Koji su "najstresniji" aerodromi na svetu: Pri vrhu liste najviše onih koji se nalaze u Evropi
Komentari31/03/2024
-14:24
Iako je tek kraj marta, ova godina već se pokazala kao izazovna za avio-saobraćaj, jer je avio-industrija pogođena štrajkovima, tehničkim kvarovima i vremenskim nepogodama. Mnogi putnici bi stoga mogli sa strepnjom da razmišljaju o nekom uskršnjem putovanju.
Iako su mnogi faktori koji utiču na putovanje avionom van kontrole putnika, jedna stvar koju možete izabrati je sa kojeg aerodroma ćete leteti. Da bi vaše putovanje bilo manje opterećujuće, razmislite o izbegavanju aerodroma koji su rangirani kao najstresniji na svetu, piše Euronews.
Studija koju je u decembru objavila veb stranica za savetovanje o vizama VisaGuide.World rangirala je najstresnije aerodrome na svetu. Istraživanje je ispitalo 1.642 putnika u vazdušnom saobraćaju 53 različite nacionalnosti koji su obavili najmanje dva međunarodna putovanja avionom tokom 2023.
Pitali su ih koji aspekti putovanja avionom im izazivaju najviše stresa. Ispostavilo se da se radi o velikim gužvama, velikim aerodromima koji su često otežani za navigaciju zbog svoje veličine, prepunih aerodroma, učestalosti kašnjenja letova i udaljenost od centra grada.
Koristeći ove brige, VisaGuide.World je rangirao aerodroma koristeći pet faktora - ukupan broj putnika, veličinu aerodroma u kvadratnim metrima, gustinu putnika po kvadratnom metru, udeo godišnjih kašnjenja i udaljenost centra u kilometrima.
U prvih deset najviše evropskih aerodroma
London Getvik, drugi najveći aerodrom u Velikoj Britaniji, pokazao se kao najstresniji aerodrom na svetu. Iako je broj putnika koji koriste Getvik ispod proseka u poređenju sa drugim aerodromima, on ima jednu od najvećih ocena gustine putnika.
Njegov procenat godišnjih kašnjenja je drugi po veličini među prvih deset, a udaljenost od centra grada - 43 kilometra - je najveća.
Turski aerodrom u Istanbulu je na drugom mestu. Najprometniji je u Evropi sa 64.289.107 putnika zabeleženih 2022. godine, što ga čini sedmim najprometnijim aerodromom na svetu.
Putnici tvrde da se često suočavaju sa poteškoćama u navigaciji aerodromom zbog njegove ogromne veličine - preko 76 miliona kvadratnih metara.
Nemački aerodrom u Minhenu zauzeo je treće mesto. Zabeležio je manje od polovine putnika u Istanbulu iste godine - 31.642.738 putnika, ali je minhenski aerodrom i pet puta manja od aerodroma u Istanbulu.
Međunarodni aerodrom Denver u Sjedinjenim Državama je na četvrtom mestu, a peto mesto zauzima još jedno britansko čvorište, aerodrom Hitrou.
Hitrou je drugi najprometniji aerodrom u Evropi sa 61.614.508 putnika i čak je manji od aerodroma u Minhenu.
Šesto mesto pripalo je Međunarodnom aerodromu Los Anđeles, a slede Međunarodni aerodrom Rim–Fjumičino, Međunarodni aerodrom Dalas Fort Vort, Međunarodni aerodrom Džon F. Kenedi i Međunarodni aerodrom O’Hare.
Komentari (0)