Agrobiznis

Masovno uginuće pčela u Srbiji: Šta treba preduzeti i hoće li biti meda na tržištu

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

22/04/2025

-

17:35

veličina teksta

Aa Aa

Vesti o masovnom pomoru pčela stižu iz svih krajeva Srbije. Uginuće pčela je veliko, a procenat varira. Samo u Moravičkom okrugu, prema nekim procenama, gubici su i veći od 80 odsto. Postavlja se pitanje šta bi mogao da bude uzrok i kako pčelari planiraju da saniraju gubitke koji su nastali. 

Kada je reč o pčelama, ova godina nije dobro počela, niti se prethodna završila kako treba.

Prošla godina je bila toliko sušna kakva nije bila u poslednjih više od 20 godina, dok je ovog proleća problem napravio mraz. 

Povodom uginuća pčela, pčelar iz Udruženje "Čačanska pčela" Vučko Radojičić Radojičić kaže za Euronews Srbija da su neki pčelari manje, a neki više pogođeni. 

"Ima ljudi koji su imali 10, 12, 15 košnica, njima su stradale sve, to su gubici 100 odsto. A mi veliki pčelari koji smo vodili račna o tome, kod nas su gubici mali", rekao je on i dodao da su po zakonu prirode u toku godine do 15 odsto gubici pčela. 

"To je normalno, a ima nas koji smo imali mnogo manje od toga", rekao je sagovornik Euronews Srbija.

Koji su razlozi za uginuće?

Radojičić objašnjava da su dva razloga za uginuće pčela u Srbiji, navodeći da je prvi razlog priroda, a drugi - čovek, odnosno pčelar. 

On kaže da je prošla godina bila sušna i da su pčele rano, u maju, isterale truta iz košnice, kao i da je varoa, vrsta parazita koja napada pčele, koja uglavnom živi u trutovskom leglu, prešla u radiličko leglo. 

"Nije bilo unosa polena neka tri meseca. Slab je bio razvoj pčelinjih zajednica i to je jedan od prvih razloga što je došlo do slabog razvoja pčelinjih zajednica za zimu. Čim pčelinja zajednica zazimi manje od 10.000-12.000 pčela, ona uglavnom strada", rekao je Radojičić. 

Navodeći da je drugi razlog za uginuće pčela čovek, sagovornik Euronews Srbija naglašava da mnogi pčelari misle - "evo pčela, evo meda", ali da nije tako

Da veliku pažnju treba posvetiti pčelama nagašava Radojičić. 

On je rekao da oni pčelari koji prošle godine nisu na vreme hranili pčele, pratili njihov razvoj i uništavali varou koja je najopasnija za jednu pčelinju zajednicu, te su pčele ušle u zimu zaražene i potom izumrle. 

Euronews/Ljiljana Gradinac

 

"Stvorio se mali broj pčela, pčelinje zajednice nisu bile toliko jake da se odupru tome i one su stradale", rekao je sagovornik Euronews Srbija. 

On naglašava da se u Udruženje "Čačanska pčela" svakog četvrtka okupljaju pčelari na debatnom klubu dogovaraju šta će i kako će da rade, a da su prošle godine obezbedili nešto polena za one pčelare koji ga nisu imali. 

"Kada je krajem jula (2024. godine) počela prihrana pčela, u tu prihranu smo ubacili polen koga nije bilo u prirodi, te smo im pomogli da se razviju i da se pripreme za zimu", rekao je Radojičić. 

Da li će biti meda? 

U čačanskom kraju se izuzetno ceni bagremov med, pa se postavlja pitanja kakva će ove godine biti situacija s obzirom na prolećni mraz. 

Radojičić kaže da će, nažalost, situacija biti vrlo teška, navodeći da su temperature u martu bile preko 25 stepeni, da bi pre 10 dana temperatura bila minus sedam u Čačku, a da je bagrem mnogo osetljiva biljka. 

"Ja sam obišao ovaj deo Srbije, ovde nigde bagrema nema da cveta", rekao je on. 

On, međutim, kaže da će meda biti na tržištu Moravičkog okruga jer pčelari imaju zalihe.

Tako zbog velikih zaliha meda koje imaju čačanski pčelari, potrošači ove godine neće osetiti manjak ove izuzetno tražene namirnice.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis