador Mađarske Jožef Mađar apostrofira i značaj proširenja na ceo region Zapadnog Balkana.
"Da li će biti jednog velikog proširenja, jednog velikog zamaha, sa 10 miiona stanovnika još od onog dela Evrope koja čini nekakvu belu fleku, upravo, na starom kontinentu. Nažalost, imamo ovakvu belu fleku, to je Zapadni Balkan. Mi, naravno, želimo da ova fleka nestane, odnosno da se cela Evropa, celi evropski kontinent ujedini i da imamo zapravo u tom smislu fiksne spoljne granice", rekao je on.
Unutrašnje reforme su suština procesa pristupanja Evropskoj uniji, podseća Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike.
"Borba protiv kriminala, borba protiv ilegalnih migracija, snaženje demokratskih institucija, snaženje nezavisnog sudstva, profesionalna administracija, na jedan način prosto stvaranje jednog sistema, državnog, pravnog, socijalno-ekonomskog, koji je uporediv sa načinom na koji žive građani Evropske unije u državama članicama", rekao je Majstorović.
Kada pomenuto bude privedeno kraju, kažu sagovornici, tada će možda građani najskeptičnijih zemalja po pitanju proširenja imati drugačiju sliku o Srbiji i zemljama Zapadnog Balkana.
Komentari (0)