Politika

Sastanak Vučića i Hristodulidisa u Palati Srbija: "Srpski narod će uvek biti veoma zahvalan Kipranima"

Komentari
Sastanak Vučića i Hristodulidisa u Palati Srbija: "Srpski narod će uvek biti veoma zahvalan Kipranima"
Sastanak Vučića i Hristodulidisa u Palati Srbija: "Srpski narod će uvek biti veoma zahvalan Kipranima" - Copyright Tanjug/Vladimir Sporčić

Autor: Tanjug, Euronews Srbija

25/04/2025

-

10:12

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Republike Kipar Nikosom Hristodulidisom, koji boravi u radnoj poseti Srbiji. 

Predsednik Srbije je zahvalio Kipru na podršci teritorijalnom integritetu, na tome što poštuju Povelju UN i rezolucije UN.

"To nije uvek slučaj čak ni u najrazvijenijim evropskim zemljama, srpski narod Vam je zahvalan. Uvek možete da računate na našu podršku vašem teritorijalnom untegritetu. Mi Vaš narod smatramo bratskim i daćemo sve od sebe da radimo na racionalnom delu naše saradnje, da ulažemo napore da podstaknemo trgovinu i da dovodimo više turista sa Kipra u Srbiju i obrnuto", rekao je Vučić.

Predsednik je rekao i da je potrebno unaprediti trgovinsku saradnju sa Kiprom, ali i u drugim oblastima i zahvalio predsedniku Kipra Nikosu Hristodulidisu na poštovanju teritorijalnog integriteta Srbije.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Vučić je rekao i da je analizirao i pomno pratio cifre i da su brojevi prilično dobri, ali da se mora uraditi nešto povodom trgovinske razmene, saradnje u oblastima kulture i inovacija, vojnoj saradnji, ali i drugim oblastima.

Navodeći da će Kipar uskoro preuzeti predsedavanje EU, odnosno od 1. januara, 2026. godine, Vučić je rekao da je zainteresovan da čuje od predsednika Hristodulidisa savete u vezi evropskog puta Srbije.

Zahvalio je Kipru na snažnoj podršci evropskim integracijama Srbije i Hristodulidisu na poštovanju principa međunarodnog javnog prava.

"Kipar u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije"

Hristodulidis je tokom sastanka potvrdio da će Kipar učestvovati na specijalizovanoj izložbi Expo2027 koja će se održati u Beogradu.

On je naglasio i da Kipar u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

Prema njegovim rečima njegova poseta Srbiji je suštinska i prva uoči kiparskog predsedavanja EU u prvoj polovini 2026. godine.

"Želim da podvučem jasnu snažnu političku poruku o našoj spremnosti da radimo na suštinskom napretku perspektive Srbije, da razgovaramo kako da unapredimo proces", rekao je Hristodulidis.

Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Prema njegovim rečima poseta je i prilika da se razgovara o odličnim bilateralnim odnosima dve zemlje, naročito kako da se proštiri sardnja u oblasti odbrane i bezbednosti, ali i turizma.

"Učestvovali smo nedavno prvi put na sajmu turizma u Beogradu i drago nam je što smo imali 200 odsto povećanja poseta Kipru", rekao je kiparski predsednik.
    
Tête-à-tête sastanak dvojice predsednika održan je nešto posle 10 časova u Palati Srbija. Nakon sastanka, predviđen je plenarni razgovor delegacija Srbije i Kipra, predvođenih Vučićem i Hristodulidisom.

Hristodulidis je sinoć doputovao u Beograd, a na Aerodromu "Nikola Tesla" dočekao ga je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija