Raskol Trampa i Maska? Milijarder gomila neprijatelje u administraciji, mora da bira između DOGE-a i Tesle
Komentari
25/04/2025
-13:13
Deluje da milijarder i vlasnik "Tesle" Ilon Mask sve više pada u nemilost predsednika SAD Donalda Trampa, iako je donedavno važio za njegovog najbližeg saradnika. Konflikt njih dvojice nije otvoren, ali je svima jasno da se Masku ne sviđaju carine, a posebno trgovinski rat sa Kinom sa stopom od 145 odsto, zbog čega se oštro sukobio sa drugim Trampovim zvaničnicima.
U jeku krize u "Tesli", koja ima megafabriku u Šangaju, uvozi delove iz Kine, i izvozi vozila na to tržište, Mask je odlučio da smanji angažovanje na čelu Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) od sledećeg meseca, kako bi se fokusirao na svoju kompaniju.
U prva tri meseca ove godine, "Teslin" prihod od automobilske industrije opao je 20 odsto u odnosu na prethodnu na 14 milijardi dolara, dok je zarada po akciji opala za 40 odsto na 0,27 dolara. Ukupni prihodi su pali za 9 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 19,3 milijarde dolara (16,92 milijarde evra). "Tesla" je takođe suspendovala narudžbine iz Kine za Model S i Model X.
Sa druge strane, prihod od proizvodnje i skladištenja energije porastao je za 67 odsto. Pritom, akcije "Tesle" su porasle za tri odsto u sredu nakon Maskove najave da će više vremena posvetiti kompaniji.
U finansijskom izveštaju, kompanija je pripisala pad prihoda smanjenoj isporuci vozila, "delimično zbog ažuriranja modela Y u sve četiri fabrike, smanjene prosečne prodajne cene vozila zbog prodajnih podsticaja“ i negativnih uticaja na devizni kurs. Međutim, rast usluga proizvodnje i skladištenja energije, zajedno sa povećanim prihodima od regulatornih kredita, pomogao je da se delimično nadoknadi pad prihoda.
Politički motivisani napadi na imovinu "Tesle" takođe su odigrali ulogu, pa je finansijski direktor Vaibhav Tanedža rekao je da je "negativan uticaj vandalizma i neopravdanog neprijateljstva prema našem brendu i ljudima“ na otežao isporuke na određena tržišta.
Burna svađa i psovke u Beloj kući
Zbog situacije u "Tesli" ne čudi što su najbučniji Maskovi sukobi bili sa ministrom finansija Skotom Besentom i Trampovim savetnikom za trgovinu Piterom Navarom, kojeg je nazvao "moronom" zbog tarifa, a koji je zastupnik oštrije carinske politike prema zemljama sa kojima SAD imaju spoljnotrgovinski deficit.
Inače, Mask je još na početku Trampovog mandata lobirao da ministar finansija bude Hauard Latnik umesto Besenta, ali je njega Tramp postavio za ministra trgovine.
Najnovija svađa sa Besentom oko toga ko će biti na čelu Poreske uprave (IRS) je, prema pisanju Axios-a, prerasla u obostranu viku u prisustvu Trampa, tokom sastanka prošlog četvrtka.
AP/Alex Babenko
Počela je 16. aprila, kada je Tramp imenovao Gerija Šeplija, Maskovog kandidata, za vršioca dužnosti komesara Poreske uprave. Besent je na tom mestu želeo zamenika ministra finansija Majkla Fokendera. Kako navodi Axios, na osnovu neimenovanih izvora, on je lobirao kod Trampa da postavi Fokendera i ljutio se što Mask pravi probleme tako što mu "ide iza leđa".
U četvrtak, na sastanku u Beloj kući, Besent se suočio sa Maskom i, kako je rekao jedan izvor, počele su da pljušte psovke.
Besent je navodno kritikovao Maska zbog preteranih obećanja i nedovoljnih rezova u budžeta kao rezultat rada DOGE-a. Mask je navodno uzvratio nazvavši Besenta "Soroševim agentom“ i optuživši ga da je vodio "propali hedž fond“.
Prema svedočenju tog izvora Tramp je "pohvalio Besentovu finansijsku oštroumnost", a svađa se toliko zahuktala da je jedan od Trampovih asistenata morao da uskoči dvojice zvaničnika i razdoji ih.
Besent je na kraju izašao kao pobednik kada je New York Times objavio da Šepli "otpada" i na njegovo mesto dolazi Fokender.
Neizvesna sudbina DOGE-a
Dok Mask istupa iz DOGE-a, ova agencija će se i sama naći na meti rezova, koje je sprovodila u američkoj birokratskoj mašineriji, sudeći po pisanju Reutersa.
Naime, članovi Trampovog kabineta će verovatno krenuti u proces ograničavanja uticaja zaposlenih u DOGE-u i uspostavljanja kontrole nad budžetom i osobljem kada se Mask povuče, rekla su dva izvora u vladi britanskoj agenciji.
Ovo odeljenje, koje nije zvanično deo vlade, stvoreno ukazom na dan Trampovog dolaska na vlast sa ciljem da smanji rasipništvo u državnoj upravi, redukovanjem radne snage u federalnim institucijama i smanjenjem nepotrebnih troškova i strane pomoći.
profimedia
Mask je u utorak potvrdio da će smanji svoj anganžman u administraciji na jedan ili dva dana u nedelji, zbog čega u američkim medijima dovode u pitanje budućnost rada agencije. Pritom, Masku kao specijalnom državnom službeniku, mandat ističe krajem maja. Milijarder je pružio i političko obrazloženje, rekavši da je DOGE nastojao da smanji troškove, čime se zamerio karijernim birokratama.
Sa druge strane Trampovi ministri, kako navodi Reuters, smatraju da zaposleni u DOGE-u zadiru u njihova ovlašćenja da zapošljavaju i otpuštaju kadrove, a neki čak nisu bili voljni da ispune naloge.
Poslednjih nedelja eskalirale su tenzije unutar Trampove administracije oko ovlašćenja datog Masku. Tokom martovske sednice kabineta, državni sekretar Marko Rubio sukobio se sa Maskom, optužujući ga za podrivanje USAID-a, koji je sada pod kontrolom Stejt departmenta, a sekretar za transport Šon Dafi se suprotstavio Masku zbog predloženih otpuštanja kontrolora leta zbog zabrinutosti za bezbednost u vazduhoplovstvu, rekli su izvori "upoznati sa situacijom".
Ministri su se zalagali da imaju veću kontrolu nad budžetskim odlukama. Takođe smatraju da će lakše sami sprovesti ciljana umesto širokih smanjenja potrošnje, bez Maskovog "visokoprofilnog" prisustva, koje ih remeti, navode anonimni izvori.
Glavni cilj ministara je navodno povećanje autoriteta svojih ministarstaba, da bi oni imali poslednju reč o tome koji predlozi će biti prihvaćeni, čime bi učvrstili svoje ulogu u centru federalne strategije za efikasniju potrošnju.
"Ministarstvo će imati veću autonomiju i više mu neće trebati Maskov potpis na svaku odluku", rekao je jedan od izvora.
Promena dinamike rukovođenja DOGE-om će takođe dovesti do ponovne procene uloga i odgovornosti mladih inženjera koje je Mask prvobitno angažovao. Uticaj inženjera bi mogao da se smanji, dodaje izvor, a oni će biti pod pojačanom kontrolom. Izvor je rekao da će kvalifikacije i autoritet grupe mladih inženjera sa malo iskustva u vladi biti dovedeni u pitanje.
Portparol Bele kuće: DOGE nastavlja da radi normalno
Portparol Bele kuće Harison Filds odbacio je ideju da Maskovo odustaje od svoje dosadašnje uloge signalizira promenu kursa ili uticaja DOGE-a.
"Način na koji je DOGE dizajniran je da kabinet već ima autonomiju u pogledu smanjenja potrošnje. DOGE je zapravo bio samo element agencija. Neće biti promena. DOGE radi bez problema", rekao je Filds i dodao da je rad ovog odeljnja postao maltene automatski.
Reuters dodaje da mnogi, od akademika do onih koji se zalažu za i protiv rada DOGE-a, primećuju da se napori za smanjenje budžeta ubrzano nastavljaju uprkos Maskovoj promeni prioriteta, pozivajući se na predsedničke ukaze koji su pokrenuli razne inicijative i zvaničnike Trampovog kabineta koji rade na njegovoj agendi.
"Mnogo toga što je DOGE uradio je internalizovano od strane mnogih ovih agencija i nastaviće da se kreće napred. To je voz koji je napustio stanicu, teško ga je zaustaviti“, rekao je Nik Bednar, vanredni profesor prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Minesoti koji je pratio otpuštanja u vladi i koji smatra da vladine agencije neće poništiti rezove koje je DOGE napravio.
Mask je imao uticaj na niz inicijativa Bele kuće, od zamrzavanja zapošljavanja u federalnim službama, do nekoliko rundi ponuda za sporazumni raskid zaposlenja, kao i direktiva agencijama da naprave planove za restrukturiranje kako bi smanjili svoje osoblje.
Njegov zahtev da zaposleni u federalnim agencijama sumiraju ono što su postigli tokom radne nedelje u mejlovima, koji je u početku je sprovodila većina ministara, sada je uglavnom prestao da se primenjuje. Međutim, sam Mask smatra da je dobar deo posla već obavljen.
"Veliki deo posla koji je neophodan da bi se tim DOGE-a uspostavio i radio u vladi na dovođenju finansijske kuće u red je uglavnom obavljen“, rekao je Mask u utorak.
Komentari (0)