Revizori pronašli 3.100 propusta u radu državnih organa i javnih preduzeća - najviše nepravilnosti na tenderima
Komentari09/02/2022
-16:11
Državna revizorska institucija (DRI) započela je postupak revizije 111 korisnika javnih sredstava. Kako je saopšteno, DRI je postupak započela po utvrđenom Programu revizije za 2022. godinu, a objavljen je spisak svih subjekata čije će poslovanje biti analizirano. Glavni državni revizor Duško Pejović je rekao da je DRI tokom prethodnih kontrola predala nadležnim organima više od 3.100 dokumenata o uočenim nepravilnostima.
On je za RTS naveo da je DRI podnela 2.248 prekršajnih prijava, 240 krivičnih i 272 zahteva za privredni prestup, 234 informacije tužilaštvima i 114 informacija drugim državnim organima. Pejović je ukazao da se najveći broj prijava i prekršajnih i krivičnih zasniva na postupcima javnim nabavki, u vezi sa tenderima.
On je napomenuo da su u poslednjim izveštajima za 2021. godinu u finansijskim revizijama uočene nepravilnosti u smislu neadekvatnog evidentiranja uplata i isplata, pogrešne ekonomske i funkcionalne klasifikacije, odnosno da li je manje ili više evidentirano.
"Negde je propušteno da bude evidentiramo, negde duplo evidentirano, a negde je manje ili više. Najveće nepravilnosti su u vezi sa javnim nabavkama na svim nivoima", istakao je Pejović.
Budžet i ministarstva prvi na proveri
Državna revizorska institucija danas je objavila spisak prvih 111 subjekata čija su revizuju započeli u 2022. godini. Državni revizori su započeli kontrolu Završnog računa budžeta Srbije, ministarstva privrede, trgovine, građevinarstva, rudarstva, finansija, odbrane, unutrašnjih poslova, zdravlja, prosvete, za ljudska i manjinska prava, poljoprivrede te Ministarstva za evropske integracije i Ministarstva za rad.
Na spisku su i Generalni sekretarijat Vlade Srbije, Republička direkcija za imovinu, Republički zavod za statistiku, i Narodna skupština. Revizije su počele i za više akademija strukovnih studija, autonomnu pokrajinu Vojvodinu, gradove Beograd i Novi Sad i 20 opština.
Na spisku je i 16 javnih preduzeća po gradovima i opštinama, više centara za socijalni rad, završni račun i konsolidovani izveštaj RFZO, kao i PIO fond. Revizori analiziraju i izveštaje sva tri univerzitetska klinička centra, pojedine bolnice i domove zdravlja. Pod kontrolom DRI je i više republičkih javnih preduzeća, agencija i instituta.
"S obzirom da je Program revizije poverljiv, DRI će u toku godine sukcesivno objavljivati preostale subjekte revizije u skladu sa izdavanjem Zaključaka o sprovođenju revizija", navodi se u saopštenju.
Komentari (0)