Evropljani smatraju da korupcija "cveta", Slovenci i Bugari među onima koji misle da se situacija najviše pogoršala
Komentari16/06/2021
-07:08
Gotovo dve trećine stanovnika Evropske unije smatra da se korupcija u njihovoj zemlji pogoršala od kako je počela pandemija virusa korona, piše u izveštaju nevladine organizacije "Transparency International".
U anketi je učestvovalo oko 40.000 ispitanika u državama članicama Evropske unije, a čak 62 odsto njih smatra da je korupcija državnog vrha veliki problem u njihovoj zemlji.
U poslednjih godinu dana, u proseku trećina stanovnika EU smatra da se korupcija povećala. Ovakvo mišljenje najviše je zastupljeno na Kipru (65 odsto), a najmanje u Finskoj (16 odsto).
Osim ovoga, mito i korupcija u sektoru zdravstva takođe predstavljaju veliki problem, naročito u jeku globalne pandemije, stoji u izveštaju.
Šest odsto ispitanika je podmitilo bar jednom lekare u poslednjih godinu dana, ali je zato čak 29 odsto ljudi koristilo lična poznanstva i "veze" kako bi dobili medicinsku pomoć.
"Tokom zdravstvene krize, korišćenje ličnih veza za pristup javnim uslugama može biti jednako štetno kao i podmićivanje lekara. To ugrožene može koštati života", saopštila je Delija Fereira Rubio, predsednica "Transparency International" organizacije.
U proseku, 53 odsto stanovnika Evropske unije smatra da njihove države kontrolišu privatni interesi.
U tome prednjače stanovnici Slovenije (70 odsto), Bugarske i Kipra (68 odsto), kao i Češke (67 odsto).
Članovi parlamenta smatraju se najkorumpiranijima, a prate ih predsednici velikih kompanija, bankari i članovi Vlade.
Komentari (0)