Ko je nova predsednica Evropskog parlamenta: Roberta Metsola, konzervativna poslanica sa Malte
Komentari18/01/2022
-10:45
Nova predsednica Evropskog parlamenta je Roberta Metsola, malteška političarka koja je članica desničarske EPP. Glasalo je 690 evropskih poslanika, od čega je važećih glasova bilo 616. Metsola je pobedila u prvom krugu glasanja, jer je osvojila 458 glasova, a bilo joj je neophodno 309, odnosno apsolutna većina.
Ona je postala treća žena koja će predsedavati skupštinom od 705 članova, posle Francuskinja Simon Vejl (1979-1982) i Nikol Fonten (1999-2002).
Ko je Roberta Metsola?
Metsola dolazi sa Malte i članica je desničarske EPP, a pored nje tu su bila još tri kandidata za poziciju predsednika Evropskog parlamenta - Sira Rego iz Španije (radikalna levica), Kozma Zlotovski iz Poljske (Evroskeptici) i Alis Ban Kunke iz Švedske (Zeleni).
Metsola je poslanica EP od 2013. godine, a potpredsednica od 2020. Nedavno je posala poznata široj javnosti nakon što je preuzela dužnost predsedavanja EP u odsustvu Sasolija, koji je nekoliko nedelja pre smrti bio odsutan zbog bolesti.
Ova poslanica je majka četvoro dece, a kolege su je uglavnom kritikovale zbog njenih stavova kada je upitanju abortus. Naime, Metsola je protiv abortusa, a Malta je poslednja zemlja u EU gde je ova praksa i dalje ilegalna.
Svesna da bi joj takav stav mogao umanjiti šanse za predsedničku poziciju, Matsola je rekla da će, ukoliko bude izabrana, "njena dužnost biti da zastupa stav Parlamenta", uključujući i seksualna i reproduktivna prava.
Ko je koga podržao?
U početku se očekivalo da će Metsola imati koristi od sporazuma između tri glavne političke snage u Evropskom parlamentu: EPP (Evropska narodna partija), S&D (socijaldemokrate) i Renew Europe (centristi i liberali). Ova partije su se 2019. dogovorile da podrže kandidaturu Sasolija, socijalista, a da će kandidat EPP preuzeti kormilo u drugoj polovini mandata, piše Euronews.
Međutim, s obzirom na nedavne uspehe na izborima (naročito u Nemačkoj), socijaldemokrate su počele da preispituju ovu podršku, a njihova predsednica Irače Garsija rekla je kako želi da "podrži kandidata u koji je u skladu sa njenim vrednostima i prioritetima".
Tri grupe su konačno postigle novi dogovor u ponedeljak, kada je doneta politička deklaracija u kojoj se spominje nekoliko prioriteta, uključujući borbu za jednakost polova, borbu protiv nasilja nad ženama, reformu poreskog sistema EU i primenu direktive minimalne satnice.
Takođe, novi sporazum daje socijaldemokratama pet potpredsedničkih mesta u parlamentu, kao i nekoliko predsednika odbora. Na krajnjoj desnoj strani, grupa Identitet i demokratija (ID), koja uključuje italijansku Ligu, podržala je kandidata evroskeptika Kosmu Zlotovskog iz grupe evropskih konzervativaca i reformista.
Kako se glasa?
Da bi bio izabran, kandidat mora dobiti apsolutnu većinu glasova tajnim glasanjem - to je bio slučaj kod Metsole.
Ako nakon tri kruga glasanja nijedan kandidat dobije apsolutnu većinu, organizuje se četvrti krug sa dva kandidata koja su dobila najviše glasova u prethodnom krugu. Glasaće se na daljinu, zbog epidemijske situacije.
Pored predsednika, na sednici će biti izabrano najmanje 14 potpredsednika, na period od dve i po godine. Pozicije šefova parlamentarnih odbora i evropskih delegacija će takođe biti reizabrane, što znači da članove EP očekuju žestoki pregovori i izborna kombinatorika.
Prema poslovniku parlamenta, predsednik ima niz ovlašćenja, uključujući i odlučivanje o prihvatljivosti tekstova i amandmana koji se podnose skupštini na glasanje, pored vođenja debata. Takođe, predsednik takođe predstavlja ovuinstituciju na evropskim samitima 27 država članica.
Komentari (0)