Berza ploča u subotu u Zappa Bazi: Šta se krije iz rasta popularnosti vinila?
Komentari28/03/2025
-22:32
U subotu se organizuje velika berza gramofonskih ploča u Zappa Bazi, događaj na kom svi ljubitelji vinila, kolekcionari i audiofili imaju priliku da učestvuju u razmeni, kupovini i prodaji originalnih ploča i diskova.
Organizar ovog događaja, Aleksandar Ilić kaže za Euronews Srbija da će ove godine berza biti još interesantnija.
"Očekujemo mnogo izlagača, i verujem da će ova nedelja biti bolja od prethodnih, jer su prošle sve prazničke gužve koje često utiču na ovu vrstu posla. Ponuda će biti raznovrsnija, uključujući nove ploče, ali i one koje su do sada bile nedostupne u Srbiji", objašnjava Ilić.
Gramofonske ploče, koje su prošle kroz dug period zapostavljanja, sada se ponovo vraćaju u centar pažnje. Ovaj povratak vinila, prema Iliću, nije samo modni trend, već i odraz potražnje za autentičnim zvukom, koji je s vremenom stekao svoju posebnu vrednost.
Kada je reč o vrstama ploča, domaće i strane variraju u popularnosti.
Euronews Srbija
"Strani izvođači su generalno traženiji, jer postoji širi izbor, a tržište je bogatije. Međutim, poslednjih godina došlo je do porasta interesa i za domaće izvođače. Na primer, četvrti studijski album Haustora, 'Tajni grad', nedavno je reizdat i postao vrlo tražen. To je interesantno jer se novo izdanje mnogo bolje čuje na gramofonu, a uz to su dodali i bogatiji buklet", kaže Ilić.
Raste interesovanje mladih
Aleksandar nam je pokazao i jedan od najposebnijih komada, izdanje Riblja Čorba iz 1985. godine, pod nazivom Koncert za Brigadira.
"Ovo je vrlo autentičan snimak, jedan od retkih iz tog perioda, jer je nastao u okviru radnih akcija, kada su bendovi nastupali za brigadire. Zanimljivo je da je jedan takav snimak Vicko iz Riblje Čorbe uspeo da sačuva i remasteruje. Album je vrlo specifičan jer možete čuti brigadire u publici, što čini doživljaj još posebnijim", objašnjava Ilić.
Euronews Srbija
Aleksandar ističe da na berzi možete očekivati posetioce svih uzrasta.
"Interesantno je da, naročito u Zapa Bazi, dolaze i mlađi ljudi, uključujući i IT stručnjake iz Rusije, između 35 i 40 godina. Uvek su prisutni i mladi, srednjoškolci, koji se prvi put susreću s gramofonima i pločama. To je posebno, jer je to generacija koja možda nije odrasla s vinilima, ali se sada zaljubljuje u njih", kaže Ilić.
Iako je vinil ponovo postao popularan, to nije samo zbog nostalgije, već zbog specifičnog zvuka koji on pruža.
"Zato mlađi ljudi ponovo biraju gramofon. Neki od njih čak nasleđuju gramofone od svojih roditelja ili baka i deka, i jednostavno uživaju u tome što se zvuk vinila ne može uporediti sa digitalnim", objašnjava organizator.
Ali, kako dodaje, problem u našoj zemlji i dalje ostaje nedostatak šire ponude.
"Kod nas, diskografske kuće često odlučuju koje ploče će biti izdane, jer proizvodnja vinila je skupa. Za razliku od CD-a, gde su troškovi niži, vinil zahteva veće ulaganje, pa se zato izdaju samo oni naslovi za koje se proceni da će se prodati", zaključuje Ilić.
Ceo razgovor sa Ilićem pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)