"Tokom vremena ima permanentni rast": Da li je zlato i dalje sigurna luka u vreme finansijskih turbulencija
Komentari21/04/2025
-14:59
Cena zlata varira, a pala je za 0,4 odsto nakon što je predsednik SAD Donald Trump odlučio da iz recipročnih carina izuzme pametne telefone i računare. Prema aktuelnim podacima na berzi, cena zlata porasla je na oko 3.296 dolara za uncu i to je porast od 2,29 odsto. Upućeni kažu da zlato sija najvećim sjajem u uslovima političkih i ekonomskih kriza i po pravilu kad se to desi, cena zlata ide gore. Postavlja se pitanje da li je zlato i dalje sigurna luka u vreme finansijskih turbulencija.
Koronavirusa, rat između Ukrajine i Rusije i sadašnji trgovinski rat između SAD i ostatka sveta, sve je to uticalo na skok cene zlata, koja je dostigla istorijski rekord.
Pre korone cena zlata se kretala od 1.400 do 1.500 dolara za uncu, a danas je premašila 3.200 dolara.
Osim globalnih kretanja s jedne strane koja utiču na destabilizaciju ostalih finansijskih instrumenata kao što su akcije, obveznice, pa sada i pad dolara poslednjih nekoliko nedelja, s druge strane, kako za Euronews Srbija kaže berzanski broker Branislav Jorgić, cena zlata raste zato što ljudi beže iz tih nestabilnih finansijskih instrumenata u nešto što oni smatraju kao sigurnu destinaciju za čuvanje vrednosti njihove imovine, a to je zlato.
"Istorijski se i pokazalo da zaista zlato čuva vrednost imovine. Što se tiče ovih unazad par dana kretanja, praktično carinskog rata između Amerike i ostatka sveta, ali pre svega je tu bitna Kina, mi imamo nedoumicu kod investitora da li će Amerika otići u recesiju kao posledica takvih odluka i da li će doći do povećanja inflacije. Ako se to desi u Americi, znači recesija i povećanje inflacije, to će se preliti na ostatak sveta i onda imamo praktično bežanje iz ostalih investicionih alternativa u zlato", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Kakve su prognoze
Goldman Saks predviđa da će do kraja 2025. godine unca zlata vrediti čak 3.700 dolara.
Postavlja se pitanje koliko je moguće praviti neke dugoročne prognoze kada je u pitanju vrednost zlata s obzirom na turbulentnost u čitavom svetu.
Povodom predviđanja kada je reč o vrednosti zlata, Jorgić kaže da se tu radi o proceni i navodi šta sve utiče na cenu zlata.
profimedia
On je rekao da ukoliko dođe do smirivanja sukoba na relaciji Amerika-ostatak sveta u domenu carinske politike i do smirivanja ratnih dejstava na relaciji Ukrajina-Rusija, to će uticati na smirivanje celokupnog finansijskog tržišta i doći će do stabilizacije cene zlata, moguć je čak u takvim okolnostima i pad cene zlata u nekom kraćem vremenskom periodu.
"Ako dođe do buduće eskalacije svih ovih sukoba i trgovinskog rata i rata Rusije i Ukrajine, u tom slučaju, kao posledica toga može doći do recesije, do inflacije, do obezvređivanja ostalih investicionih uloga, onda će cena zlata i dalje da raste", rekao je on.
Jorgić je naveo da je cena zlata od početka godine bila 2.700-2.800 dolara, a da je sada otišla na 3.300.
"To je bio veliki skok praktično za četiri, pet meseci. Tako da je moguće, ukoliko se stvari dalje komplikuju, da ode i do tih 3.700. Ali to su samo projekcije koje treba uzeti sa rezervom", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
Kako investirati u zlato
Investiciono zlato je zlato standardnog kvaliteta i standardnog oblika, vrhunskog kvaliteta - 24 karata, čistoće 999,9.
Samo to zlato se smatra investicionim zlatom, dok se nakit ne smatra investicionim zlatom.
Investiciono zlato bi trebalo bi da ima odgovarajući oblik, a treba ga čuvati u sefu u banci.
Najniža jedinica je jedan gram zlata i ona košta oko 10.000 dinara, zatim pet grama, 100 grama do poluga.
Jedna pločica od pet grama trenutno košta oko 500 evra, a može se unovčiti ukoliko je potreban novac.
Kada se kupi investiciono zlato, dobija se sertifikat o kvalitetu zlata, kao i broj pločice.
"Bitno je kad odete kod prodavca, da budete sigurni da je to sve okej", rekao je Jorgić i naveo da od prodavca treba tražiti fiskalni račun.
Investicija na duži period
Jorgić naglašava da je zlato investicija za duži vremenski period i da je to investicija za penziju, a da ulaganje u investiciono zlato zavisi od investicionih potencijala.
Jorgić navodi da je za građane bolje da naprave neki plan štednje i da na mesečnom ili kvartalnom nivou odvoje sredstva koja im nisu potrebna, koja im predstavljaju praktično štednju.
Iznos tih sredstva treba da prilagode kupovinu zlatnih pločica u nekom dužem vremenskom periodu.
Tanjug/Ministarstvo finansija/Uprava Carina
"Sve zavisi od vaših investicionih potencijala. Niko vas ne ograničava na gore koliko ćete vi toga kupiti. Vi kupujete onoliko koliko imate slobodnih sredstava. Čak, ako se radi o nekim ozbiljnim investicijama, ja bih čak napravio jednu disperziju. Nešto bih uložio u akcije vodećih svetskih kompanija, nešto možda u obveznice, a jedan deo u zlatu. To vam daje onda sigurnost. Ali, zlato je zgodno zbog toga što ono, kako god okrenete, čuva vrednost te vaše imovine", rekao je Jorgić.
On je naveo da svojim unucima za rođendan pokloni jednu zlatnu pločicu.
"Kad napune 20 godina, oni će imati jednu pristojnu imovinu u tom zlatu. Ali, ono što je možda još vrednije je da se razvija ta investiciona kultura kod omladine, tako da oni nešto naslede, ne samo kao imovinu, nego i kao kulturu investiranja", rekao je Jorgić.
On je naglasio da zlato čuva vrednost imovine i da predstavlja oblik štednje i to dugoročne.
"Ako uzmite vi šta ste mogli sa 100 evra da kupite pre pet godina, šta možete danas, a šta ćete tek moći ukoliko dođe do neke ozbiljnije inflacije u nardne 2-3 godine, cena zlata ipak čuva vrednost vaše imovine. Kad vam zaista zatrebaju pare, vi možete prodati to zlato, doći do keša i iskoristiti ta sredstva", rekao je Jorgić.
O navodi da su u vezi sa zlatom moguće i kratkoročne spekulacije, ali i da zlato nije zgodno za to zbog toga što su moguće česte promene i danas cena može da padne, a sutra može da skoči.
"I ako vas uhvati tu u nekom raskoraku, vi ćete napraviti gubitak. Ali, u principu, tokom vremena to ima permanentni rast", dodaje on.
On je rekao da Srbi vole dukate i da su ih često kupovali kroz vreme.
"Ali, dukati su obeleženi sa nekim likovima vladara. Moguće je investirati u njih, ali ja ipak preporučujem ove bezlične pločice, jer je lakše trgovati sa njima kad vam budu zatrebala sredstva", kaže Jorgić.
Komentari (0)