Biznis vesti

Značajan potencijal u proizvodnji cveća i ukrasnog bilja: Potrošnja raste globalno, Srbija nije izuzetak

Komentari

Autor: Tanjug

26/02/2025

-

11:58

Značajan potencijal u proizvodnji cveća i ukrasnog bilja: Potrošnja raste globalno, Srbija nije izuzetak
Značajan potencijal u proizvodnji cveća i ukrasnog bilja: Potrošnja raste globalno, Srbija nije izuzetak - Copyright Unsplash

veličina teksta

Aa Aa

Srbija ima značajan potencijal u proizvodnji cveća i ukrasnog bilja, sa konstantnim rastom površina pod ovim kulturama, beležeći u ovom sektoru agrara povećanje spoljno-trgovinske razmene, kao i trend deficita u razmeni sa partnerima u svetu, poručuju iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije.

Naučni savetnik iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS Danica Mićanović ističe da potrošnja u zemlji i dalje raste godišnjom stopom od oko 20 odsto, a vrednost tržišta u Srbiji iznosi oko 43 miliona evra i da ovaj trend rasta ukazuje na potencijal za razvoj ove proizvodne oblasti.

"Pored toga, sve veća potražnja za cvećem i ukrasnim biljem, kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu, otvara mogućnosti za veći izvoz. Ukupna vrednost izvoza cveća iz Srbije u 2024. godini iznosi 6,1 milion evra, dok je uvoz 36,9 miliona evra, što ukazuje na postojeću potrebu za većom proizvodnjom", ističe Mićanovićeva.

Dodala je da iako su prisutni pozitivni trendovi u samoj proizvodnji, ključni izazovi ostaju modernizacija procesa, nabavka novih mašina i opreme, kao i primena savremenih tehnoloških rešenja.

Ovi koraci bi omogućili povećanje obima proizvodnje, raznolikost asortimana, ali i otvaranje novih radnih mesta i povećanje produktivnosti, smatraju u Udruženju za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS.

Dodaju da potrošnja cveća raste globalno i da Srbija nije izuzetak.

Uprava Carina

 

Mićanovićeva objašnjava da zasejane površine pod cvećem i ukrasnim biljem iznose oko 550 hektara, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), ali su nezvanično znatno veće.

Naglašava da se pored toga, plantažna proizvodnja odvija na površini od oko 700 hektara, mada su zvanični podaci dosta manji, što ukazuje na značajnu proizvodnju u "sivoj zoni".

"Srbija ima povoljne klimatske uslove za gajenje cveća i ukrasnog bilja, a jedan od najpoznatijih primera su ruže. Sa klimatskim uslovima sličnim onima u južnom delu Francuske, Srbija ima potencijal da proizvodi dovoljne količine ruža za domaće tržište, čime bi se smanjio uvoz", navela je Mićanovićeva.

Regioni u kojima je proizvodnja i uzgoj cveća u Srbiji najzastupljenija su u Vojvodini, na severu zemlje, na granici sa Mađarskom, zatim okolina Šapca, zapadno od Beograda, oblast Ljiga, Trstenika i Kruševca, Sremčica, Velika Drenova.

Najznačajnija izvozna tržišta Srbije su zemlje Evropske unije (EU), zemlje Carinske unije, CEFTA-e, dok su najdominantnija tržišta odakle uvozimo i dalje članice EU i druga.

Proizvodnja cveća i ukrasnog bilja u Srbiji ima veliki potencijal za razvoj, ali je potrebno više podrške i investicija, kažu u udruženju.

"Modernizacija proizvodnje i povećanje izvoznih kapaciteta osnovni su koraci ka unapređenju ove privredne grane. Srbija ima sve preduslove da postane konkurentniji igrač na globalnom tržištu cveća i ukrasnog bilja, ali je neophodno da se preduzmu dodatne mere za stimulisanje ovog sektora", rekla je Mićanovićeva.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis