Sagovornici za Euronews o hapšenjima zbog nesreće u Novom Sadu: Neophodno je sačuvati nezavisnost sudstva
Komentari22/11/2024
-18:35
Povodom tragedije u Novom Sadu u kojoj je stradalo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, privedeno je 12 osoba. Među njima su ministar građevinarstva u ostavci, Goran Vesić, njegova pomoćnica zadužena za železnički transport, Anita Dimoski, Jelena Tanasković koja je podnela ostavku na mesto direktorke Infrastrukture železnice kao i njen prethodnik na toj funkciji, Nebojša Šurlan. Navedeno je i da se za jednom osobom još traga.
Kako će izgledati istražni postupak, a kako sudski proces, kao i koje su političke posledice ovih hapšenja, o tome su u "Temi jutra" za Euronews govorili advokat Predrag Savić i politički analitičar Marko Blažić.
Advokat Predrag Savić ističe kako je zakonito okončavanje procesa opšti interes svih građana i države.
"Ovo je dosta komplikovan slučaj i trebalo je saslušati dosta svedoka i izvršiti neka veštačenja, ovo je slučaj u kojem pravosudni organi države moraju da imaju Ustavom zagarantovanu samostalnost i slobodu da bi ga rešili u interesu naroda, države, pravne sigurnosti. I kad se diže ovakva halabuka, kad imamo blokadu suda i pritiske na sud, od strane opozicionih narodnih poslanika i odbornika i dela njihovih pristalica, i kada sa druge strane imamo maliciozne i zlonamerne komentare sa strane pozicije, sve to utiče na rad suda i tužilaštva i stvara jednu vrlo lošu sliku i utiče na samostalnost i nezavisnost suda, utiče na fer i zakonit postupak prema ljudima koji su trenutno, pretpostavljam, u statusu, u predisrtražnom postupku osumnjičenih", kaže Savić.
Neophodno je odbraniti nezavisnost sudstva kao grane vlasti
"Treba doneti rešenje o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih ako postoje osnovi sumnje da su izvršile ta krivična dela, a njima se na teret stavlja da su izvršili krivično delo koje je teško delo protiv opšte sigurnosti, ali u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. To je iz člana 281. KZ i on kaže : 'Lice odgovorno za projektovanje, rukovođenje ili izvođenje gradnje ili građevinskih radova koje pri izvođenju tih radova ne postupi po propisima ili opšte priznatim tehničkim pravilima i time izazove opasnost za život i telo ljudi ili za imovinu većeg obime kazniće se' pa onda ako je došlo do kvalifikovane situacije da je stradalo neko lice onda je zaprećena kazna po članu 288, to je teško delo protiv opšte sigurnosti, od 2 do 12 godina, ako je to delo učinjeno iz nehata zaprećena kazna je do 8 godina zatvora", navodi sagovornik.
"Mi imamo ovde sada vrlo precizne zakonske norme koje tužilaštvo mora da ispoštuje, mora da ispoštuje Zakon o krivičnu postupku i da sprovede sve radnje na zakonit način, da to bude fer i zakonito suđenje, a uticaj na sud sa strane tome ne doprinose. Mi imamo situaciju da narodni poslanici atakuju na Sud. Narodni poslanici bi morali da poštuju član četiri Ustava Srbije koji kaže da u Srbiji važi princip podele vlasti na sudsku, izvršnu i zakonodavnu i da sve te grane moraju da budu samostalne i da postoji ravnoteža i poštovanje između njih i da je zabranjen uticaj na te grane", kaže Savić.
Advokat je u kontekstu dešavanja u Novom Sadu naglasio kako je svaka vrsta pritiska na sudstvo loša.
"To je nedozvoljeni protivustavni pritisak i to ne sme da se događa ako žele pravnu državu, ovde je osnovni interes i naroda i države da se ovaj postupak zakonito okonča, da se ne vrši pritisak na tužilaštvo ni sa jedne, ni sa druge, ni sa treće strane, jer suviše je velika tragedija da bi se s time sticali politički poeni. Svi pokušavaju da steknu političke poene na ovom predmetu, a ovde je osnovna stvar da se razjasni ova krivična stvar na zakonit način. Ne sme niko da bude povlašćen zato što je član neke stranke ili što je ministar. Primena zakona mora biti jednaka za sve. Ne sme da bude ni pozitivne, ni negativne diskriminacije", zaključuje Savić
"Pokušaj emotivne manipulacije građana zarad političkih poena"
Analitičar Blažić je naveo kako je većim delom saglasan sa svojim sagovornikom, međutim, nije primetio pritiske od strane vlasti u kontekstu navedenog procesa.
"Mi s druge strane nemamo vršenje pritiska od strane opozicije, mi imamo fizičke napade na zgradu Suda u Novom Sadu, fizičke napade na policiju, na građane koje žele da uđu u taj sud i na zaposlene u sudu i tužilaštvu u Novom Sadu", navodi Blažić i nastavlja:
"Mi smo imali fizičke obračune sa sudijama, što izlazi sada iz domena definicije 'vrši se pritisak'. Ovo su fizički napadi na sudije, na tužioce i na sam sud od strane opozicije koja se predstavlja da želi pravnu državu, što svojim delima ne pokazuju i to je jedan jako veliki problem u ovom slučaju, u ovoj strašnoj tragediji koja se desila u Novom Sadu. Mi od samog starta imamo pokušaje emotivne manipulacije građana zarad političkih poena i sada smo došli do jedne potpuno sulude faze gde se vrše, opet napominjem, fizički napad i na sudije, na tužioce", kaže Blažić i dodaje:
"S druge strane, problematično je to, što nam svedoče neki slučajevi iz sveta, kada su se dešavale ovakve tragedije na građevinskim projektima, kao što je bio slučaj u Italiji i u Francuskoj, da su istražne radnje trajale mnogo duže. Ja ne želim da izrazim sumnju naše institucije i treba da se upotrebe sva sredstva da se njima obezbedi nezavisno delovanje i da se konačno prestane sa pritiscima. Ali mogu da izrazim nadu da ovi pritisci nisu uticali na sva ova hapšenja koja smo imali priliku da vidimo.Nama svakako nedostaje mnogo više informacija i samih predistražnih i istražnih radnji, ako ih bude, da vidimo zašto je taj objekat pao, ko je tu konkretno kriv u celom tom lancu uhapšenih, odnosno ko je direktno kriv da bismo mogli da komentarišemo i da pravnici, pre svega, kao što je moj sagovornik rekao, da iskomentarišu samu istragu ili optužnicu ako bude podignuta, ali evo sada u ovoj fazi ako pričamo ono što je svakako problematično, to je delovanje opozicije koje direktno ugrožava nezavisnost sudstva i vrše neviđene pritiske i fizičke napade", zaključuje Blažić.
Komentari (0)