Biznis vesti

Investiranje u kriznim vremenima: Kako sačuvati i umnožiti novac dok vlada nestabilnost na svetskim berzama?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

22/04/2025

-

09:22

veličina teksta

Aa Aa

U jeku trgovinskih tenzija, carinskih udara i ratnih žarišta, građani se sve češće pitaju kako da sačuvaju vrednost svog novca i da li je uopšte pametno ulagati u nestabilnim vremenima. Dok berze beleže oscilacije, a neizvesnost oblikuje svakodnevicu, sve je više onih koji razmišljaju o alternativama štednji u banci.

U emisiji Hajde da razgovaramo, pisac i konsultant za organizaciju tržišta kapitala Milko Štimac objasnio je kako obični građani mogu razumeti rizike i donositi mudre finansijske odluke.

"Tržište je u suštini jednostavan mehanizam. Imate ljude koji hoće da kupe, imate ljude koji hoće da prodaju. U susretu te ponude i tražnje formira se cena", rekao je Štimac, ali je odmah dodao da jednostavnost ne znači otpornost: "Što je jednostavnije, tim je i osetljivije."

U tom kontekstu, velike vesti poput carina od 250 procenata koje SAD uvode Kini ili pregovori sa Evropom mogu da "zatresu taj osetljivi mehanizam tržišta". Štimac podseća da i sama najava takvih promena stvara nesigurnost.

Kako objašnjava, prvi na udaru su oni najveći – kompanije čiji se proizvodi nalaze na listi pogođenih carinama, jer tada "cena na berzama pada zbog velikog carinskog opterećenja“.

Da li će naši građani osetiti posledice turbulencija na tržištu?

Ipak, prosečan građanin Srbije, kaže on, nije duboko integrisan u globalnu ekonomiju, što u ovom slučaju predstavlja prednost.

"Malo je naših proizvođača na koje će uticati ove carine", navodi Štimac i ističe da se kod nas uticaj oseća posredno, preko tokova robe i posrednika.

"Naši građani neće neposredno osetiti taj cenovni udar izazvan naglim promenama carinske politike, osim ako neko nije direktno investirao na nekoj stranoj berzi – a takvi su među nama retki.

Euronews Srbija

Milko Štimac

Za one koji ipak ulažu, posebno u zlato, poruke su ohrabrujuće.

"Njima je najbolje. Šta god da se desi, ta cena će da raste", kaže Štimac i dodaje da su globalne krize i nesigurnost godinama gurale cenu zlata naviše: "Mislim da nije bilo neke veće silazne korekcije u cenama zlata najmanje 10–15 godina".

Manji padovi su, kaže, očekivani i deo tržišne dinamike, ali dugoročni trend ostaje stabilan: "Cena zlata stabilno ide nekim uzlaznim trendom".

"Ne reagovati impulsivno"

Štimac savetuje građane da nikada ne reaguju impulsivno: "Ako već imate dovoljno para da razmišljate o investicijama, najbolje je da pričate sa bankarom ili brokerom.“

Objašnjava da su profesionalci tu da prilagode portfelj svakom pojedincu i preporučuju balans između likvidnih i stabilnih investicija.

"Nikad ne stavite sve pare. Deo uvek odvojite za nešto što je stabilnije,“ istakao je.

Upozorava i na tzv. "emocionalno investiranje", koje je česta zamka u eri brzih informacija i viralnih saveta.

Euronews Srbija

 

"Čuo sam razne legende da se neko preko noći obogatio, ali nikoga nisam upoznao da mi kaže: E, što sam se juče obogatio, iznenada", kaže Štimac, uz poruku da je zarada na tržištima kapitala rezultat sistematskog i strpljivog rada.

"Ne treba podlegati panici niti euforiji", poručuje i metaforično objašnjava ponašanje gomile na tržištu: "To je ono kao golubovi na trgu – bacite mrvice i svi dolete, ali kad ih nestane, razbeže se".

Finansijska pismenost primarna

Na pitanje koliko su građani danas finansijski pismeniji, Štimac kaže da osnovno znanje nije teško steći.

"To može svako da nauči – šta je kamata, šta je dividenda, razlika između akcije i obveznice…“

Ipak, naglašava da je finansijska pismenost jedno, a "investicioni mentalitet" nešto drugo.

"Živimo u podneblju koje je turbulentnije od svetskih tržišta kapitala", kaže i ukazuje na duboko ukorenjene navike i poslovice koje odražavaju kratkoročno razmišljanje: "Znate ono: 'brza para, dupla para', ili 'živ otac, mrtav kapital'".

Zaključuje da je za uspešno investiranje ključ – strpljenje.

"Najmudriji kupuju kada kurs pada i prodaju kada raste. Tako se zarađuje i to je igranje na dugi rok", zaključuje naš sagovornik.

Ceo razogovor sa MIlkom Štimcem pogledajte u videu na početku teksta. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis