Osmaci na probi male mature: Bez redukcije gradiva uprkos problemima u nastavi
Komentari25/04/2025
-07:10
Proba male mature se ovih dana se održava u školama u Srbiji. Međutim, zbog školske godine koja je ovog puta bila različita i za brojne učenike haotična, proba se ovaj put održava u aprilu, umesto u martu. Niame, polaganje matematike zakazano je za petak, 25. april od 12 do 14 časova u svim školama, dok će polaganje srpskog, odnosno maternjeg jezika, i predmet po izboru škole moći da organizuju do 30. aprila.
Kako su ranije saopštili iz Ministarstva prosvete cilj probnog završnog ispita je da učenike pripremi i olakša im polaganje završnog ispita, kao i da se vidi koliko su učenici u ovom trenutku spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu.
Kako su takođe dodali, ove godine najviše učenika izabralo je geografiju (46,2 odsto), zatim biologiju (31,4 odsto), istoriju (devet odsto), fiziku (sedam odsto), a najmanje njih se opredelio za hemiju (6,4 odsto).
Direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Branislav Ranđelović rekao je za Euronews Srbija da su standardi za polaganje ispita su ostali isti, uprkos tome što određeni broj škola nije redovno započeo drugo polugodište i u procesu je nadoknade časova. On je naveo da za sada sve ide po planu.
"Ove godine je probni završni ispit pomeren za skoro mesec dana, ali cilj ostaje isti – omogućiti našim osmacima da na istim mestima gde će polagati maturu u junu, sada provere svoje znanje, ali i testiraju procedure“, rekao je Ranđelović.
Osim ispita iz matematike, koji je fiksiran, probni testovi iz maternjeg jezika i izbornog predmeta imaju fleksibilnost i škole mogu same odrediti termin tih ispita.Prema informacijama koje Zavod ima, mnoge škole su već završile deo posla.
Ranđelović napominje da je cilj što brže rasteretiti osmaka, omogućiti im da se upoznaju sa samim postupkom polaganja i da dobiju povratnu informaciju o svom trenutnom znanju.
Iako je tokom drugog polugodišta bilo problema sa nastavom u pojedinim školama, Ranđelović smatra da to neće uticati na ishod završnog ispita.
Tanjug/Vladimir Šporčić
“O redukovanim testovima nećemo govoriti, jer svi testovi moraju biti prema standardima. Ovi testovi su pripremljeni još u septembru, pre početka ove situacije. Mnogi osmaci su ozbiljno radili, kako u školama, tako i privatno“, naglašava on.
Iako je u nekim školama nastava bila smanjena zbog štrajkova ili skraćenih časova, direktor smatra da nije bilo potrebe za promenama u sadržaju gradiva koje se polaže na maturi.
“Nema razloga da se razmišlja o korekcijama gradiva”, dodaje Ranđelović, ističući da će svi učenici, bez obzira na specifične okolnosti, biti spremni za završni ispit.
Kada je reč o nadoknadi časova, Ranđelović ističe da je teško proceniti kako će to uticati na kvalitet znanja učenika.
“Mi se ne bavimo organizacijom nastave, ali svakako smatramo da će škole pronaći način da nadoknade izgubljeno vreme“, kaže on.
Iako zabrinutost postoji, smatra da će najviše škola nastaviti sa redovnom nastavom i da bi problem mogao nastati samo u slučaju dugotrajnijih prekida u radu.
Tanjug/Vladimir Šporčić
Ranđelović je uverio javnost da će se završni ispit održati u planiranim okvirima i da neće biti dodatnog stresa za učenike.
“Zadatak je da osmaci budu što manje opterećeni, a što više usmereni na kvalitetno učenje i pripremu za dalje školovanje”, ističe direktor Zavoda.
Iako se analize probnih testova obično ne sprovode, Ranđelović ističe da je probna matura prvenstveno tu da pruži uvid u znanje učenika i da im pomogne da se upoznaju sa procedurama.
“Na osnovu rezultata probnog ispita, škole će znati kako da dalje usmere učenike u pripremama za završni ispit. Analize završnog ispita se rade, ali na kraju svake godine“, kaže on.
Za buduće generacije, on dodaje, važno je da probni ispiti služe kao dodatni motiv za učenike i njihovu pripremu, dok se sve strategije i zbirke za pripreme kontinuirano unapređuju kako bi učenici dobili što bolje šanse za uspeh.
Komentari (0)