Dautović za Euronews Srbija: Ne očekujem odgovor Irana na napad Izraela, ali je moguće da se stvari vrlo brzo promene
Komentari28/10/2024
-14:57
Gost Euronews Srbija u segmentu Prelistavanje bio je spoljnopolitički analitičar Mirko Dautović, koji je komentarisao aktuelna dešavanja na Bliskom istoku.
U prethodnu subotu Izrael je odgovorio na raketni napad Irana, petočasovnim napadom u kojem je gađano 20 vojnih ciljeva, kako je saopštio Izrael. S druge strane, juče smo imali teroristički napad nadomak Tel Aviva kada se kamion zakucao u autobusku stanicu.
U incidentu je najmanje dvoje ljudi, uključujući navodnog napadača, preminulo od zadobijenih povreda, dok izveštaji govore da se akt desio u blizini izraelske vojne baze, severno od Tel Aviva, što je saopštila izraelska policija, koja je dodala da su, prema novim informacijama, i 32 osobe povređene u incidentu.
Takođe, oni su saopštili i to da su naoružani civili u toj oblasti vatrenim oružjem ubili arapskog vozača, koji je svojim kamionom udario ljude na autobuskoj stanici u centru grada.
Dautović: Izraelski napad na Iran beznačajan za Teheran
Na pitanje da li je bilo očekivano da se napad Izraela na Iran desi ovog vikenda, koji je odmazda za napad od 1. oktobra, Dautović ističe da se nije moglo sa sigurnošću potvrditi da će se napad desiti baš sad.
"Bili smo u očekivanju praktično od 1. oktobra da se ovo desi i kada je Netanjahu rekao da će to da uradi, tu odmazdu do američkih izbora, znali smo da će to biti u nekom trenutku, ali nismo očekivali da će biti ovog vikenda. Očekujete da će to da se desi svake večere. Ja se budim i gledam odmah aplikacije i vesti iranske i izrelske, da li je došlo do napada, i eto, u subotu je došlo. Ipak, ovaj napad je bio vrlo simboličan, nisu 'udarili u glavu hobotnice'. Ciljali su manje više nebitna postrojenja, vojna uporišta, baze koje su napuštene odavno. I iranska štampa sama je rekla da ovaj napad nije bio značajan. Što se tiče naslova da je 'ovo pet sati pakla', ne slaže se uopšte. Imali smo intervju sa ulica Teherana, gde su pitali građane da li ih je uplašio izraelski napad, sad, naravno, mi ne možemo da znamo da li je to namešteno ili ne, ali ljudi su rekli: 'Ne samo što nas nije uplašio, mi se ne plašimo, nisam ni znao da je bio napad' i sl. Dakle, to su ciljane mete van grada, nije bilo nikakvog 'pakla'. Ovo je bio vrlo mek napad na koji Iran neće uzvratiti", smatra Dautović.
Iranski vrhovni lider Ali Hamnei rekao je da izraelski napad na Iran tokom vikenda ne bi trebalo, kako je rekao, ni preuveličavati, ali ga ne bi trebalo ni umanjivati i on nije pozvao na osvetu. Teheran ipak najavljuje neku vrstu odgovora, a pitanje je u kom obimu bi to moglo da bude i da li može da se očekuje recipročni odgovor Teherana.
"Ne, mislim da ne treba da se očekuje. Kod njih, kako da kažem, 'muzika je tiha' što se tiče Irana, nisu podigli buku, ne obećavaju Izraelu pakao, ne spominju da će 'cionistički entitet biti uništen' itd. Dakle, to su sve stvari koje oni trenutno ne govore. Tako da to Ali Hamnejevo upozorenje, to više onako zvuči kao nekakva mudrost, 'ne treba ni potcenjivati, ni precenjivati, umanjivati', ali u suštini nemate tu nikakav sad razlog da oni uzrate u ovom trenutku. Međutim, rat se nastavlja u Libanu, bombardovanje Gaze se nastavlja, kriza na Zapadnoj obali se nastavlja, tako da u tom smislu mi i dalje imamo krizu i dalje je sve u fluksu. I samo je pitanje šta će sledeće da se desi, što može opet da promeni situaciju", ističe Dautović.
"Na Bliskom istoku neće izbiti svetski rat, jer su u sukobu regionalne sile"
Nakon ovakvih i sličnih napada nisu retkost senzacionalistički naslovi, na primer, 'pakao', 'kreće Treći svetski rat', i slično. Kad god se dese ovakvi napadi i ovakve vojne akcije, sutradan u nekim novinama izađu takvi naslovi i takve prognoze.
Na pitanje o čemu se tu zapravo radi i da li bi uopšte trebalo strahovati svaki put posle ovakvih napada da će doći do neke ogromne eskalacije, Dautović ističe da svetski rat može da izbije samo uz učešće svetskih sila.
"Što se tiče Bliskog istoka, neće tu početi nikakav svetski rat. Da biste imali svetski rat, morate imati sukob velikih sila. Ovo je sukob regionalnih sila. Izrael koji, naravno, ima podršku Sjedinjenih Američkih Država i Iran koji nema, uprkos svemu što se govori o BRIKS-u, Iran nema podršku ni Rusije, ni Kine za taj rat sa Izraelom. Neće mu one priteći u pomoć sve i da dođe do nekog direktnijeg okršaja između Izraela i Irana. Ne treba se bojati toga. Postoje efekti koji mogu da se dese, zbog prirode Bliskog istoka, recimo da je Izrael ciljao naftna postrojenja Irana, a nije, cena nafte bi skočila. To znači direktno odražavanje na cene svega i kod nas, jer bi u tom slučaju to pogodilo i Saudijsku Arabiju, i Kuvajt, i Ujedinjene Arapske Emirate, lančano, to bi sve dovelo do skoka cene nafte. Ali, što se tiče neke sad bezbednostne krize, ona ne postoji. Ona je na regionalnom nivoju, ona je jedan od plamenova koji gori. Čitav svet je u krizi, Sudan je u krizi, Sudan je u građanskom ratu, imamo ratu u Ukrajini, imamo te krize na Pacifiku, koje mogu da prerastu u svetski rat. Naprimer, ako Kina bude pokušala da povrati Tajvan vojnim putem, ili da nametne svoja prava u Južnom Kineskom moru i izazove time sukob sa Vijetnamom, Filipinima, koji su opet saveznik Amerike - to je potencijal za svetski rat, ništa drugo nije", analizira Dautović.
Gostovanje Mirka Dautović u celosti pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)