Sve zemlje u kojima moramo da plaćamo boravišnu taksu - negde je ona simbolična, a negde do 10 evra po danu
Komentari23/01/2022
-08:04
Kako se pandemija virusa korona SARS-CoV-2 nastavlja, sektor putovanja se bori sa oživi suočen sa ograničenjima i zatvaranjima, a to posebno važi za zemlje koje su se do 2020. najviše oslanjale na turizam.
Iako mnoga mesta odavno imaju ovakve takse, druge su se pak, na ovaj korak odlučile zbog velikih gubitaka u prethodne dve godine.
Pogledajte u kojim zemljama moramo da plaćamo boravišnu taksu u 2022. godinu.
Crna Gora
U Crnoj Gori boravišna taksa iznosi jedan evro, a pod istim uslovima je plaćaju domaći i strani državljani. Deca do 12 godina starosti ne moraju da plaćaju taksu.
Ukoliko lica koja borave kod rođaka, prijatelja komšija ili drugih srodnika, koji te nekretnine (stanove, kuće, sobe, apartmane) ne koriste u komercijalne svrhe, odnosno ne obavljaju ugostiteljsku delatnost, nisu u obavezi da plate iznos boravišne takse, jer se u takvom smeštajnom objektu ne obavlja turistička i ugostiteljska delatnost.
EU uvodi turističku taksu
Do kraja 2022. godine građani koji nisu iz EU, uključujući putnike izvan Šengen zone, moraće da popune aplikaciju ETIAS i plate sedam evra da bi ušli u Uniju.
Iako će do prve polovine godine sistem funkcionisati probno, nakon grejs perioda, tačnije krajem godine plaćanje će postati obavezno.
Oni mlađi od 18 ili stariji od 70 godina neće morati da plaćaju taksu.
Austrija
U Austriji se plaća boravišna taksa koja se razlikuje u zavisnosti od pokrajine u kojoj se nalazite. U Beču ili Salcburgu plaća se dodatnih 3,02 odsto na hotelski račun po osobi.
Turistička taksa je poznata i kao "tourismusgesetz" i "barherbergungsbeiträge".
Belgija
Turistička taksa u Belgiji se takođe primenjuje na smeštaj i obračunava se po broju noćenja. Naknadala je ponekad uključena u cenu sobe u hotelu, ali neki odvajaju troškove i dodatno naplaćuju, tako da morate pažljivo proveriti račun.
Antverpen i Briž naplaćuju cenu po sobi. Cena u Briselu varira u zavisnosti od veličine i ocene hotela.
Taksa u proseku iznosi oko 7,5 evra.
Bugarska
Bugarska obračunava taksu po broju noćenja. Cena je niska i varira u zavisnosti od oblasti i klasifikacije hotela - do oko 1,5 evra.
Hrvatska
Hrvatska je povećala iznos boravišne takse 2019. godine. Međutim, povećana stopa se primenjuje samo tokom letnjeg špica sezona.
Posetioci plaćaju oko 10 kuna (1,33 evra) po osobi i po noćenju.
Češka
Taksa se plaća samo ako se posećuje glavni grad Prag. Ona iznosi nešto manje od jednog evra po osobi, obračunava se po broju noćenja, maksimalno do 60 noćenja. Porez se ne odnosi na decu mlađu od 18 godina.
Francuska
U Francuskoj se plaća tzv "taxe de séjour". Dodaje se na vaš hotelski račun i varira u zavisnosti od toga u kom se gradu nalazite.
Cene se kreću od 0,20 do oko četiri evra po noćenju.
Nemačka
Nemačka ima ono što oni nazivaju "porezom na kulturu" (a kulturförderabgabe), kao i "porez na krevet" (a bettensteuer) u gradovima kao što su Frankfurt, Hamburg i Berlin.
Naknada iznosi oko 5 odsto od hotelskog računa.
Grčka
Turistička taksa u Grčkoj se zasniva na broju hotelskih zvezdica ili broju soba koje ste iznajmili. U proseku iznosi četiri evra po sobi.
Taksu je uvelo grčko Ministarstvo turizma kako bi pomoglo u smanjenju prezaduženosti zemlje.
Mađarska
Turističke takse u Mađarskoj važe samo u Budimpešti.
Putnici moraju da plate dodatnih četiri odsto po noćenju na osnovu cene svoje sobe.
Italija
Turističke takse u Italiji zavise od toga gde se nalazite. U Rimu variraju od tri do sedam evra po noćenju, u zavisnosti od vrste sobe. Neki manji gradovi naplaćuju i više.
Venecija bi uskoro mogla da počne da naplaćuje turistima boravak, tačnije od leta 2022. godine.
Italijanski list "La Stampa" izvestio je u avgustu da je predloženo nekoliko mera za kontrolu broja turista, kao što je sistem onlajn rezervacija. Kako se mora uložiti više napora da bi se se smanjio broj ljudi u ovom gradu, to uključuje najavljenu taksu za ulazak u grad. Predložena taksa bi varirala između tri i 10 evra u zavisnosti od sezone.
Holandija
Holandija ima kopnenu i vodnu turističku taksu.
U Amsterdamu to iznosi sedam odsto cene hotelske sobe i zove se toeristenbelasting.
Portugal
Niska boravišna taksa u Portugalu se plaća po noćenju i po osobi i primenjuje se samo na goste koji imaju 13 ili više godina. Iznosi oko dva evra i morate je platiti samo u prvih sedam dana boravka.
Slovenija
Boravišna taksa u Sloveniji varira u zavisnosti od lokacije i ocene hotela.
Nešto je veća u gradovima i odmarilištima, uključujući Ljubljanu i Bled - oko tri evra.
Španija
Ako idete na Ibicu ili Majorku, moraćete da platite turističku taksu.
Održiva turistička taksa, koja se primenjuje na smeštaj na španskim Balearima takođe se primenjuje na svakog turistu koji ima 16 ili više godina.
Tokom sezone, taksa može dostići i do četiri evra po noćenju.
Švajcarska
Boravišna taksa u Švajcarskoj varira u zavisnosti od lokacije. Cena je po noći i osobi i iznosi oko 2,2 evra.
Ponude za smeštaj obično ne uključuju boravišnu taksu - ona je navedena kao poseban iznos, tako da je lakše pratiti.
I to se odnosi samo na boravak kraći od 40 dana.
SAD
Hotelski porez ili porez na smeštaj za putnike koji iznajmljuju smeštaj se naplaćuju u većini Sjedinjenih Američkih Država.
Naknade se primenjuju u hotelima, motelima i gostionicama. Najviša stopa se navodno plaća u Hjustonu gde porez iznosi 17 odsto vašeg hotelskog računa.
Tajland
Tajland navodno od aprila uvodi turističku taksu od 300 bahta (osam evra).
Načelnik Turističke uprave Taljanda rekao je Rojtersu da će deo naknade biti iskorišćen za "brigu o turistima" posebno za ona oboljenja koja ne pokriva zdravstveno osiguranje.
Takođe, drugi deo novca biće namenjen za dalji razvoj turističkih atrakcija, poput Velike palate u Bangkoku.
Komentari (0)