Planeta

Ko se plaši, a ko jedva čeka Trampa? Srbi pružili najveću podršku republikancu, EU nervozna zbog njegovog povratka

Komentari

Autor: Euronews Srbija, Euronews

15/01/2025

-

22:08

Ko se plaši, a ko jedva čeka Trampa? Srbi pružili najveću podršku republikancu, EU nervozna zbog njegovog povratka
Tanjug/AP/Rick Scuteri - Copyright Tanjug/AP/Rick Scuteri

veličina teksta

Aa Aa

Nervozu Evrope oko povratka Donalda Trampa u Belu kuću ne deli veći deo sveta, pokazala je anketa Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR). Takođe, više građana velikih zemalja van Zapada poput Kine, Rusije, Indije i Brazila pozdravlja njegov drugi mandat nego što strepi. Isto to bi se, sasvim sigurno, moglo reći i za Srbiju.

Anketa u 24 zemlje, koja je uključivala i Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku, Indoneziju i Tursku, pokazala je da su Švajcarska, Velika Britanija, 11 zemalja EU i Južna Koreja usamljene u mišljenju da bi "Tramp 2.0" bio loš za njihovu zemlju i mir u svetu.

"Ukratko, američki dugogodišnji saveznici žale zbog Trampovog povratka, ali skoro niko drugi“, navodi se u izveštaju istraživačkog centra ECFR, dodajući da je njegov reizbor stavio posebno Evropu "na raskrsnicu“ u njenim odnosima sa SAD.

Tanjug/AP/Ludovic Marin

 

Izveštaj je takođe otkrio da mnogi ljudi van Evrope veruju da je novi predsednik posvećen okončanju ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku, i vide SAD na čelu sa Trampom kao samo jednu vodeću silu među nekoliko, uključujući i EU.

"Evropljani treba da prepoznaju nastanak sveta u kojem ima više transakcija. Umesto da pokušavaju da vode globalnu liberalnu opoziciju Trampu, oni bi trebalo da razumeju sopstvenu snagu i da se nose sa svetom onakvim kakav jeste“, navodi se u izveštaju.

Povratak Trampa na vlast smatra pozitivnim za svoju zemlju 84 odsto ispitanika iz Indije, 61 odsto iz Saudijske Arabije, 49 odsto iz Rusije, 46 odsto iz Kine, 43 odsto iz Brazila, samo 22 odsto iz 11 država EU i 26 odsto iz Ukrajine.

Da je to loša stvar po njihovu državu smatra čak 67 odsto ispitanika iz Južne Koreje, 54 odsto iz Ujedinjenog Kraljevstva, 38 odsto iz 11 zemlja EU, 34 odsto iz Švajcarske, 30 odsto iz Turske i 20 odsto iz Ukrajine. 

Veliki broj ispitanika u nekoliko zemalja takođe smatra da bi Trampov povratak učinio verovatnijim mir u Ukrajini i na Bliskom istoku, uključujući Indiju (65% i 62%), Saudijsku Arabiju (62% i 54%), Rusiju (61% i 41%) i Kinu (60% i 48%).

Tanjug/AP/Russian Defense Ministry, Anton Shtuka

 

Ukrajinci su bili mnogo rezervisaniji, pa 39 procenata veruje da će Tramp pomoći u uspostavljanju mira u njihovoj zemlji, a 35 odsto je reklo da je to manje verovatno, dok je u Evropi i Južnoj Koreji bio raširen skepticizam da će "Tramp 2.0" doneti bilo kakvu razliku.

Samo 24 odsto ispitanika u Velikoj Britaniji, 31 odsto u Južnoj Koreji i 34 procenata u 11 zemalja EU reklo je da bi Trampov povratak učinio verovatnijim mir u Ukrajini, dok je još manje (16 odsto u V. Britaniji, 25 odsto u 11 zemalja EU i 19 odsto u Južnoj Koreji) smatrao je da će to imati pozitivan efekat na Bliskom istoku.

Autori ankete tvrde da su ovi podaci potvrdili "opšte slabljenje Zapada“ i pojavu daleko više "transakcijskog, a la carte" sveta, ukazujući na to da u mnogim zemljama Rusiju prihvataju kao saveznika ili neophodnog partnera.

Zanimljivo je da je broj ispitanika koji Rusiju smatraju saveznikom svoje zemlje porastao i u SAD, a ne samo u Indiji i Kini. U protekle dve godine opao je broj ispitanika u 11 zemalja EU koji Ameriku smatraju saveznikom sa 31 odsto na samo 22 odsto.

Većina ispitanika u zemljama uključujući Brazil, Indoneziju, Kinu, Indiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Tursku očekuje da će globalni uticaj Rusije rasti, ali većina u svim tim zemljama, plus EU i Velika Britanija, misli da će Kina biti najjača sila kroz 20 godina.

Ogromna podrška građana Srbije Trampu kao diplomatski adut 

Jedna od zemalja koje ne pripadaju ni zapadnom ni istočnom bloku, a u kojima je veoma izražena podrška građana Trampu je i Srbija. Prema anketi Galupa iz oktobra prošle godine, čak 59 odsto Srba navijalo je za njega na izborima 5. novembra, a samo 29 odsto za njegovu protivkandidatkinju Kamalu Haris.

To je istakao i predsednik Aleksandar Vučić kada je ponudio da baš u Beogradu budu održani mirovni pregovori o Ukrajini između Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina.

"Ne postoji ni jedna zemlja koja može sa Srbijom da se poredi sa stepenom podrške predsedniku Trampu. Ne pričamo o liderima kojih je bilo i ovakvih i onakvih, već pričamo o podršci naroda u celini. I sa druge strane, to je zemlja u kojoj je predsednik Putin i dalje veoma, veoma popularan. Tako da, ja mislim da je to mesto na kugli zemaljskoj koje bi i jednom i drugom izuzetno odgovaralo", kazao je Vučić.

Koliko je Tramp popularan u Srbiji naglasio je i bivši guverner savezne države Ilinois i član Predstavničkog doma američkog Kongresa srpskog porekla Rod Blagojević. 

"Ova vlada koja je tamo danas želi da ponovo stvori odnose sa Sjedinjenim Državama i da ima bolje odnose. To je rastuća ekonomija. Ekonomski im ide veoma dobro jer su dobri, vredni ljudi. I zanimljivo je. U nedavnoj anketi evropskih zemalja na ovim predsedničkim izborima, Tramp protiv Kamale Haris, srpski narod je dao najveću podršku Trampu, oko 59 odsto srpskog stanovništva je podržalo Trampa na poslednjim izborima, više od bilo koje druge evropske zemlje. I tako šta god mogu da učinim da budem od pomoći mestu odakle je moj otac došao, učiniću to", rekao je Blagojević tokom gostovanja u veoma popularnom podkastu Džoa Rogana.

Suprotstavljanje Trampu moglo bi da stvori rascep u Evropi

Svaki pokušaj EU da postigne jedinstvo u direktnoj suprotnosti sa Trampom mogao bi da dovede do velikih podela između i unutar država članica, navodi se u izveštaju.

Koator studije ECFR-a istoričar sa Univerziteta Oksford Timoti Garton Eš napomenuo je za Euronews da je svim zemljama koje su skeptične prema Trampu zajedničko to što su američki saveznici i zavise od SAD u oblasti bezbednosti.

profimedia

 

Trampova nepredvidljivost u spoljnoj politici, posebno u njegovom pristupu NATO-u i ratu u Ukrajini, sve više izaziva zabrinutost širom Evrope oko toga da li bi SAD podržale svoje transatlantske saveznike u slučaju sukoba. 

Međutim, ECFR dodaje da je EU podeljena i u percepciji novoizabranog predsednika SAD i odnosa koji bi blok trebalo da ima sa tom silom.  

"Bojim se da uticaj Trampa neće biti samo da podeli Zapad, već da podeli Evropu. A to je veliki izazov za nas Evropljane“, kaže Garton Eš. 

On je podsetio na nedavnu posetu italijanske premijerke Đorđe Meloni Trampovoj rezidenciji Mar-a-Lago i glasnu podršku mađarskog premijera Viktora Orbana Trampu.  

 

Komentari (0)

Svet