Brabić: Litijum je šansa za budućnost zemlje, to je nafta 21. veka
Komentari22/06/2024
-13:02
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da nikada nije krila da se zalaže za iskopavanje litijuma u Srbiji i smatra da nije dobro odreći se takve šanse za budućnost zemlje, ali je dodala da nije na njoj da odgovori da li bi građani na referendumu trebalo da se izjašnjavaju o tom pitanju.
"Litijum je važan za Evropu, a jedino značajno nalazište litijuma na evropskom kontintetu se nalazi u Srbiji. Ukoliko se narod Srbije bude odlučio da idemo u iskopavanje litijuma, što ja nisam krila da je dobro i da je to nafta 21. veka, nepametno bi bilo da se toga odreknemo", rekla je Ana Brnabić novinarima prilikom obilaska gradilišta kojim počinje renoviranje Pozorišta "Boško Buha".
Upitana da li to znači da će biti referenduma o eksploataciji litijuma u dolini Jadra, Brnabić je rekla:
Videćemo. Moj posao je da vodim debatu u parlamentu sa relevantnim akterima, nije na meni da donosim odluku hoće li biti referenduma".
Ana Brnabić je rekla da bi svi koji sumnjaju u posledice takvog projekta treba da znaju da Evropska unija (EU) ima najbolje standarde očuvanja životne sredine i vodili bi računa da se projekat, koji je ogromna prilika za Srbiju, sprovede u skladu sa najboljim evropskim i svetskim standardima.
Prema njenim rečima, domaća firma iz Subotice, "Eleven S", koja zapošljava 110 ljudi iz 21 drržave, uspela je da napravi litijumske baterije bez nikla, što je veliki uspeh za Srbiju.
Sa celim lancem vrednosti, rekla je Brnabić, to bi značilo da bi do 2030. godine u Srbiju došle investicije u vrednosti od 11-12 milijardi evra i da bi dobili 20.000 novih radnih mesta.
Na konstataciju da i Nemačka ima velike rezerve litijuma, pa ga ne kopa, Ana Brnabić je rekla da je potpuno ubeđena da bi i neke evropske zemlje, ako bi završile istraživanja i našle projekat koji je "makar sličan projektu u Srbiji", kopale.
Dodala je da bi kopali i oko Berlina da pronađu takva nalazišta litijuma. Ukoliko na pametan način iskoristimo ovo što imamo, imali bismo u narednih deset godina prosečnu platu iznad proseka EU, dodala je ona.
Ana Brnabić ponavlja da "ovo nije politička stvar" i da je prilika da se kaže da je projekat Rio Tinta rađen u kontinuitetu.
"Vi ste 2001. godine doveli Rio Tinto, 2004. godine dali prve dozvole, a 2006. godine promenili zakon", rekla je ona na račin bivše vlasti koja se sada kao opozicija protivi projektu iskopavanja litijuma. "Mi smo nastavili sa tim projektom trasom koju ste nam vi zadali, zemlja je već u velikoj meri bila kupljena. Zašto ne sednemo i ne razgovaramo ko je šta uradio i zbog čega, nego se ova tema koristi za političku borbu", rekla je Ana Brnabić.
Komentari (0)