Politika

Počela izborna tišina: Gde se sve glasa 2. juna i ko učestvuje na lokalnim izborima?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

30/05/2024

-

07:05

Počela izborna tišina: Gde se sve glasa 2. juna i ko učestvuje na lokalnim izborima?
Počela izborna tišina: Gde se sve glasa 2. juna i ko učestvuje na lokalnim izborima? - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

Više od 4,2 miliona građana Srbije u nedelju, 2. juna, biraće odbornike na lokalnim izborima u 89 gradova i opština. Između ostalog, održaće se i ponovljeni izbori za Skupštinu grada Beograda, a na njima će građani birati između 14 izbornih lista. 

Lokalni izbori biće održani u onim opštinama u kojima se nije glasalo u decembru 2023. godine. Do ovog glasanja dolazi nakon što je došlo i do izmena i dopuna Zakona o lokalnim izborima i Zakona o jedinstvenom biračkom spisku. 

Izborna tišina počela je u četvrtak u ponoć i traje do zatvaranja birališta.

Prethodni lokalni izbori u većini ovih mesta održani su 2020. godine, zajedno sa parlamentarnim i pokrajinskim, i to u specifičnim uslovima pandemije koronavirusa.

Gde se sve glasa 2. juna?

Lokalni izbori biće održani u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Subotici, Zrenjaninu, Kikindi, Vršcu, Pančevu, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Požarevcu, Jagodini, Užicu i Čačku.

Tanjug/Marko Đoković

 

Na birališta će izaći i birači iz opština Bačka Topola, Mali Iđoš, Žitište, Nova Crnja, Novi Bečej, Ada, Kanjiža, Novi Kneževac, Senta, Čoka, Alibunar, Bela Crkva, Kovačica, Kovin, Opovo, Plandište, Apatin, Odžaci, Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Bečej, Vrbas, Žabalj, Srbobran, Sremski Karlovci, Temerin, Titel, Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova, Šid, Svilajnac, Boljevac, Arilje, Nova Varoš, Sjenica, Čajetina, Gornji Milanovac, Ivanjica, Vrnjačka Banja, Raška, Tutin, Aleksinac, Svrljig, Bosilegrad, Bujanovac, Surdulica i Preševo.

Biraće se i odbornici u beorgadskim opštinama Čukarica, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Voždovac, Vračar, Zemun, Zvezdara, Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin.

U nedelju, 2. juna glasaće se i na redovnim izborima za odbornike u skupštinama svih pet gradskih opština u Nišu – Medijana, Palilula, Crveni Krst, Pantelej i Niška Banja.

Ko sve učestvuje na izborima?

Na ovim izborima koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke (SNS) izlazi u svim mestima. Tu širu koaliciju u većini mesta sasa šini i Socijalistička partija Srbije (SPS). 

Kada je reč o opoziciji, situacija je komplikovanija. Oko određenih pitanja, kako se zaključuje na osnovu izjava, došlo je razmimoilaženja, i to pre svega oko odluke o tome da li na predstojeće izbore treba izaći ili ih treba bojkotovati. 

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Nekoliko stranaka nekadašnje koalicije "Srbija protiv nasilja" izaći će na izbore 2. juna, međutim, najveća stranka nekadašnjeg bloka Stranka slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa neće izaći na gradske izbore u Beogradu i Nišu. Ipak, u nekim od 88 mesta hoće.

Beogradske izbore bojkotuje i koalicija NADA, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije (Novi DSS) i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS). 

Na izborima za Skupštinu grada Beograda bira se između 14 lista: "Aleksandar Vučić - Beograd sutra", "Ruska stranka - Srbi i Rusi braća zauvek", "Ćale ovo je za tebe - Petar Đurić", "Za zeleni Beograd - Kad ako ne sad - dr Dejan Žujović", "1 od 5 miliona - Beogradski front - Ritam grada - Dušan Teodosijević gradonačelnik", "Biramo Beograd - Dobrica Veselinović - Miloš Pavlović", "Mi snaga naroda, prof. dr Branimir Nestorović", "Narodna lista - Ključ za poobedu", "Beograd - Naš grad", "Unija Roma Srbije - Za Beograd", "Beograd je svet(a) - Stranka pravde i pomirenja - Usame Zukorlić", "Dr Savo Manojlović - I ja sam Beograd - Kreni Promeni", "Saša Radulović - Dosta je bilo (DJB) - Rešenje za promenu", kao i "Mi - Glas iz naroda".

Šta su donele izmene i dopune dva zakona?

Kao rezultat razgovora parlamentarnih grupa o poboljšanju izbornih uslova, poslanici Skupštine Srbije usvojili su u prethodnom periodu izmene i dopune Zakona o lokalnim izborima i Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.

Izmene prvog omogućeno je pomeranje rokova za raspisivanje i glasanje na lokalnim izborima, čime je praktično omogućeno da svi ovi izbori i budu održani u istom danu, 2. juna.

Nakon raspisivanja izbora došlo je i do izmena Zakona o biračkom spisku prema kojima građani koji su promenili mesto prebivlišta u periodu od 3. jula 2023. do 2. juna 2024. neće moći da glasaju na biračkom mestu novog prebivališta, već na onom pre promene.

Kakva je bila kampanja?

Profesor političkih nauka Miloš Bešić ocenio je za Euronews Srbija su u kampanji ključne teme držane u senci, odnosno da se o lokalnim problemima i rešenjima najmanje pričalo u proteklom periodu. 

"Ovo su izbori koji su u senci onih prethodnih održanih 17. decembra i jedne te legitimizacije izbornog procesa. Na ovim izborima se ne raspravlja o lokalnim temama. Ja nisam imao prilike da čujem ozbiljne kampanje, bilo koje liste koje govore o lokalnim temama. Ključna tema ovih izbora jeste stanje u opoziciji", kaže on.

Kako dodaje, ključno pitanje koje se provlačilo tokom kamanje bilo je -  da li je opozicija trebalo da izađe na izbore ili ne?

"To je nešto što naravno vlasti odgovara. Na kraju krajeva, interes vlasti je da podele opoziciju. Dakle, jedna atmosfera koja liči na sve, osim na lokalne izbore, gde se u važnim gradovima u Srbiji nude nekakve politike i daje nekakva ponuda. I nakon njih nastaviće se raspravama oko toga da li je trebalo da se izađe ili nije trebalo i čini mi se da će vlast iz svega toga izaći kao pobednik", kaže on.

Bešić navodi da, kada se o izbornim uslovima raspravlja, uočava se da se oni upoređuju sa onima koji su održani 17. decembra kao i da je to i jedina stvar o kojoj se raspravlja.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija