Zakulisne igre u Sudanu: Šta Rusija i Iran "krišom" rade u zemlji koja je upravo priznala tzv. Kosovo?
Komentari15/04/2025
-14:57

Brutalni građanski rat u Sudanu između Sudanskih oružanih snaga (SAF) i Snaga za brzu podršku (RSF) privukao je međunarodnu pažnju zbog humanitarne katastrofe, navoda o stravičnim ratnim zločinima, ali i mešanju stranih sila. Borbe u prestonici Kartumu počele su pre tačno dve godine 15. aprila 2023, i dovele do masovnog egzodusa 13 miliona ljudi i gladi više od 25 miliona, prema izveštajima UN i nevladinih organizacija.
Pri tome su strani akteri poput Rusije, Irana i Ujedinjenih Arapskih Emirata navodno "iz senke" uticali na sukob, ali su linije razgraničenja i savezništva poprilično mutne.
Tako je Rusija pre dve godine optužena da preko plaćenika grupe "Vagner" podržava RSF, dok je 10. aprila, prema podacima servisa za praćenje letova, ruski transportni avion IL-76TD sleteo u Port Sudan pod kontrolom SAF-a. Istovremeno je tu navodno sleteo i iranski Boing 747. Za to vreme, UAE od početka podržava RSF.
Usred ratnog haosa, dok naizgled dobija podršku dve zemlje koje ne priznaju nezavisnost tzv. Kosova, sudanska vlada je preokrenula svoju odluku i priznala južnu sprsku pokrajinu kao nezavisnu državu.
Više postova na mreži X prijavilo je 10. aprila da je sleteo ruski IL-76TD, kompanije "Aviacon Zitotrans", sa registracijom RA-78765. Podaci praćenja letova potvrđuju da je ovaj avion poleteo iz Port Sudana 11. aprila 2025, što sugeriše da je tamo bio ranije. Odvojeni X post pominje iranski Boeing 747, što ukazuje na koordinisanu podršku Moskve i Teherana SAF-u protiv RSF-a.
Mejnstrim mediji, pa čak ni manji lokalni portali nisu se bavili ovim letovima, niti su Rusija ili Iran zvanično priznali aktivnu vojnu podršku bilo kojoj strani sukoba. Međutim, poznati ruski vojno analitički Telegram kanal "Ribar", koji ima veze u vojsci i koji je predvideo krah režima Bašara al Asada u Siriji još pre pada Alepa, piše da su ove letelice i ranije prevozile vojnu tehniku.
Ruski avion je, kako se navodi, stigao iz Astrahana i najverovatnije doneo delove za popravku sudanskih borbenih aviona. Iranski Boing 747 je "najverovatnije" sudanskoj vojsci isporučio jurišne dronove Mohadžer-6.
"Iako sudanska vojska trenutno postiže uspehe, neke jedinice su sve slabije. Postoje i značajni problemi sa avijacijom vladinih snaga. Bespilotne letelice pobunjenika uništavaju avione na aerodromima, a zastareli modeli zahtevaju hitnu popravku", piše u analizi "Ribar".
Takođe se ističe da Sudan sve više postaje "tačka kontakta" strateških interesa Rusije i Irana.
"Ribar" daje i širi geopolitički kontekst, napominjući da na današnju konferenciju u Londonu o Sudanskom građanskom ratu nisu pozvani predstavnici vlade. Na sastanku su, između ostalih, učestvovali predstavnici Afričke unije, Evropske unije, Francuske, Nemačke, Egipta, Kenije i UAE (koji su na strani pobunjenika). Time se SAF stavlja čvrsto u ruski i iranski tabor.
"To znači da rusko-britanska konfrontacija u regionu može dostići novi nivo", zaključuje "Ribar".
Rusi odjednom promenili stranu?
Oktobra 2024. godine u Sudanu se dogodila bizarna epizoda sa padom aviona IL-76.
Kako je pisao specijalizovani portal Sudan War Monitor, predmeti izvučeni iz olupine, uključujući lična dokumenta, ukazivali su na to da su avion i njegova posada imali veze sa Rusijom, Kirgistanom i UAE.
U članku objavljenom nekoliko sati nakon nesreće, oboreni avion je identifikovan kao "teretni avion UAE“. U članku se dalje sugeriše da je avion, identifikovan kao Iljušin-76, bio deo vazdušnog transporta koji su sponzorisali UAE kao podrška snagama RSF.
Međutim, kasnije je objavljena ispravka u kojoj se navodi da, iako je tačno da je avionom ranije upravljala kompanija koja je učestvovala u vazdušnom prevozu iz UAE u Amdžaras u Čadu, navodno kao podrška RSF-u, on nije leteo u ime UAE ili RSF u vreme pada.
Naknadni izveštaji drugih medija, uključujući Reuters i sudanske novine, kao i naknadna istraživanja Sudan War Monitor-a, pokazuju da je avion umesto toga pružao podršku SAF-u.
Reuters je izvestio da je avion "izgleda da je snabdevao obe strane u različito vreme“.
Podaci praćenja letova i informacije sa društvenih mreža sugerišu da je transportni avion nekoliko meseci pre pada prešao sa snabdevanja RSF na snabdevanje SAF-a. Reutersova analiza dokumenata, snimaka i društvenih mreža ukazuje da je najmanje jedan član ruske posade ranije bio umešan u trgovinu oružjem.
Podsećamo, na drugu godišnjicu početka borbi u Kartumu, pojavile su se informacije o stotinama poginulih u napadima RSF-a na izbegličke kampove u zapadnom Darfuru. Ujedinjene nacije su navele da je samo iz kampa Zamzam raseljeno 400.000 ljudi.
"Sudan je sada u gorem stanju nego ikada ranije. Najveća humanitarna kriza, najveća kriza raseljavanja, najveća kriza gladi... obaramo sve pogrešne rekorde", rekla je danas Elis Nalbandijan iz nevladine organizacije "Oksfam".
Komentari (0)