Pored IT stručnjaka, jedan profil radnika najtraženiji: Koja su to deficitarna zanimanja u Srbiji
Komentari19/01/2025
-19:30
U 2024. godini, pored stručnjaka za IT, najtraženije su bile zanatlije. Stručnjaci predviđaju da će se takva potražnja preslikati i na godinu pred nama. I pored značajnog razvoja tehnologije, sagovornici Euronews Srbija napominju da brojna zanimanja, pre svega zanati, neće biti zamenjena veštačkom inteligencijom i robotima.
Ekspanzija građevinske industrije, deficit građevinskih radnika. To je slika srpskih gradilišta, kažu u Sindikatu radnika građevinarstva. Na gradilištima ćemo zateći uglavnom strance, a građevinske škole će uskoro biti prazne, predviđa Saša Torlako iz tog sindikata.
"Nedostatak građevinske radne snage traje već više godina. I u jednom trenutku smo imali dosta građevinskih radnika koji se razumeju u posao koji rade, ali su oni iz Turske. Radnici koji dolaze iz Indije su prosta građevinska radna snaga ono što smo mi nekad zvali kubikaši. Mnogi bi možda momci i radili na gradilištu ali i da budu i dobor plaćeni. Kada neki vlasnik, neka građanska preduzeća čuje da negde ima neki dobar tesar koji jako brzo i dobro radi, on se trudi da ga otme od te, da ga uzme iz te druge građanske firme. Imate kao prelazne rokove u fudbalu", rekao je Torlako.
Upravo se tesari i najviše traže, kažu podaci Nacionalne službe za zapošljavanje. Za njih je u 2024. bilo oglašeno 875 slobodnih radnih mesta, tražilo se i 544 zidara, gotovo 200 keramičara. Sa platforme za zapošljavanje poslovi "Infostud" kažu da je godinama deficit ne samo u građevinarstvu, već generalno u zanatskom sektoru.
"Ovaj deficit je nastao iz više razloga. S jedne strane zbog velikog broja odlaska kvalifikovanih radnika u poslednjih par decenija u inostranstvu, a s druge strane upravo zbog nedovoljne zainteresovanosti mladih da se bave upravo ovim zanimanjima negde. Ova zanimanja doživljavaju kao manje vredna, a s druge strane su i odrastali u ovom, da kažemo, digitalnom vremenu. To je generacija koja je odrasla na mobilnom telefonu, laptopu, tabletu i koja je navikla da sve može da se obavlja online", rekao je za Euronews Srbija Miloš Turinski iz "Infostuda".
Ipak, bez obzira na sve veći broj poslova koji mogu da se rade online, za neka tradicionalna zanimanja uvek će postojati tražnja.
"To je ono što moramo zapravo da promovišemo kod tih mladih da shvate da sva ova zanatska zanimanja nisu manje vredna, a sa druge strane da sa zanatom zaista mogu u današnje vreme brzo i lako da dođu do posla koji će im doneti sigurnu i stabilnu zaradu", dodao je Turinski.
Procene su da će u narednih pet godina razvoj veštačke inteligencije ugasiti 90 miliona radnih mesta, tako da u budućnosti neće biti potrebe za kasirima ili radnicima na fabričkoj traci.
Komentari (0)