Rabrenović: Uvođenje sankcija NIS-u test prijateljstva Srbije i Rusije; Atanacković: Srbija između dve sile
Komentari12/01/2025
-14:03
Profesor Ekonomskog fakulteta Mihajlo Rabrenović ocenio je danas da je uvođenjem američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) prijateljstvo naše zemlje sa Rusijom stavljeno na test.
"To je test za bratski odnos da li će nam se izaći u susret i kada nam je teško. Ja bih rekao - molim vas da nam date jednu bratsku i prijateljsku cenu i da uzmete u obzir da ste to dobili vrlo povoljno", naveo je Rabrenović u razgovoru za Tanjug.
On je naglasio da bi dogovor značio da se sporazumemo sa Rusijom i otkupimo ruski deo NIS-a.
"Prijateljstvo je imalo svoje uspone, padove i oscilacije, ali neka se sada pokažu, jer bi i raspoloženje naroda moglo da se okrene ako bi oni sada ispali nekorektni. Rusi jesu to dobili poklonjeno", rekao je profesor.
Vlasnik benzinske pumpe i počasni predsednik Udruženja poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da se naša država nalazi između dve velike sile i da dalji razvoj događaja zavisi od toga šta će se dešavati u njihovom stavu prema Srbiji.
"Meni je podiglo optimizam to da ovo nije potez koji se odnosi isključivo na NIS, već i na druge zemlje. U situaciji da se zahteva da se rusko vlasništvo nad određenim firmama ukine, mislim da treba biti optimističan da će dalje od našeg dogovora i stavova Amerike i Rusije moći i morati da se nađe rešenje", naveo je Atanacković.
On je dodao i da Srbija ne želi sve da završi kroz vršenje pritiska na rusku stranu.
Govoreći o "lošem senariju" koji može da se dogodi, istakao je da bi to bila situacija u kojoj će jadranski naftovod prestati da snabdeva NIS sirovom naftom i da će na taj način NIS u velikoj meri biti isključen.
"Mislim da MOL ima najbolje šanse jer ima ovde solidna skladišta, a i Budimpešta je relativno blizu. On bi mogao da značajno poveća količine derivata koje bi dovozio, ali bi nas očekivalo snalaženje koje smo na sreću skoro zaboravili", ocenio je Atanacković.
Naglasio je da je država, pre nego što je postojao ruski udeo u NIS-u, ostavila mogućnost privrednicima da uvoze sirovu naftu i prerađuju je u derivate što je tržište, prema njegovim rečima, činilo mnogo slobodnijim, ali Rusi to nisu dozvolili.
Komentari (0)