Samardžić za Euronews Srbija: Srbija je nedvosmisleno na evropskom putu, ali je pitanje da li je Brisel spreman
Komentari29/10/2024
-14:19
Gost Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje bio je urednik i šef deska Večernjih Novosti, Vladan Samardžić, koji je komentarisao aktuelna dešavanja sa posebnim osvrtom na posetu predsednika Mađarske Tamaša Šujoka Srbiji.
Predsednik Mađarske je završio svoju dvodnevnu posetu Srbiji, a poruke koje smo čuli od predsednika Mađarske upućene predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i našoj zemlji idu u smeru da "Brisel treba da ispuni obećanje i primi Zapadni Balkan" u svoje okrilje.
Kako Mađarska predsedava Evropskom unijom, Šujok se u Beogradu pred svojim srpskim kolegom založio upravo za brzi ulazak Srbije u uniju.
Najviši predstavnici Mađarske, uključujući i premijera Viktora Orbana su više puta isticali da danas bez Srbije u Evropskoj uniji nema stabilnosti na Balkanu.
"Dobro je da čujemo pozitivne poruke iskrenih prijatelja članica EU"
Postavlja se pitanje šta Mađarska može da uradi zapravo na ovom planu, a Samardžić ističe zabrinutost da ove napore Mađarske neće prepoznati "glomazni briselski aparat".
"Pa mi ovo tumačimo, prosto i tu ne treba sad previše biti pametan, kao zaista iskrene reči, ispostaviće se iskrenog prijatelja. Takođe, nemojmo i smetnuti s uma i zaboraviti sve ono što je nekada opterećivalo istorijske odnose dvaju narada, ali pokazuje se da je Mađarska, eto saznali smo juče, i četvrti trgovinski partner naše države, da se na ekonomskom segmentu dosta radi. Tu je tranzit gasa, skladištenje plavog energenta, izgradnja brze pruge. Eto, čuli smo juče i najavu tog mega projekta koji će spajati dobar deo Evrope, Mađarsku Srbiju, Severnu Makedoniju, skroz dole do Grčke. I onda se logično pitanje postavlja, pa zaista je Srbiji mesto u, kako to volimo da kažemo, porodici evropskih naroda. Jeste ovo činjenično stanje o čemu je govorio predsednik Mađarske, kome je ovo, čini mi se, treća stanica od kako je na mestu šefa mađarske države, jeste iskrena poruka, jeste ono obećanje, ako to možemo da tumačimo kao obećanje, dato pre dve decenije, da zemljama Zapadnog Balkana jeste mesto u Evropskoj Uniji", kaže Samardžić i dodaje:
"Ja se bojim da glomazni briselski aparat neće blagonaklono gledati na ove težnje Mađarske. Dobro je da ih čujemo, dobro je da mi sagledamo ko su nam prijatelji istinski u Evropskoj Uniji, gde se i kroz ekonomiju, a ako čitamo i da je Evropska Unija prosto nastala kao sklop zajedničkih interesa, upravo zbog, kako se to u posljednje vreme često govori, biznisa i ekonomskog napretka, plašim se da glomazni briselski aparat neće tako brzo i tako lako doneti odluku".
"Evropski put Srbije je nedvosmislen"
On kaže i da je sigurno i to da postoje uslovi za prijem Srbije u EU, iako oni nisu jasno napisani.
"Mi smo se bavili, ne samo mi u Novostima, nego i mnogi mediji, imenovanjem gospodina Tonina Picule na mesto izvestioca za Srbiju, koje dosta govori o svemu", kaže on.
U vezi sa tim imenovanjem predsednik Srbije je rekao: "Razumeli smo poruku, ali nastavićemo da sarađujemo", a Samardžić ističe da proces puta Srbije u EU traje od 2000. godine.
"Da se mi razumemo. Evropski put Srbije je nedvosmislan. I on, to znamo vi, a i vaši gledaoci, naši čitaoci, nije od juče, nije od pre nedelju dana prosto. To je proces koji traje od 2000. godine i tu nema zaustavljanja. Pitanje je samo da li je ono što se onako, kako bih rekao, uvek iza kuloara spominje, ukoliko bismo učinili onu najnepopularniju meru, mislim u ovom trenutku kod našeg naroda, uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji ili činjenje sa delom naše teritorije, Kosovom i Metohijom, što se nedvosmisleno na ovaj ili onaj način zahteva od Srbije, opet bi nešto na tapetu ili na talonu bilo", kaže on.
S druge strane, te dve stvari nisu nikakvi zvanični uslovi. Niti bi priznanje tzv. Kosova bilo uslov, niti bi sankcije Rusiji bile uslov. Ono što jeste zvanično, to je ono što mi vidimo kroz ove klastere, kroz poglavlja, a Samardžić ističe da na tom putu Srbiju čekaju izazovi.
"Ako mi rešimo situaciju u našem dvorištu, a mi često i zaboravljamo da nismo mi baš toliko loši, jeste da ima pitanja, ako govorite o otvaranju poglavlja, znate sigurno da će ta 'zelena agenda' biti možda i najteži proces do onog poslednjeg koraka ka ulasku u Evropsku uniju, ali nije baš sad kod nas u dvorištu sve neuređeno", govori on i nastavlja:
"Svi govore o vladavini prava, naravno da tu postoji dosta prostora za napredak, ali plašim se da u ovom trenutku raspoloženje u Briselu nije da se odmah, promptno, Srbija, odnosno dobar deo zemalja sa ovog prostora nađe u EU. Videćemo prosto šta će nam doneti vreme", zaključuje Samardžić.
Komentari (0)