"Zemljotres" u automobilskoj industriji: Kako će Trampove carine uzdrmati auto gigante?
Komentari03/04/2025
-13:08

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je uvođenje carina od 25 odsto na sve automobile koji se uvoze u SAD, kao i na rezervne delove za automobile, s ciljem jačanja domaće proizvodnje i smanjenja trgovinskog deficita.
Međutim, koje su stvarne posledice ovih najava na automobilsku industriju i zemlje iz kojih dolaze?
Prošle godine, SAD su uvezle automobile u vrednosti od 219,49 milijardi dolara, što predstavlja porast od četiri odsto u odnosu na prethodnu godinu. Glavne zemlje porekla ovih uvoznh automobila bile su Meksiko sa 49,98 milijardi dolara i 22,8 odsto uvoza, Japan sa 40,76 milijardi dolara i 18,6 odsto uvoza, Južna Koreja sa 38,02 milijardi dolara i 17,3 odsto uvoza, Kanada sa 28,4 milijardi dolara i 12,9 odsto uvoza i Nemačka sa 25,7 milijardi dolara, koja čini 11,7 odsto uvoza automobila u SAD, prenosi "Proto thema".
Carine najviše pogađaju kompanije kao što su Toyota i Honda, kao i južnokorejske kompanije Hyundai i Kia, ali i nemački BMW i Mercedes-Benz. Iako mnoge od njih imaju fabrike u SAD, i dalje uvoze značajan broj vozila kako bi zadovoljile potražnju.
Koje će zemlje biti pogođene?

Tanjug/AP/Michael Sohn
Kao najveći izvoznik automobila u SAD, Meksiko se suočava sa ozbiljnim ekonomskim posledicama. Automobilska industrija čini značajan deo meksičke ekonomije, a carine bi mogle dovesti do smanjenja proizvodnje i gubitka radnih mesta u kompanijama kao što su General Motors, Ford, Chrysler (Stellantis), Volkswagen, Nissan, Honda, BMW, Mercedes-Benz.
Carine će negativno uticati i na Južnu Koreju, odnosno na izvoz kompanija Hyundai i Kia što bi moglo dovesti do revidiranja njihovih strategija proizvodnje i izvoza.
Sa izvozom od 28,4 milijarde doalra, Kanada, odnosno kompanije koje tamo posluju poput Ford, General Motors, Stellantis, Honda i Toyota će se takođe suočiti sa izazovima u svojoj automobilskoj industriji sa mogućim posledicama po radna mesta i ekonomski razvoj.
Nemačke automobilske kompanije, poput BMW-a i Mercedes-Benza, moraće da se suoče sa povećanim carinama, što će uticati na cene i konkurentnost na američkom tržištu.
I Turska na udaru

Tanjug/AP/Martin Meissner
Turska ima značajnu prisutnost na tržištu SAD putem izvoza uglavnom rezervnih delova za vozila, što značajno doprinosi ekonomiji zemlje. U 2024. godini, ukupan izvoz turske automobilske industrije dostigao je 37,2 milijarde dolara, postavljajući rekord za sektor.
SAD su se našle na devetom mestu među vodećim izvoznim tržištima Turske kada je automobilski sektor u pitanju sa izvozom od 1,2 milijarde dolara, što predstavlja značajan deo ukupnog izvoza u ovoj oblasti.
Carine od 25 odsto koje nameće SAD smatraju se negativnim razvojem za turski izvoz, posebno u sektoru rezervnih delova gde je Turska najprisutnija. Dodatne carine će povećati troškove za turske kompanije, čineći njihove proizvode manje konkurentnim na američkom tržištu.
Oglasio se Volkswagen

Tanjug AP/Michael Sohn, File
Volkswagen of America u odgovoru na nove carine koje je najavio Tramp, planira da uvede dodatnu “taksu na uvoz” na vozila koja se sklapaju van SAD-a.
Istovremeno, kompanija je obustavila železnički transport vozila iz Meksika prema SAD, prema internom memorandumu upućenom svojim predstavnicima. Memorandum navodi da će proizvodnja u fabrici komapnije u Čatanugi u Tenesiju takođe biti pogođena, ali bez daljih objašnjenja na koji način.
VW proizvodi tri modela u Meksiku - kompaktni sedan Jetta, krosover srednje veličine Taos i kompaktni krosover Tiguan. Tiguan je istorijski najprodavaniji model VW-a u SAD.
Predstavnik VW-a izjavio je da automobilska industrija procenjuje uticaj po vozilu i da još nije donela konačne odluke o cenama, koje će zavisiti od faktora kao što je paket opreme vozila. Situacija ostaje neizvesna, ali zvaničnici VW-a prepoznaju da su carine izazvale zabrinutost među predstavnicima i potrošačima.
Zastupnici VW su naveli i da imaju zalihe novih vozila koje traju od 50 do 60 dana, što je blizu nivoa koji marke obično teže da postignu.
"Imamo u vidu interese naših predstavnika i kupaca, i čim kvantifikujemo uticaj na poslovanje, podelićemo našu strategiju sa našim predstavnicima", izjavio je predstavnik VW-a.
Amerikanci u trci s vremenom za kupovinu automobila

profimedia
U SAD je u prvom kvartalu 2025. skočila prodaja automobila jer su potrošači požurili da iskoriste priliku pre nego što dođe do povećanja cena usled carina.
Prema najnovijim zvaničnim podacima, u prvom kvartalu 2025. zabeleženo je ukupno 3.835.000 prodaja novih vozila u SAD-u što predstavlja porast od 5,1 odsto u odnosu na isti period lane. Sezonski prilagođeni godišnji tempo prodaje (SAAR) u martu je iznosio 17,8 miliona, što je najviši nivo od 2021. godine, prema podacima GlobalData.
Pobednica kvartala bila je kompanija General Motors, koja je zabeležila rast zahvaljujući jakim SUV modelima i električnim vozilima, zatim Kia i Hyundai, koji su postavili rekorde prodaje, kao i Honda, čiji hibridni i novi električni modeli jačaju njen položaj.
Gubitnik kvartala bila je kompanija Tesla, koja je doživela svoj prvi ozbiljniji pad od pandemije, i Rivian sa smanjenjem od 36 odsto zbog ograničenja u proizvodnji i spoljašnjih faktora (požari u Los Anđelesu). Stellantis je nastavio svoj silazni trend, beležeći sedmi uzastopni kvartalni pad.
Neizvesnost zbog carina navela je kompanije da napune skladišta i salone, dok bi modeli uvoza kao što je Mercedes GLA mogli biti povučeni sa tržišta. Očekuje se da strategija kompanija bude revidirana nakon 3. aprila, uz očekivana prilagođavanja cena i promene modela koji se nude u SAD-u.
Komentari (0)