Biznis vesti

Amerikanci sviraju kraj za "anboksing" sa Temua i Šejna? Kako Trampove carine mogu da poskupe robu sa kineskih platformi

Komentari

Autor: CNN

08/02/2025

-

20:02

Amerikanci sviraju kraj za "anboksing" sa Temua i Šejna? Kako Trampove carine mogu da poskupe robu sa kineskih platformi
Pošiljka sa Temua - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Amerikanci vole Šejn, Temu i Ali Ekspres iz dva razloga - niske cene i brza isporuka. Carine koje je uvela nova administracija Donalda Trampa mogle bi to da promene.

Trampove tarife ukinule su dugotrajni pravni propust u vezi sa otpremom: "de minimis" izuzeće. Ova pravila su omogućavala međunarodnim izvoznicima da šalju pakete vredne manje od 800 dolara u Sjedinjene Američke Države, bez potrebe za inspekcijom i plaćanjem carine, piše CNN.

Kineske platforme za e-trgovinu izgradile su svoje ogromne poslovne modele oko ovog izuzeća. Opuštena ograničenja i poreska izuzeća za jeftine proizvode omogućili su da više od milijardu paketa stigne  po niskim cenama za potrošače koji traže popuste na odeću i kućne potrepštine. Ipak, Trampova administracija se oslobađa odredbe koja je ovu robu učinila tako jeftinom i lako dostupnom.

"Ako pregledate svaki paket, to će dramatično povećati troškove za potrošače. To će usporiti prijem kupljene robe", rekao je Klark Pakard, istraživač u Cato Trade-u. 

Trenutno, američka carina i zaštita granice ima ovlašćenje da otvori i ispita sve međunarodne pakete, iako u praksi ne otvara svaki pojedinačni paket.

Tramp je u utorak uveo carinu od deset odsto na uvoz iz Kine, što je dodatak širokom spektru carina koje su bile uvedene na proizvode iz ove zemlje tokom njegovog prvog mandata. (Administracija je odložila naredbu o 25 odsto carini na Kanadu i Meksiko do 1. marta). Peking je uzvratio sa 15 odsto porezom na određene vrste uglja i tečnog prirodnog gasa, kao i carinom od deset odsto na sirovu naftu, poljoprivrednu opremu, velike automobile i pik-ap kamione.

profimedia

 

Posledice predstojećeg trgovinskog rata između SAD-a i Kine na potrošače Šejna i Temua počinju da postaju vidljive. U utorak, Poštanska služba Sjedinjenih Država (USPS) obustavila je prihvatanje međunarodnih paketa iz Kine i Hongkonga do daljnjeg. Nisu naveli razlog za promenu, ali su u saopštenju istakli da tok pisama neće biti pogođen.

Šta je "de minimis" odredba?

"De minimis" odredba postoji još od 1930-ih, ali je prag za njeno primenjivanje povećavan tokom godina. Cilj ove odredbe je da olakša trgovinu i pomogne potrošačima, rekao je Pakard za CNN.

Ova izuzetnost znači da kupci ne moraju da popunjavaju zamorne carinske papire ili plaćaju carine na male pakete.

U septembru 2024. godine, administracija Džozefa Bajdena je najavila da će pojačati nadzor nad onim što su nazvali zloupotrebom "de minimis" izuzetka, rekavši da su tokom poslednje decenije pošiljke porasle sa oko 140 miliona godišnje na više od milijardu.

Eksponencijalni porast pošiljki otežao je sprovođenje trgovinskih zakona i postavio izazove za američke radnike i preduzeća, kao i za očuvanje zakona o zaštiti potrošača u SAD-u i borbu protiv trgovine fentanilom.

Trampova administracija izjavila je da će suspenzija zaustaviti pošiljke fentanila iz Meksika i Kanade u malim paketima.

Donosioci odluka već žele da se pokažu kao strogi prema Kini, rekao je Rob Handfild, profesor menadžmenta lanca snabdevanja na Univerzitetu Severna Karolina. SAD takođe imaju zabrinutosti u vezi sa praksama rada u "brzoj modi" u Kini, iako administracija nije precizirala zašto je Kina cilj.

Kako bi kupci bili pogođeni?  

"De minimis" izuzeće je razlog zašto su kineski proizvodi toliko jeftini za američke kupce, rekao je Kristoger Tang, profesor globalnog menadžmenta lanca snabdevanja na Univerzitetu Kalifornija, U Los Anđelesu. Prema izveštaju istraživačkog tima Kongresa, više od 80 odsto ukupnih pošiljki e-trgovine u SAD u 2022. godini bile su "de minimis" uvozi.

Tokom prve Trampove administracije, "potrošači su uglavnom snosili 90 do 100 odsto troška carine“, rekao je Pakard. 

"Dakle, ako slična dinamika postoji, potrošači mogu očekivati povećanje od 10 odsto ako roba dolazi iz Kine", dodao je.

profimedia

 

Carina nije opremljena da se nosi sa ovim nivoom promena, a to bi moglo izazvati i druga kašnjenja, rekao je Handfild.

Preoblikovanje poslovnog modela

Tokom 2024. godine, Temu je emitovao reklamu tokom Super Boula (po ceni od 6,5 miliona do 7 miliona dolara za reklamu od 30 sekundi), uz ponude kupona i poklona u vrednosti od 14 miliona dolara. Kompanija sa sedištem u Bostonu, koja je u vlasništvu PDD-a (grupa koja stoji iza kineskog giganta za online kupovinu Pinduoduo), platila je za tri reklame tokom same utakmice i dve nakon nje.

Da li će to biti slučaj i ovog februara na ovogodišnjem Super Boulu sada je pod znakom pitanja.

Ukidanje izuzeća moglo bi značajno usporiti rast kineskih kompanija za e-trgovinu, prema istraživačkom izveštaju Banke Amerike. Ti rezovi bi mogli da pogode marketinški budžet.

Amerikanci su navikli da svuda viđaju Temu i Shein. Prihodi oglašivača sa sedištem u Kini porasli su sa 6 na 11 odsto ukupnih prihoda Meta aplikacija u 2024. godini, prema finansijskim izveštajima kompanije. Bank of America procenjuje da bi izloženost Temua i Šejna mogla da iznosi od 2 odsto do 4 odsto oglašivačkih troškova za Google i Meta.

Da bi se nosile sa ovim, kompanije mogu proširiti svoja skladišta u SAD, rekao je Tang. Mogli bi slati velike količine kroz carinu i zatim ih ponovo isporučivati širom SAD-a – ali potrošači će i dalje morati da plate porez na uvoz. Prednost bi bila da bi to moglo stvoriti više radnih mesta u SAD, rekao je Tang.

Kompanije bi takođe mogle slati proizvode u druge ASEAN zemlje poput Vijetnama i zatim ih isporučivati u SAD, ali bi dodatni troškovi transporta na kraju opet padali na kupce.

Komentari (0)

Biznis