Fokus

Zemlje širom sveta kritikuju Trampove carine: EU sprema odgovor, stigla i prva upozorenja iz Kine

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Tanjug

03/04/2025

-

11:31

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Odluka predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa o uvođenju tarifa na uvoz iz brojnih zemalja izazvala je reakcije širom sveta. Mnoge zemlje kritikovale su mere kao neopravdane i štetne, dok su neke pozvale na pregovore kako bi se izbegao trgovinski sukob.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni kritikovala je odluku o uvođenju carina i ocenila da takav potez "ne ide u korist nijednoj strani".

Ona je istakla da će Italija da učini sve da postigne dogovor sa SAD i izbegne trgovinski rat, koji bi, kako je upozorila, "oslabio Zapad u korist drugih globalnih aktera".

Francuski premijer Fransoa Bajru izjavio je da carine koje je uveo Donald Tramp predstavljaju ozbiljan udarac za svetsku ekonomiju i donose velike probleme Evropi.

Prema njegovim rečima, ovaj potez neće štetiti samo evropskim zemljama, već će imati negativne posledice i po same Sjedinjene Države i njihove građane.

EU sprema odgovor

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen komentarisala je Trampove carine u video obraćanju, najavivši kontramere. 

"Američke carine predstavljaju ozbiljan udarac svetskoj ekonomiji, a Evropska unija priprema kontramere ukoliko pregovori ne uspeju" rekla je fon der Lajen.

"Već finalizujemo prvi paket kontramera kao odgovor na carine na čelik. Dodatno pripremamo nove kontramere kako bismo zaštitili svoje interese i svoja preduzeća ako pregovori ne uspeju", rekla je Fon der Lajen i dodala da će posledice američkih carina biti "ogromne".

Prva reakcija Kine i Japana

Ministarstvo trgovine Kine pozvalo je Vašington da "odmah ukine" nove carine, upozorivši da one "ugrožavaju globalni ekonomski razvoj" i da će naneti štetu interesima SAD, kao i međunarodnim lancima snabdevanja.

"U trgovinskom ratu nema pobednika, a protekcionizam nije izlaz", saopštilo je ministarstvo, dok istovremeno iz Pekinga stižu optužbe na račun SAD za "tipičnu jednostranu praksu zastrašivanja", navodi se u saopštenju.

profimedia

 

Japan je takođe pozvao SAD da povuku carine.

"Veoma je žalosno što je američka vlada odlučila uvesti recipročnu carinu, iako smo izražavali zabrinutost na više nivoa i pozivali SAD da ne preduzima jednostrane mere", izjavio je portparol japanske vlade Jošimasa Hajaši.

"Zabrinuti smo da li ova carinska mera odgovara pravilima Svetske trgovinske organizacije i japansko-američkom trgovinskom sporazumu", dodao je.

Ministar trgovine Joji Muto upozorio je američkog ministra trgovine da će američki carinski paket otežati japanskim firmama ulaganja na američko tržište.

Na pitanje o mogućim uzvratnim merama, Muto je rekao da će Japan postupiti u skladu sa svojim nacionalnim interesima, ne ulazeći u detalje.

Australija, Indija i Južna Koreja zatečene odlukom

Južna Koreja je ocenila situaciju kao "izuzetno ozbiljnu".

Vršilac dužnosti predsednika Han Duk So naložio je vladi da "uloži sve napore kako bi prevazišla trgovinsku krizu", dok se ministar trgovine te zemlje sprema za pregovore sa SAD.

Australija je izrazila nezadovoljstvo zbog 10 odsto tarifa na sve svoje izvozne proizvode.

Premijer te zemlje Entoni Albaneze rekao je da je ta odluka "neopravdana i nelogična" i ocenio da "to nije potez prijateljske zemlje".

Tanjug/AP/Darren England/AAP Image

Entoni Albaneze

Indija je pogođena carinom od 26 odsto što je manje od Kine i Vijetnama.

Američka administracija navela je da Indija nameće "izuzetno restriktivne" necarinske barijere. Ipak, indijsko tržište ostalo je relativno stabilno, a farmaceutski sektor izuzet je iz carina.

Kritike iz Španije, Švajcarske i Brazila 

Švajcarska je oštro kritikovala 31 odsto tarifu na njen izvoz u SAD.

Poslovna grupa "Economiesuisse" ocenila je mere kao "štetne i neopravdane" i podsetila da je Švajcarska početkom godine ukinula industrijske tarife.

Predsednica te zemlje Karin Keler-Suter najavila je procenu daljih koraka.

Španija je saopštila da će da preduzme mere za zaštitu domaće privrede i potrošača.

Ministar ekonomije Karlos Kuerpo nazvao je carine "nepravednim i neopravdanim" i dodao da EU želi pregovore, ali je spremna na odgovor ako do njega ne dođe.

Brazil je izrazio žaljenje zbog dodatnih tarifa do 10 odsto na sav izvoz u SAD i razmatra mere, uključujući žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

Nezadovljni i u Novom Zelandu, Irskoj, Južnoj Africi

Novi Zeland je poručio da će da traži objašnjenje od Vašingtona i da će da razgovara sa izvoznicima o mogućim posledicama.

Švedska, Irska, Italija i Kolumbija osudile su mere i pozvale na pregovore.

Južna Afrika, koja je pogođena tarifom od 30 odsto, saopštila je da nove mere potvrđuju potrebu za novim trgovinskim sporazumom sa SAD kako bi se obezbedila dugoročna stabilnost.

Ukrajina: Situacija teška, ali ne i kritična

Prva potpredsednica Vlade i ministarka ekonomije Ukrajine Julija Sviridenko ocenila je danas, povodom carina od 10 odsto koje su SAD uvele na robu iz Ukrajine, da je situacija "teška, ali ne i kritična".

"Teško je, ali nije kritično. Za nas će važiti opšta carina od 10 odsto. Ne postoji posebna veća carina za Ukrajinu, kao što su 31 odsto za Moldaviju ili 20 odsto za EU za Ukrajinu", napisala je Sviridenko na Fejsbuku.

Ona je napomenula da je Ukrajina 2024. izvezla robu u vrednosti 874 miliona dolara u Sjedinjene Američke Države, pretežno livenog gvožđa, a istovremeno je kupila robu iz SAD u vrednosti od 3,4 milijarde dolara.

Ona je naglasila da su ukrajinske carine na američku robu niske - stopa na automobile je 10 odsto, a na ugalj i naftu - 0 odsto.

"Stoga, sada imamo šansu da se dogovorimo o drugim uslovima - američko saopštenje jasno govori o takvoj mogućnosti. Ako sve ostane kako jeste, američka univerzalna carina pogodiće uglavnom male proizvođače. Stoga već radimo na tome da obezbedimo bolje uslove za Ukrajinu", navela je ona. 

Kome su sve uvedene tarife?

Američki predsednik Donald Tramp je u sredu najavio da će uvesti minimalnu carinu od 10 odsto na svu robu koja se uvozi u Sjedinjene Američke Države, sa još višim stopama za zemlje sa najvećim trgovinskim deficitom.

Za Kinu će carina biti 34 odsto, za EU 20 odsto, a uvedena je carina od 10 odsto na robu iz Ukrajine.

X/The White House

 

Tramp je takođe najavio da će potpisati izvršnu naredbu o uvođenju carine od 25 odsto na uvezene automobile i kamione, koja će danas stupiti na snagu, dok će carine na uvoz auto delova biti uvedene 3. maja.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet