Problemi sa divljim deponijama u Beogradu: Grad pokušava da reši situaciju na Petlji Orlovača
Komentari25/04/2025
-12:23
Na mestu koje je postalo prava divlja deponija, građani u okolini Petlje Orlovača, u blizini beogradskog groblja, neprestano odlažu velike količine otpada. Iako je odlaganje bilo koje vrste otpada na ovom mestu zabranjeno, otpad se tu ipak svakodnevno gomila.
Načelnik gradske opštine Čukarica Filip Stojaković rekao je za Euronews Srbija da su i nadležni, kada su izašli na teren ovim povodom, utrvdili da se ovaj problem samo uvećava.
“Komunalni inspektor i Gradska opština Čukarica su izašli na teren i utvrdili da je na ovom mestu ostavljeno više od 100 kubika nelegalnog građevinskog otpada, pretežno šuta. Ovo je problem koji traje već neko vreme. Na osnovu gradske odluke o održavanju čistoće i zakona o upravnom postupku, započeli smo postupak uklanjanja tog otpada“, objašnjava Stojaković.
Ovaj problem se dodatno komplikuje činjenicom da se radi o privatnim parcelama.

Euronews Srbija
“Utvrđeno je da je na ovom području deset različitih vlasnika parcela, i njima smo naložili da uklone nelegalno odloženi otpad. Ukoliko to ne urade u zakonskom roku, postupak će biti nastavljen, jer je odgovornost na njima da svojim parcelama upravljaju kako bi sprečili takvo ponašanje“, rekao je.
Iako se problem uglavnom svodi na odgovornost vlasnika parcela, postoji i zakonska procedura koja podrazumeva određene kazne.
Prema rečima Stojakovića, kazne za fizička lica mogu da iznose i do 10.000 dinara, dok pravna lica mogu biti kažnjena sa čak 100.000 dinara.
“Nažalost, ovo nije izolovan slučaj, sličnih divljih deponija ima i u drugim delovima Čukarice, ali i širom Beograda“, dodaje on.
Stojaković takođe apeluje na građane da budu odgovorni.
“Pozivamo sve naše sugrađane da se ponašaju savesno i da ne ostavljaju otpad. Ako vlasnici parcela ne uklone otpad u roku, gradske vlasti će to učiniti, a troškove će snositi oni”, rekao je.
Euronews Srbija
Zahvaljujući ovakvim merama, cilj je, kao je rekao, ne samo da se reši problem trenutnih divljih deponija, već i da se podstaknu građani da postanu odgovorniji kada je u pitanju odlaganje otpada, a time i zaštita životne sredine.
“Važno je da građani pokažu solidarnost i odgovornost u zajedničkoj borbi protiv divljih deponija, kako bi svi zajedno učinili naš grad čistijim i bezbednijim mestom za život“, rekao je.
Ukoliko se propisi ne poštuju, čak i vlasnici privatnih parcela suočiće se sa sankcijama.
Kako objašnjava Stojaković, sve ove mere nisu samo preventivne, već i edukativne, jer je cilj podizanje svesti o značaju pravilnog odlaganja otpada za dobrobit celokupne zajednice.
Komentari (0)