Novi savetnik rumunskog premijera je Jon, i pokreće ga veštačka inteligencija
Komentari11/03/2023
-11:55
Rumunski premijer otkrio je nedavno počasnog vladinog savetnika koji će se pridružiti njegovom timu - ova vest ne bi bila ništa neobično, da ovo nije prvi slučaj u svetu da je savetnik zapravo veštačka inteligencija (AI).
Ovaj savetnik zove se Jon, i sastoji se od površine nalik na ogledalo koja prikazuje tekst, kao i ponekad muško ili žensko lice koje reaguje mirnim glasom.
"Zdravo, dao si mi život i moja uloga je sada da te predstavljam, kao što to čini ogledalo. Šta treba da znam o Rumuniji?", rekao je Jonov glas na predstavljanju.
Istraživači su razvili savetnika sa veštačkom inteligencijom, pre svega, kako bi što brže mogle da se obave analize mišljenja rumunskih građana o ključnim pitanjima i politikama.
Pored ovoga, Jon će pretraživati i društvene mreže da bi otkrio o kojim temama ljudi najčešće govore, ali i kako bi mogao da analizira javni sentiment, u cilju utvrđivanja da li postoji pozitivna ili negativna reakcija na određeni događaj.
"Ne očekujem da će premijer uvek raditi ono što Jon kaže. On više služi za davanje predloga, tako da postoji opipavanje pulsa u realnom vremenu", rekao je za Euronews Niku Sebe, koordinator istraživanja koje stoji iza Jona, i profesor na Univerzitetu u Trentu.
"Još jedan važan aspekt je da se sa ovom vrstom sistema nadamo da ćemo dopreti do velikog segmenta rumunske populacije", dodao je Sebe.
Koje nedostatke ima Jon?
Iako je ova tehnologija prva te vrste u svetu, prema stručnjacima može imati neke nedostatke.
"Oni (rumunska vlada) koriste termin 'javni prostor'. Čini se kao da izjednačavaju društvene mreže sa javnim prostorom, što je problematično jer nisu svi tamo predstavljeni", rekao je za Euronews Kris Šrišak, tehnološki saradnik u Irskom savetu za građanske slobode.
"Određeni glasovi će se pojačati, posebno ako redovno objavljuju na internetu. To je ujedno i razlog zašto javnost treba da zna kako će se odlučivati o tome koji će se gasovi jače čuti, i na osnovu čega će se uticati na odluk", dodao je on.
Zaista, određeni stručnjaci su zabrinuti da bi botovi mogli da počnu da "spamuju", odnosno neželjenim sadržajem da zatrpavaju društvene mreže kako bi veštački neku temu učini kao da je "u trendu", a zapravo nije.
Upravo to se dogodilo u Poljskoj pre nekoliko meseci. Lažni nalozi na društvenim mrežama pojačali su antiukrajinske "heštegove" na Tviteru, čineći da izgleda kao da postoji ogromno protivljenje ukrajinskim izbeglicama.
Za Šrišaka, važno je da se ovaj alat ne koristi za odlučivanje o budućim politikama, upravo zbog navedenih rizika.
"Ne bi trebalo da ima uticaja na bilo koju buduću politiku. Umesto toga, potencijalno bi mogao da se koristi za dobijanje povratnih informacija o politikama koje su već sprovedene", rekao je on.
Istraživači koji rade na Jonu rekli su za Euronews da će pažljivo pratiti model i da će se napraviti neophodne promene ako stvari ne budu išle po planu.
Komentari (0)