Aktuelno iz kulture

"Tamo gde se mi ne čujemo, sigurno je kraj sveta": Izložba kolektiva "Jednostavno rečeno" u okviru Oktobarskog salona

Komentari

Autor: Tanjug

04/11/2022

-

16:26

"Tamo gde se mi ne čujemo, sigurno je kraj sveta": Izložba kolektiva "Jednostavno rečeno" u okviru Oktobarskog salona
"Tamo gde se mi ne čujemo, sigurno je kraj sveta": Izložba kolektiva "Jednostavno rečeno" u okviru Oktobarskog salona - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Konceptualni umetnik Luka Knežević Strika u okviru umetničkog kolektiva "Jednostavno rečeno" učestvuje u ovogodišnjem Oktobarskom salonu u Beogradu.

"Jednostavno rečeno", gde su i Isidora Popović i Ivana Bogićević, predstaviće se u Klubu Radio-televizije Srbije sa višemedijskom instalacijom "Tamo gde se mi ne čujemo, sigurno je kraj sveta".

"Jednostavno rečeno" se bavi industrijskim i kulturnim nasleđem, a njihov rad na Oktobarcu je neka vrsta istraživanja o Radiju "Jugoslavija", međunarodnoj stanici koja je emitovala program na 13 jezika u sve delove sveta čija je višedecenijska krilatica poslužila kao naziv izložbe.

Umetnici su istraživali u Arhivu Jugoslavije, Muzeju Jugoslavije i Radiju Beograd, a fokusirali su se na pitanja slušaoca kojih je na desetine hiljada stizalo godišnje u redakcije Radio Jugoslavije.

Izložba koja traje do 4. decembra sadrži na izlozima Kluba RTS-a uvećana pisma i koverte, u zvučnom delu se mogu čuti špice radija na raznim jezicima, a postoji i grafoskop i niz folija koje se interpoliraju preko mape sveta.

Tanjug/Jadranka Ilić

 

"Jedan značajan aspekt Radija "Jugoslavije" je bio što je služio da prezentuje državu. Socijalistička Jugoslavije jesta najvažnija stvar koja se desila na ovim prostorima i važno je da iz tog perioda učimo", naveo je Knežević Strika u intervjuu za Tanjug Reflektor.

Umetnik je dodao da ne treba biti nekritički jugonostalgičan već treba sagledati i sve probleme.

Prema njegovom mišljenju, osim što je Radio "Jugoslavija" bio propagandni, bio je i samoupravni medij, od koga "možemo da učimo kako da menjamo svet koji je u problemu".

Knežević Strika je preporučio predstavu "Oduzimanje vremena" koju je na proteklom festivalu "Pokretnica" u Novom Sadu izvodla grupa mladih plesnih umetnica.

"To je jako vredno. Ako budete imali priliku pogledajte. Meni je bilo drago što sam imao priliku da vidim", istakao je umetnik.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak