APR objavio liste 100 najvećih dobitnika i gubitnika u 2020 - koja preduzeća su najbolje prošla u godini krize
Komentari19/10/2021
-17:00
Uprkos otežavajućim okolnostima nametnutim pandemijom korona virusa, privreda je i tokom 2020. godine uspela da održi postignuti obim poslovnih aktivnosti iz prethodne godine i ostvari pozitivan neto rezultat za petinu veći u odnosu na 2019. godinu, saopštila je Agencija za privredne registre. U Izveštaju o 100 naj privrednih društava u 2020. godini koji je APR danas objavila na svojoj internet stranici navodi se da je dobrim rezultatima privrede značajno doprinelo sto privrednih društava sa najvećim poslovnim prihodima i sto privrednih društava sa najvećim neto dobitkom.
Sto društava sa najvećim poslovnim prihodima imalo je udeo od 27,9 odsto u poslovnim prihodima cele privrede i udeo od 24,4 odsto u osnovnim finansijskim performansama privrede, a zapošljavalo je 16,5 odsto ukupnog broja radnika u privredi. Na listi kompanija koje su lane imale najveće prihode preovlađuju veliki sistemi kojih ima čak 98 od 100.
"Najveći broj privrednih društava sa ove liste, njih 86, bio je prisutan na toj listi i u prethodnoj godini. U sto privrednih društava sa najvećim neto dobitkom u 2020. godini bio je zaposlen svaki deseti radnik angažovan u privredi", navode u APR.
Koje je najprofitabilnije preduzeće?
Na osnovu poslovnih prihoda najbolje su rangirani JP Elektroprivreda Srbije, Naftna industrija Srbije, Delhaize Serbia, Tigar Tyers i Telekom Srbija.
Najprofitabilnije preduzeće prošle godine bilo je JP EPS, koje je i najveće privredno društvo u 2020. godini, pri čemu je na nivou privrede ostvario 2,4 odsto poslovnih prihoda i u ukupnom neto dobitku učestvuje sa 1,8 odsto. Raspolagao je sa 5,3 odsto poslovne imovine i 7,6 odsto kapitala svih privrednih društava, a kumulirao je 5 odsto ukupnog gubitka. Taj veliki energetski sistem u 2020. godini beleži neto dobitak od 12.883 miliona dinara, koji je 3,5 puta veći od prošlogodišnjeg.
Među uspešnim privrednim društvima je i Telekom, koji je peti prema poslovnim prihodima od 88.161 milion dinara i šesti prema neto dobitku od 5.509 miliona dinara. Poslovni prihodi su porasli 2,2 odsto najviše usled povećanih prihoda od maloprodaje internet usluga i multimedijalnih usluga, a godišnji rast neto dobitka od 58,5 odsto opredelio je za 30,3 odsto veći poslovni dobitak od 8.565 miliona dinara. To akcionarsko društvo je pri vrhu i na listama društava sa najvećom poslovnom imovinom i kapitalom, gde se nalazi na petom i šestom mestu obzirom da je raspolagalo sa 334.606 miliona dinara imovine i 148.603 miliona dinara kapitala, dok je prema broju zaposlenih sa 6.805 radnika na sedmom mestu.
Među onima kojima je posle svih rashoda ostala najveća dobit tokom prošle godine su, takođe, EPS, Tigar Tyers, Telenor, Serbia Zijin Copper i COca Cola HBC.
"Značajan rast profitabilnosti beleži Zijin, čiji je neto dobitak povećan 2,6 puta u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 8.402 miliona dinara, te je na četvrtom mestu. Uspešno poslovanje je ostvareno uz veću rudarsku proizvodnju, pri čemu je sa poslovnim prihodima uvećanim za 26,9 odsto, u visini od 69.448 miliona dinara 11. mestu, realizovan preko tri puta veći poslovni dobitak", piše u Izveštaju.
Navedeno je i da je broj zaposlenih lane uvećan za 317, pa je ova kompanija zapošljavala ukupno 5.472 radnika i nalazi se na 11. mestu po broju radnika.
Na drugoj strani, u Izveštaju se navodi da su najveći neto gubitak knjižili Air Serbia, Interkomerc Agrar, Rio Sava Exploration, Belgrade Airport i HBIS GroupSerbia Iron&Steel. Piše i da je obim poslovne aktivnosti nacionalnog avioprevoznika značajno umanjen, ali da je kompanija ostala na listi sto privrednih društava sa najvećim poslovnim prihodima uz iskazanih 14.286 miliona dinara i zauzima 76. mesto na toj listi, dok je na listi gubitnika u samom vrhu.
"Manja tražnja za uslugama avioprevoza putnika tokom pandemije korona virusa uticala je na pad poslovnih prihoda za 60,3 odsto, pri čemu poslovni gubitak iznosi 7.446 miliona dinara, dok je u 2019. imali dobitak od 674 miliona dinara. To je doprinelo da Er Srbija, nakon prošlogodišnjeg profitabilnog poslovanja, iskaže najveći neto gubitak od svih privrednih društava, u iznosu od 9.101 milion dinara", navode u APR.
Kako su poslovala javna preduzeća?
Od 100 privrednih društava sa najvećim neto dobitkom, najviše ih je iz sektora prerađivačke industrije, čak 42, pri čemu se 12 društava bavilo proizvodnjom prehrambenih proizvoda. Među njima najbolje su plasirani proizvođači gotove hrane za kućne ljubimce. U 2020. godini znatno je povećan broj privrednih društava iz sektora trgovine na veliko i malo tako da ih je bilo 19 , što je za osam više nego 2019.
Od društava koja se nalaze na listama Sto naj privrednih društava u 2020. godini njih 22 su javna preduzeća, a u njima su bila zaposlena 67.052 radnika. Sa neto dobitkom je poslovalo 16 javnih preduzeća, pri čemu je šest preduzeća na listi najprofitabilnijih, dok neto gubitak beleži ukupno šest preduzeća, od kojih su četiri među sto vodećih gubitaša. Na listama društava sa najvećom poslovnom imovinom i kapitalom je po 15 javnih preduzeća, osam ih je na listi prema ukupnom gubitku, a sedam među društvima sa najvećim poslovnim prihodima.
Najveći neto dobitak od javnih preduzeća, uz EPS ostvarili su Putevi Srbije, Beogradske elektrane i Srbijagas. Prema visokom iznosu neto gubitka izdvajaju se JP PEU Resavica, JKP GSP Beograd i JP Stara planina Knjaževac.
Od 103.327 društava, čiji su podaci iz redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2020. godinu analizirani sa aspekta uspešnosti poslovanja, finansijskih kapaciteta i gubitaka, na APR listama Sto naj rangirano je ukupno 349 privrednih društava, sa najvećim uticajem na osnovne finansijske performanse privrede u protekloj godini.
Komentari (0)