Aktuelno iz kulture

(Ne)ujedinjeni muzikom: Senka rata nad Evrovizijom - muzičko takmičenje svira političkim notama

Komentari

Autor: Nevena Zdravković

13/05/2024

-

18:21

(Ne)ujedinjeni muzikom: Senka rata nad Evrovizijom - muzičko takmičenje svira političkim notama
(Ne)ujedinjeni muzikom: Senka rata nad Evrovizijom - muzičko takmičenje svira političkim notama - Copyright Tanjug AP/Martin Meissner, Jessica Gow/TT News Agency via AP

veličina teksta

Aa Aa

Prošle su dve godine otkako je Ukrajina te 2022. treći put pobedila na takmičenju za Pesmu Evrovizije, osvojivši rekordan broj glasova publike - čak 439. Samo tri meseca pre toga, u toj zemlji počeo je rat, a Rusija je izbačena sa takmičenja. Ogroman broj glasova za pesmu "Stefanija" mnogi su posmatrali kao podršku zemlji koja je u ratu, a na kraju je pobeda Ukrajine, uprkos nesumnjivom kvalitetu pesme, bila jedan od očiglednijih znakova da Evrovizija i te kako ume da zasvira političkim notama. Nažalost, i 68. izdanje ovog takmičenja prošlo je u senci rata i politike, pa će finale održano u subotu u Malmeu verovatno ostati upamćeno kao jedno od najkontroverznijih. 

U uzbudljivoj završnici ovogodišnjeg takmičenja koje se održavalo u Švedskoj pobeda je otišla u ruke Švajcarskoj i pesmi "The Code". Nemo, koji se deklariše kao nebinarna osoba, bili su miljenici žirija sa osvojenih 365 poena. Švajcarska je, međutim, prema glasovima publike zauzela tek peto mesto, a njen favorit bio je hrvatski predstavnik Baby Lasagna sa pesmom "Rim Tim Tagi Dim" koji je u finalnom skoru završio kao drugi, 44 poena iza Švajcarske.

Samo glasanje žirija i dalje je tema rasprave u brojnim evropskim medijima, između ostalog i zbog toga što se još jednom pokazalo da žiri i publika ponekad mogu imati dijametralno različit ukus. Ipak, ljubitelji ovog takmičenja nisu nezadovoljni samo glasovima žirija. Za mnoge je kontroverzan i krajnji plasman Izraela i činjenica da su glasovi publike ovu zemlju "pogurali" do petog mesta u finalnom skoru. Izrael je, naime, dobio čak 15 "dvanaestica" od publike.

Kontroverze i pre odabira predstavnika

Da će ovo biti Evrovizija koja će se dugo pamtiti moglo se reći već na samom startu, i pre nego što su izabrani predstavnici svih 37 zemalja koje su učestvovale. Kao po običaju, na samom početku kladionice su u prvi plan gurnule Ukrajinu, zemlju koju inače fanovi takmičenja smatraju "evrovizijskom supersilom". Od 19 učešća, Ukrajina je 13 puta bila u top 10 u finalu, uz tri pobede.

Tanjug AP/Martin Meissner

 

Situacija na kladionicama počela je da se menja objavom da je pevač palestinskog porekla Bašar Murad zvanično imenovan za kandidata na nacionalnom takmičenju za predstavnika Islanda. Do tada je već bilo prošlo nekoliko meseci iz od početka sukoba Izraela i Hamasa, Murad je bio apsolutni favorit na ostrvu, a njegovo potencijalno učešće na Evroviziji bio je znak za kladionice da dignu ovu ostrvsku zemlju među favorite.

Uporedo sa tim, širili su se pozivi da Izrael bude diskvalifikovan sa takmičenja zbog "brutalnog oružanog sukoba u Gazi". I pored toga, Izrael je, uz Island i Ukrajinu, na kladionicama bio jedan od favorita, a prava saga nastala je oko toga koja će zapravo pesma predstavljati Izrael.

Originalni tekst pesme koju je izvela Eden Golan nosio je naziv "Oktobarska kiša" i sugerisao je na napad Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine. U numeri su se mogli čuti stihovi poput: "Svi su bili dobra deca, svako od njih", "Ko vam je rekao dečaci ne plačite/ Sati i sati/I cveće/Život nije igra za kukavice". Od njih je zatraženo da izmene tekst, što je izraelski emiter Kan prvo odbio. I alternativna pesma "Dancing Forever" takođe je odbijena. 

Tek nakon intervencije izraelskog predsednika Isaka Hercoga, koji je izjavio da je neophodno da se pesma prilagodi kako bi se osiguralo da Izrael učestvuje, pesma "Oktobarska kiša" postala je "Uragan" sa kojom je Eden Golan na kraju i nastupila u Malmeu.

Island je do tada već bio ispao sa liste favorita jer je Murad na nacionalnom takmičenju završio kao drugi. Tu zemlju predstavljala je Hera Bjork koja je zapravo na ovogodišnjem takmičenju završila na poslednjem, 36. mestu, osvojivši svega tri poena u polufinalu.

Tenzije se preselile na konferencije

Sukob Izraela i Hamasa tako je ove godine uzburkao organizaciju Eurosonga, pa zbog gomile negodovanja i demonstracija inspirisanih ratom u Gazi, čini se da je politički aspekt uzeo primat nad zabavom i svim onim što je Evrovizija bila tokom skoro 70 godina koliko postoji.

AP Photo/Martin Meissner

 

Zvanični moto 68. Pesme Evrovizije bio je "Ujedinjeni muzikom", ali kako se bližilo veliko finale, tako je rasla sumnja da muzika zaista ove godine može da premosti razlike. Tenzije su, čini se, bile na vrhuncu i tokom pres konferencije održane nakon druge polufinalne večeri gde je nekoliko izvođača nagovestilo svoje nezadovoljstvo zbog učešća Izraela i prolaska Eden Golan u finale. 

Holandski predstavnik Jost Klajn, koji je u finalu trebalo da nastupi neposredno pre Golan, upitan je na konferenciji za novinare da li bi njegova pop himna slobodi kretanja "Europapa", mogla da bude u skladu sa ujedinjujućim motom takmičenja, on je naglašeno rekao: "Mislim da je to dobro pitanje za EBU".

Kada je poljski novinar pitao izraelsku predstavnicu da li je smatrala da bi njeno prisustvo na takmičenju moglo da ugrozi ostale izvođače i prisutne fanove, u publici se začuo žamor, a moderator je intervenisao rekavši da ne mora da odgovori na pitanje ako ne želi.

"Što da ne?" ubacio se Klajn, koji je sedeo pored sa zastavom prebačenom preko glave.

Tanjug AP/Martin Meissner

 

Grčka pevačica Marina Sati takođe se pravila da je zaspala kada su izraelski mediji postavljali pitanje Golan.

Dva dana kasnije, Holandija je diskvalifikovana zbog incidenta iza kulisa. Iako se nije znalo o čemu je tačno reč, sumnjalo se da je došlo do sukoba upravo sa izraelskom delegacijom. Ispostavilo se to nije tačno, a prema zvaničnoj verziji događaja koju je objavio EBU, razlog je to što je članica produkcijske ekipe švedskoj policiji iznela tvrdnje o zastrašivanju. Holandski servis Avrotros je potvrdio da se desio incident, ali da je izrečena kazna holandskom pevaču prestroga.

Kulminacija

Dan finala tako je prošao u neizvesnosti ko će uopšte nastupiti i čitati glasove žirija. Prošlogodišnja predstavnica Norveške Alesandra Mele saopštila je da se ona neće uključivati u program.

"Ujedinjeni muzikom – moto je Evrovizije i razlog zašto se bavim muzikom. Ujedinite ljude, okupite ih. Ali, trenutno su te reči samo prazne reči. U toku je genocid i molim vas sve da otvorite oči, otvorite svoje srce. Neka vas ljubav odvede do istine. To je tačno ispred vas. Sloboda Palestini", poručila je Mele na Instagramu.

Tanjug AP/Martin Meissner

 

Prošlogodišnja pobednica Lorin izjavila je nedugo kasnije, kako su preneli neki mediji, da ona neće predati trofej Izraelki Eden Golan ako pobedi.

Da Golan zaista ima šanse da se dobro plasira pokazalo je slučajno procurelo glasanje iz polufinala. Italijanski javni emiter RAI uputio je izvinjenje jer je greškom objavio rezultate glasanja publike tokom polufinalne večeri, okrivljujući za to tehnički kvar. 

U završnim špicama emisije u četvrtak RAI je prikazao određene rezultate koji su sugerisali da je Izrael osvojio čak 39 odsto glasova od publike.

Pravila Evrovizije nalažu da takve informacije ne mogu da budu objavljene pre kraja velikog finala. 

"To je bila tehnička greška koja je dovela do pogrešnog prikaza nekih podataka - potpuno delimičnih - italijanskog nacionalnog glasanja", navodi se u saopštenju RAI.

Izrael je u finalu od žirija osvojio 52 poena i bio na 12. mestu. Publika je na kraju podigla ovu zemlju na 5. mesto u ukupnom plasmanu dajući joj čak 323 poena, samo 14 manje od Hrvatske.

EU kritikuje Evroviziju zbog zabrane zastava

Inače, potpredsednik Evropske komisije Margaritis Šinas kritikovao je odluku EBU da zabrani zastave EU tokom finala Pesme Evrovizije, navodeći da je takav potez bio poklon "neprijateljima Evrope".  Šinas je dodao da ne može da nađe logično objašnjenje zašto EBU to radi i čemu to služi. 

Tanjug AP/Martin Meissner

 

"Manje od mesec dana od evropskih izbora, ko pobeđuje zabranom zastave EU na Evroviziji? Samo evroskeptici i neprijatelji Evrope", ocenio je Šinas.

Portparol predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen takođe je kritikovao odluku. 

"Svakako je za žaljenje da se zabrani zastava koja je zastava svih članica EU i drugih članica Saveta Evrope koje učestvuju u takmičenju i koja se često vijori pored nacionalnih zastave na javnim zgradama", naveo je on.

S druge strane, portparol EBU rekao je da je politika Evrovizije o zastavama ove godine bila ista kao 2023. godine i da je fanovima dozvoljeno da nose samo zastave zemalja učesnica i zastave u bojama duge (LGBT zastave).

Organizatori su obavestili sve učesnike ove manifestacije da će biti zabranjeno i razvijanje palestinske zastave ili pokazivanje bilo kakvih simbola ili transparenta koji se odnose na rat Hamasa i Izraela.

Da li je ipak pobedila muzika?

Nedelju dana pred početak Evrovizije na kladionicama je ubedljivi favorit bila Hrvatska. Lasagnu je na drugom mestu pratila Švajcarska, a Nemo od samog objavljivanja pesme izaziva pažnju. Pesma "The Code" je dinamična, kombinuje žanrove, a Nemo je svakako izuzetno talentovani.

AP Photo/Martin Meissner

 

Iako niko nije očekivao da će pokupiti baš 365 glasova od žirija, što je Hrvatsku ostavilo čak 155 bodova dalje od prvog mesta, Švajcarskoj ove godine ne može da se ospori kvalitet i svakako inovativnost u nastupu.

Ostalo je upečatljivo i to što je švedski pevač Frans, koji je saopštavao glasove svoje zemlje, imao referencu na poznati crtani film "Potraga za Nemom". Pre nego što je dao 12 poena Švajcarskoj, Frans je rekao: "Konačno smo te pronašli, Nemo".

Prvi put od 1988. i pobede Selin Dion Evrovizija tako odlazi u Švajcarsku, a tri grada se već pominju u trci za domaćina - Bazel, Ženeva i Sankt Galen.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak