Sunovrat politike inkluzije: U susret Trampu zatvara se sve više DEI i "woke" programa u SAD, FBI je najnoviji primer
Komentari17/01/2025
-18:57
Američki Federalni istražni biro zatvorio je svoju Kancelariju za raznolikost, pravičnost i inkluziju (DEI) u decembru, objavili su juče američki mediji, što je jedan od najnovijih primera trenda povlačenja tzv. "woke" politike u američkim državnim i obrazovnim ustanovama, a još brže u kompanijama.
Takođe, u sredu je guverner američke države Indijane Majk Braun potpisao izvršno naređenje kojim se DEI politika u svim državnim agencijama eliminiše i ustupa mesto MEI (merit, excellence and innovation tj. zasluge, izvrsnost i inovativnost.
Krahu politike promocije etničkih, seksualnih i drugih manjina i ispunjavanja kvota za njihovo zapošljavanje, uprkos slabijem učinku, doprinele su i dve katastrofe na startu 2025. godine - teroristički napad u Nju Orleansu koji je ubio 14 ljudi, kao i stravični požari u Kaliforniji koji su usmrtili najmanje 27 osoba i potpuno razorili predgrađa Los Anđelesa.
Sve bliži dolazak na vlast novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, kao i činjenica da Demokratska stranka snažno zastupa DEI politiku i "woke" ideologiju, ohrabrili su republikance da oštro napadnu rivale zbog kadrovskih propusta, koji su potencijalno doveli do masovnog gubitka života.
Lider republikanske većine u Predstavničkom domu Kongresa SAD Stiv Skaliz kritikovao je federalne agencije za sprovođenje zakona nakon napada u Nju Orleansu, tvrdeći da je fokus na inkluzivnim inicijativama omeo angažovane agente da u obezbeđivanju bezbednosti.
"Neke od ovih agencija su se toliko uplele u DEI pokret. Nazovite to woke, nazovite to kako god želite. Ali kada je njihov glavni fokus na raznolikosti i inkluziji, nije na bezbednosti. To su dve veoma različite stvari. Moramo da se vratimo toj osnovnoj misiji“, rekao je Scaliz tokom jedog radio intervjua, prenosi The Hill.
Republikanska senatorka Marša Blekburn je na sličan način optužila odlazećeg direktora FBI Kristofera Reja da daje prioritet DEI u odnosu na "osnovnu misiju agencije da zaštiti američki narod“.
"Prosto rečeno, vaš fokus na woke DEI inicijative u FBI-u je ugrozio našu nacionalnu bezbednost i živote svih Amerikanaca. Amerikanci se sada osećaju sve nesigurnijim zbog incidenata kao što je teroristički napad 1. januara, a FBI-jev prioritet na raznolikosti pre nego kompetencijama pokazuje da je njihova zabrinutost osnovana. Na sreću, američki narod je rekao svoje, a predsednik Tramp će uskoro vratiti red i zakon u našu naciju“, napisala je Blekburn u pismu na dve stranice od 3. januara.
Na vrhuncu požara u Kaliforniji, dok je vatra gutala istorijske znamenitosti Los Anđelesa, Fox News je izvestio kako su čelnici ovog grada, predvođeni gradonačlenicom Karen Bas, skresali budžet za vatrogasnu službu za 17,6 miliona dolara u odnosu na prošlu godinu, istovremeno trošeći stotine hiljada dolara na "Hor gej muškaraca" i udomljavanje transrodnih beskućnika.
Pogubnoj optici po demokrate doprinela je i činjenica da Bas, dok su besneli požari umesto u gradu bila u Gani, na inauguraciji progresivnog predsednika Džona Dramanija Mahame, nakon što je obećala da više neće putovati u inostranstvo za vreme mandata.
Za vreme požara DEI politiku demokratske vlasti u Kaliforniji oštro je na svojoj društvenoj mreži X napadao i najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask, verovatno najglasniji Trampov saveznik. On je za razaranje okrivio preteranu zakonsku regulaciju zbog koje nije moglo da se krči šipražje, generalno lošu upravu na lokalnom i državnom nivou, kao i DEI politiku zapošljavanja u vatrogasnoj službi.
To je izazvalo žučnu raspravu u kojoj su demokrate tvrdile da je za požare pre svega krivo globalno zagrevanje i da problem nije bio u nedostatku vode.
Sam Tramp se takođe oglasio, rekavši kako je za vreme predizborne kampanje upozoravao na požare i objašnjavao kako bi mogli da se spreče, ali da guverner Kalifornije Gavin Njusom nije hteo da preusmeri tok reka kako ne bi ugrozio ugroženu vrstu male ribe.
Politički pritisak utiče na preokret DEI politike
Međutim, pad DEI politike počeo je mnogo ranije, pa je tako Axios u avgustu prošle godine pisao o tome kako univerziteti u pretežno konzervativnim državama Nebraski, Kentakiju i Severnoj Karolini ukidaju svoje DEI kancelarije na početku sledećeg semestra.
To su tada bili najnoviji od desetina univerziteta koji su već zatvorili takve kancelarije ili uveli druge mere protiv DEI politike, često nakon podsticaja vlasti u njihovoj državi.
Državna zakonodavna tela su koristila različite taktike, od potpune zabrane do uskraćivanja sredstava da bi uspostavili konzervativnu agendu, navodi Axios.
Neke škole, poput Univerziteta u Misuriju u julu 2024., preventivno su raspustile DEI kancelarije. DEI centri su takođe prošlog leta zatvoreni na Univerzitetu Oburn i Univerzitetu Severne Karoline Vilmington.
Skoro 50 škola širom SAD zatvorilo je kancelarije fokusirane na raznolikost ili "multikulturalne resursne centre", prema portalu Chronicle of Higher Education. Desetak drugih je preimenovalo DEI kancelarije ili ih spojio sa drugim odeljenjima.
U nekim od ovih slučajeva, DEI zaduženja su delegirana na druge kancelarije kao što su kancelarije za smeštaj studenata, zdravstvenu zaštitu ili studentska pitanja, rekao je Šon Edmund Rodžers, dekan poslovnog koledža Univerziteta Roud Ajlend.
Mega korporacije počinju da ukidaju i smanjuju DEI sektor
Što se privatnog sektora tiče, nekoliko američkih kompanija, uključujući maloprodajnog giganta "Volmart", povuklo je svoje DEI inicijative otkako je Tramp pobedio na izborima. Osim "Volmarta", nekoliko drugih velikih korporacija je preduzelo slične korake, uključujući "Metu", koja je ukinula i fektčekere na svojim društvenim mrežama, "Ford" i "Mekdonalds".
Kako piše Fox News, većina velikih američkih korporacija i dalje ima DEI programe, ali lista kompanija koje su u poslednje vreme povukle "woke“ inicijative nastavlja da raste.
Niz firmi je prošle godine najavilo smanjenje svojih DEI programa nakon pritiska aktivista, a trend se nastavio i u 2025.
Pored gore pomenutih korporacija u toku prošle godine DEI programe su krenuli da preokreću giganti "Amerikan erlajnz", "Boing", "Braun-Forman" proizvođač viskija "Džek Denijels", "Džon Dir", "Nisan"...
Tramp šalje specijalne izaslanike u Holivud kao da je ratna zona
Simbol "woke" politike proteklih desetak godina bila je američka filmska industrija jer su čudne scene u filmovima i serijama mnogo upadljivije gledaocima, nego što je, na primer, kupcima u pekari kadrovska politika proizvođača kombajna.
Mnogi blokbasteri, posebno o "Marvelovim" superherojima bili su na udaru sve popularniji "anti-woke" kritičara na Jutjubu, koji su sada potpuno istisnuli mejnstrim kritičare, zbog insistiranja na LGBTQ likovima, feminizmu, "dekonstrukciji tradicionalnih herojskih ideala"...
Sukobu fanova sa Holivudom doprinelo je i to što je američka vlada finansijski pomagala filmskoj industriji za vreme pandemije korona virusa, dok su mnoga mala i srednja preduzeća propala zbog propisa o lokdaunu i socijalnoj distanci koji su bili posebno striktni baš u Kaliforniji.
Nije tajna da je Holivud decenijama bio najprogresivniji deo američkog društva, a desničarski i konzervativnije orijentisani glumci, reditelji i producenti toliko retki da je njihova politička misao često prva spominjana kada bi se pričalo ili pisalo o njima.
Dobar primer "žigosanih" zvezda su Mel Gibson, Silvester Stalone i Džon Vojt, koje je Tramp nedavno imenovao za "specijalne ambasadore" u Holivudu sa ciljem da ga učini "boljim, većim i jačim".
"Opet će biti, kao i za same Sjedinjene Američke Države, Zlatno doba Holivuda!" napisao je na svojoj mreži Truth Social Tramp.
Oskarovac Gibson je bio posebno glasan tokom požara u Los Anđelesu jer je izgorela njegova vila u Malibuu, za šta je okrivio uvernera Njusoma rekavši da je on lagao kada je tvrdio da će se pobrinuti za šume.
"Mislim da su svi naši dolari od poreza otišli na Gavinov gel za kosu", prozvao je glumac guvernera poznatog po besprekornoj frizuri.
Inače, specijalni ambasadori, ili izaslanici, se obično šalju u krizne regione poput Bliskog istoka, što dodatno govori o tome kako Tramp gleda na Holivud. Taj status u njegovim očima filmadžije su zaradile tako što su ga žestoko kritikovale od početka prvog mandata, pa do sada, otvoreno pružajući podršku odlazećem predsedniku Džozefu Bajdenu i Trampovoj rivalki na izborima Kamali Haris.
Neki izlivi mržnje prema Trampu prelazili su granicu ismevanja i dobrog ukusa, pa se glumica Keti Grifin 2017. objavila fotografiju sebe kako drži lažnu krvavu odrubljenu glavu Trampa.
Takođe su se dnevna američka politika i DEI propisi diskretno, ili manje diskretno provlačili kroz filmove i serije emitovane u tom periodu, do te mere da su negativci predstavljani kao metafora za Trampa, poput zlog biznismena Maksvela Lorda u filmu "Wonder Woman 1984".
Pošto DEI brani da se određene grupe predstavljaju kao potpuno i nepopravljivo zle, i teži brisanju granica između tradicionalnih muških i ženskih uloga u društvu, to ponekad dovodi do čudnih scena u kojima se naknadno konstruiše moralno opravdanje antagonističkim likovima i frakcijama iz stripova, fantazije ili naučne fantastike. To je posebno razbesnelo fanove "Gospodara prstenova" kada je "Amazon" potrošio oko milijardu dolara da snimi seriju "Prstenovi moći" (Rings of Power), koja se kosi sa delima Džona Ronalda Ruela Tolkina, inače katolika sa libertarijanskim tendencijama, suprotno od progresivne ideologije Holivuda.
Komentari (0)