Fokus

Od cena paradajza i jagoda, preko alkohola, do goriva: Kako će Trampovo uvođenje carina uticati na američke potrošače?

Komentari

Autor: Euronews Srbija, New York Times, Sky News

03/02/2025

-

17:30

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Američki predsednik Donald Tramp rekao je da će se američke carinske takse na uvoz iz Evropske unije definitivno desiti, nakon sličnih poteza usmerenih prema Kanadi, Meksiku i Kini. On ne isključuje uvođenje carina na robu iz Velike Britanije i kaže da je ta zemlja van linije, ali da se situacija, kako je rekao, može rešiti sa premijerom Kirom Starmerom. 

Takse od 25 odsto na uvoz robe iz Kanade i 10 odsto na robu iz Kine stupile su na snagu u subotu, dok je sa Meksikom postignut dogovor o odlaganju na mesec dana. Zvaničnici ovih zemalja najavili su protivmere, a Kina planira da podnese i tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

Tramp je često isticao da se carinskom politikom štite američka ekonomija i radna mesta, ali i nacionalna bezbednost. Kanadu, Meksiko i Kinu optužio je za priliv ilegalnih imigranata i proizvodnju fentanila. Te carinske takse smatra kaznenom merom. Američki predsednik zapretio je i Evropskoj uniji uvođenjem carina. 

"Možda ćemo osetiti kratkotrajnu bol, i ljudi to razumeju. Ali dugoročno su gotovo sve zemlje na svetu opljačkale Sjedinjene Države. Imamo deficite sa skoro svakom zemljom i mi ćemo to promeniti. To nije fer. Pomažemo svima godinama. I da budem iskren, mislim da oni to ne cene, tako da ćemo to brzo promeniti", rekao je Tramp.

Kao odgovor na potez Vašingtona, kanadske vlasti su najavile kontra carine, a premijer u ostavci Džastin Trudo odbacio je tvrdnju da kanadsko-američka granica predstavlja bezbednosni izazov. 

"Kanada će odgovoriti na trgovinsku akciju SAD tarifama od 25 odsto na 155 milijardi dolara vrednu američku robu. Ovo će uključivati trenutne tarife na robu vrednu 30 milijardi dolara od utorka, nakon čega će uslediti dalje tarife na američke proizvode vredne 125 milijardi dolara za 21 dan, kako bi se omogućilo kanadskim kompanijama i lancima snabdevanja da potraže alternative", rekao je Trudo. 

Tanjug/AP

 

I Kanada i Meksiko su u velikoj meri ekonomski zavisni od Sjedinjenih Država, koje kupuju 83% ukupne meksičke izvozne robe i 76 odsto kanadskog izvoza. Trampove carine naplaćuju se i preduzećima koja uvoze robu iz pomenutih zemalja, tako da bi moglo da dođe i do povećanja maloprodajnih cena u Sjedinjenim Državama. 

Cene prehrambenih proizvoda, ali i elektronike

Kako piše New York Times, carine koje je uveo Tramp ciljaju zemlje koje su glavni dobavljači širokog spektra robe u SAD. Za američke porodice ovo bi moglo da znači više cene skoro svuda - u prodavnicama, auto salonima, prodavnicama elektronike i pumpama.

"Zbog kombinacije ove tri zemlje, biće teško proći pored neke prodavnice i ne videti neku vrstu inflatornog efekta", rekao je Džejson Miler, profesor upravljanja lancima snabdevanja na Državnom univerzitetu u Mičigenu.

Sveži proizvodi, od kojih se većina uvozi iz Meksika, jedna je od prvih kategorija u kojoj bi kupci mogli primetiti porast cena, potencijalno u roku od nekoliko nedelja od stupanja na snagu carina. Ovi proizvodi, uključujući avokado, paradajz i jagode, imaju kratak rok trajanja. U prodavnicama prehrambenih proizvoda nedostaju zalihe što znači da će potrošači brzo pronaći proizvode koji podležu tarifama.

Povećanja cena se takođe očekuju i u odeljcima sa alkoholom, posebno piva i tekile. Prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede, u 2023. godini, skoro tri četvrtine američkog poljoprivrednog uvoza iz Meksika sastojalo se od povrća, voća, pića i destilovanih alkoholnih pića, prema američkom Ministarstvu poljoprivrede.

Sjedinjene Države takođe uvoze niz poljoprivrednih proizvoda iz Kanade, uključujući meso i žitarice. Trampova carina od 25 odsto na većinu uvoza iz susedne zemlje mogla bi da poveća maloprodajne cene govedine, ako prodavnice prehrambenih proizvoda prebace troškove na potrošače. Javorov sirup bi takođe mogao postati skuplji. Kanada čini oko 70 odsto globalne proizvodnje, a 2023. godine, više od 60 odsto izvoza javora zemlje otišlo je u Sjedinjene Države, prema podacima kanadske vlade.

Međutim, SAD još uvek gaje značajnu količinu sopstvenih proizvoda, tako da bi promene mogle da podstaknu domaću proizvodnju. Ali ekonomisti upozoravaju da će zbog prevelikog oslanjanja na domaću robu i ti dobavljači povećati cene, prenosi Sky news.

Očekuje se da će tarife značajno povećati cene koje američki potrošači plaćaju za nova vozila. To je zato što proizvođači automobila svake nedelje isporučuju desetine milijardi dolara vredne gotove automobile, motore, menjače i druge komponente preko granica SAD sa Kanadom i Meksikom. Milijarde dolara više se uvoze od proizvođača delova u Kini. Novi automobili i kamioni se već prodaju po skoro rekordnim cenama.

U poređenju sa hranom, način na koji carine utiču na cene automobila verovatno će biti raznovrsniji, rekao je Miler sa Univerziteta Mičigen.

Vozači u SAD-u, posebno u Srednjem zapadu, mogli bi primetiti veće cene goriva. Carina od 10 procenata na kanadske energente nije tako visoka kao što je prvobitno nagovešteno, i niža je od tarifa na druge kanadske proizvode. Ipak, ovo i dalje preti da poremeti američku naftnu i gasnu industriju, koja je u velikoj meri zavisna od kanadske nafte. Otprilike 60 procenata nafte koju SAD uvozi dolazi iz Kanade.

Potrošačka elektronika — među vodećim proizvodima uvezenim u SAD iz Kine prošle godine — takođe bi mogla da poskupi. Od mobilnih telefona i kompjutera do video igrica, kupci bi mogli da vide da cene počinju da rastu u roku od nekoliko meseci.

Drugi proizvod koji će verovatno biti pogođen je drvo, od čega se oko 30 odsto uvozi iz Kanade. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Svet