Koliko poslodavaca uplaćuje doprinose radnicama u dobrovoljne penzijske fondove?
Komentari18/11/2024
-12:04
Dobrovoljno penzijsko osiguranje u Srbiji uplaćuje 223.452 ljudi, odnosno 9,6 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji, pokazuje izveštaj Narodne banke Srbije (NBS) o sektoru dobrovoljnih penzijskih fondova u Srbiji za drugo ovogodišnje tromesečje. Prosečna starost korisnika dobrovoljnih penzijskih fondova na kraju drugog tromesečja je iznosila oko 48 godina, s tim da je najviše onih u dobi između 40 i 60 godina, 62 odsto.
Prosečan iznos akumuliranih sredstava na računima članova fondova bio je 287.000 dinara, a petina onih koji uplaćuju dobrovoljno penzijsko osiguranje, preciznije 20,2 odsto, članovi su dva ili više fondova.
Struktura korisnika po polu i iznosu sredstava nije se znatno promenila u odnosu na prethodne periode, pa i dalje većinu čine muškarci, kojih je u ukupnom broju korisnika 57 odsto.
Ukupan iznos neto uplata doprinosa u dobrovoljne penzijske fondove u drugom tromesečju je iznosio oko 1,2 milijarde dinara, od čega se 39,3 odsto odnosi na individualne uplate, 34,5 odsto na uplate poslodavaca koji uplaćuju doprinose svojim zaposlenima, dok se 26,2 odsto odnosi na uplate doprinosa preko penzijskih planova.
Postavlja se pitanje koji poslodovaci u Srbiji uplaćuju za zaposlene sredstva u dobrovoljne penzijske fondove.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže za Euronews Srbija da je taj model u svetu uveden pre više godina, a da su u Srbiji različita iskustva i odnos poslodavaca preme tome.
"To je jedna stvar koja je vrlo često primenjena u svetu. I kod nas je nešto što predstavlja značajnu korist. Međutim, čini mi se da nisu dovoljne beneficije kod poslodavaca koji na takav način uplaćuju sredstva u te fondove, tako da mnogi zaposleni samostalno uplaćuju u neke penzione fondove koji im kasnije obezbeđuju određeni višak, povećanje na penzije", rekao je on.
Atanacković je naveo da bi trebalo mnogo više raditi na tome da se poslodavci više stimulišu na takav vid plaćanja doprinosa i da bi im za to trebalo dati ozbiljnije olakšice.
"Praktično, ako to predstavlja deset odsto plate, tih deset odsto plate bi trebalo izuzeti iz plaćanja ovih redovnih obaveza koje iznose otprilike 60 odsto od zarade. Znači, ako se ne izuzmu nego se to uračunava u ukupnu zaradu, onda praktično nema neke posebne stimulacije. Onda je to bolje i za zaposlene i za poslodavce da se isplati kroz zaradu", rekao je Atanacković.
Neoporezovano do 8.101 dinar
Atanacković je rekao da u Srbiji mali broj i to stranih firmi uplaćuje dobrovoljno penzijsko osiguranje za zaposlene.
On je pojasnio da od februara ove godine poslodavac ukoliko uplaćuje za dobrovoljno penzijsko ili zdravstveno osiguranje, ili jedno i drugo, ima praktičnu mogućnost da iz svojih sredstava uplaćuje neoporezovano do 8.101 dinar.
"Znači, 8.101 dinar, ukoliko uplati svojih para, ali i po ugovoru koji ima za određenog zaposlenog, onda na to ne plaća ništa osim to što je platio 8.101 dinar", rekao je Atanacković.
On dodaje da ako bi poslodavac uplatio 18.101 dinar, onda na 8.101 dinar ne plaća poreze, ni doprinose.
"Sve preko 8.101 dinar se računa da je to plata. I onda na taj iznos se računa normalno plaćanje poreza i doprinose. Proslodavac je stimulisan da iz svojih sredstava neoporezovano uplati taj iznos u ime radnika za penzijsko i zdravstveno, ili samo za penzijsko, ili samo za zdravstveno, zavisi od ugovora koji ima sa fondom. Tako da radnik ne primi to kao platu, ali i on je stimulisan da ostane kod tog poslodavca", rekao je Atanacković.
On dodaje da je to jednostavno jedan dodatak koji poslodavac daje radniku da bi ga stimulisao da ostane kod njega i da brine o njemu.
"Kod nekih malih plata je praktično uvek oštećen zaposleni iz razloga što će mu penzija biti mala. Na ovaj način će mu penzija biti značajnija i tako da je to stimulans za zaposlenog, a stimulans i za poslodavca jer ih manje košta taj iznos koliko god da je", rekao je Atanacković.
Po izveštaju Narodne banke Srbije, neto imovina dobrovoljnih penzijskih fondova na kraju drugog tromesečja je iznosila 57,4 milijarde dinara i bila je veća za 3,2 odsto nego u prethodnom tromesečju a ukupne neto uplate u drugom kvartalu iznosile su 1,2 milijarde dinara.
Komentari (0)