Planeta

Morbidni eksperimenti sa mačkama, psi na kokainu i ukrajinski tiktokeri: Na šta sve vlada SAD troši novac

Komentari

Autor: Euronews Srbija

28/12/2024

-

10:02

Morbidni eksperimenti sa mačkama, psi na kokainu i ukrajinski tiktokeri: Na šta sve vlada SAD troši novac
Ilustracija - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Psi na kokainu, duvanje u guštere, "analni otisci" za pametne WC šolje, elektrošokovi na mačkama, replika Tanosa iz stripova, proučavanje usamljenih pacova, ukrajinski tiktokeri... Ovo su samo neke od, blago rečeno kontraverznih, "aktivnosti" na koje američka vlada troši desetine miliona evra, navodi se u raznim izveštajima na koje je upozorio DOGE, buduće Odeljenje za vladinu efikasnost dvojice biznismena Ilona Maska i Vivejka Ramasvamija, a u ponedeljak i republikanski senator Rend Pol.

Buduća administracija predsednika Donalda Trampa je kao jedan od prioriteta najavila borbu za smanjenje javnog duga kroz smanjenje birokratije, potrošnje na razne vladine programe i nepotrebne ratove sa jedne strane, i redefinisanje globalne trgovine preko carina na sav uvoz u SAD sa druge. 

Ovo je veoma uprošćena verzija plana za hvatanje u koštac sa dugom američke vlade od 36,16 biliona dolara, za koji je Mask priznao da je "zastrašujući" i istakao rad na rešavanju tog problema kao jedan od prioriteta buduće administracije. 

U objavi na X-u 20. decembra Mask je linkovao prosto neverovatne vesti iz proteklih nekoliko godina, koje nisu satirični članci već podaci iz finansijskih izveštaja u koje su uvid imali kongresmeni i senatori.

U jednom od njih piše da je 2020. Nacionalna fondacija za nauku (NSF) finansirala sa 75.000 dolara studiju o tome kako se različite vrste guštera drže za drveće kada duva jak vetar. Istraživači su navodno bili zabrinuti zbog sve češćih uragana i tropskih oluja izazvanih klimatskim promenama i neprijatnostima koje bi ovi reptili mogli da dožive ako moraju ponovo da se penju na drvo.

Euronews/Nenad Miranović Drobnjak/Napravljeno pomoću openart.ai

 

Kako je senator Pol objavio 2021. taj novac je otišao na prestižni Harvard, koji već dobija više od 10 milijardi godišnje, a istraživanje o remećenju dnevne rutine nedovoljno snažnih guštera predvodio je dr Kolin M. Donahju.

NSF se objavom na svom sajtu 29. novembra 2021. pohvalio kako pomaže grupi naučnika na Džordžija Tek univerzitetu da istraže kako trenje igra presudnu ulogu u pucketanju prstima.

Koristeći srednju količinu trenja, ne previsoku i ne prenisku, pucketanje prstima proizvodi najveće rotaciono ubrzanje uočeno kod ljudi, čak i brže od ruke profesionalnog bacača u bejzbolu, zaključak je NSF-a koji je koštao 118.000 dolara.

Kako je Pol objasnio, istraživači su takođe od državnih para napravili repliku metalne rukavice zlikovca Tanosa iz Marvelovih stripova, koja bi pucketala prstima poput kultne scene u "Avendžerima", i ustanovili da metalni prsti ne pucketaju. 

Ne baš smešan, već poprilično uznemirujuć bio je izveštaj da je tokom 2020. i 2021. Nacionalni institut za zdravlje (NIH) potrošio oko 2,3 miliona dolara, na eksperiment sa ubrizgavanjem kokaina psima rase bigl.

Organizacija "White Coat Waste Project" (WCWP), koja ima za cilj da zaustavi eksperimente nad životinjama finansirane novcem od poreza, objavila je 2022. dokumente do kojih su došli putem zahteva Zakona o slobodi informacija, u kojima se vidi da je NIH platio ovaj projekat, preneo je tada Fox News.

"Cilj ove studije je da proceni potencijalne štetne kardiovaskularne efekte do kojih može doći kada se [redigovano] i kokain daju zajedno mužjacima bigla“, navodi se u objavljenoj studiji. 

Ne zna se koju drugu supstancu su dali psima, ali se objašnjava da je eksperiment osmišljen da pokaže kako se efekti kokaina u telu mogu promeniti lekovima.

Američki poreski obveznici su takođe platili 6,9 miliona dolara za proučavanje "pametnih WC šolja" koje prepoznaju "analni otisak" korisnika.

Istraživač sa Univerziteta Stanford Sung Min Park napisao je da je pojam "analnog otiska” prvi pomenuo slikar Salvador Dali, koji je otkrio, kako kaže Park, da „anus ima 35 ili 37 nabora, koji su jedinstveni kao otisci prstiju”.

Nadovezujući se na to zapažanje, istraživač i njegove kolege su izgradili svoje "mobilne toaletne sisteme“ koristeći sredstva iz granta Nacionalnog instituta za kancer Stanfordu.

Opremljena sa veštačkom inteligencijom i tri kamere, od kojih je jedna za identifikaciju "analnog otiska“ korisnika, WC šola analizira boju i brzinu urina korisnika i klasifikuje stolicu korisnika da bi analizirala njegovo zdravlje. Podaci se zatim skladište na "bezbednom" klaudu.

Iživljavanje nad mačkama koštalo više od 10 miliona dolara

Većina ovih neverovatnih podataka dolazi iz velikog godišnjeg "Prazničnog izveštaja" (originalni naziv je "Festivus report" po prazniku iz sitkoma "Sajnfeld") koji senator Pol, inače zakleti libertarijanac, objavljuje pred kraj godine, kako bi skrenuo pažnju javnosti na iracionalnu potrošnju federalne vlade.

Ove godine Pol je procenio da je "bačeno" više od bilion dolara, uključujući kompleks za igru piklbol u Las Vegasu vredan 12 miliona dolara, 10,8 miliona dolara za "Orvelovske eksperimente nad mačkama” i preko 4,8 miliona dolara za ukrajinske influensere. Pol takođe kaže da je javni dug u ovoj godini porastao za dva biliona dolara i da to nije samo problem jedne ili druge stranke. 

Takođe je 15 miliona potrošeno na novi nameštaj za prazne kancelarije federalnih službi, 873.000 dolara za "snimanje filmova u Jordanu" i preko 400.000 dolara za "proučavanje usamljenih pacova". 

Euronews/Nenad Miranović Drobnjak/Napravljeno pomoću openart.ai

 

Pol, koji se i ranije protivio okrutnosti nad životinjama, je posebno skrenuo pažnju na studiju koju je finansiralo Ministarstvo odbrane u okviru Agencije za napredne istraživačke projekte odbrane sa 10.851.439 dolara.

Prema WCWP-u, istraživači sa Univerziteta u Pitsburgu su napravili hirurški rez leđima mačora kako bi u njihovu kičmenu moždinu umetnuli elektrode za elektrošokove. Dok je rez još uvek bio otvoren pokušavali su da izazovu erekciju kod mačora. Izveštaj tvrdi da su mačori ponekad trpeli šokove i po 10 minuta, i da bi im presekli kičmenu moždinu, kako bi se paralisao donji deo tela.

Drugi eksperiment istaknut u izveštaju uključivao je šokiranje kičmene moždine mačaka kako bi ih primoralo da vrše nuždu i izbace klikere, koji su im ubačeni u rektum.

"Vaš teško zarađeni novac, skoro 11 miliona dolara, potrošeno je na eksperimente koji bi više odgovarali u distopijskom romanu nego stvarnom svetu. To je mračan podsetnik da, kada se ne kontroliše, državna potrošnja može da zađe u oblasti koje prkose zdravom razumu", rekao je Pol.

Senator je takođe kritikovao pomenuti NIH koji je od 2019. potrošio 1.513.299 dolara na eksperimente u kojima su mačići vezani za hidraulički sto i okretani u svim pravcima u pokušaju da se izazove mučnina. Tokom ovih eksperimenata su nekim mačićima uklonjeni delovi mozga dok su još bili živi, čime su im oduzete mnoge kognitivne funkcije.

"Zamislite patnju, dezorijentaciju, potpunu bespomoćnost koju ove životinje mora da osećaju. I sve to se radi sa vašim novcem, više od milion i po dolara", rekao je Pol.

Skoro pet miliona dolara na ukrajinske influensere

U "Festivus" izveštaju se takođe navodi da je Stejt department potrošio 4.840.082 dolara za stavku "Kijev, ukrajinski javni poslovi – Influensersko osoblje“.

Prema Polovim rečima, ovakva potrošnja je otvorila vrata za dezinformacije, propagandu i međunarodne PR katastrofe. On smatra da bi vlada umesto toga trebalo da koristi dolare poreskih obveznika za zaštitu nacionalnih interesa.

"Očigledno, ono što nam zaista treba u ratnoj zoni je više Instagram storija i TikTok plesova", navodi Pol i podseća na opasnost eskalacije sukoba sa drugim nacijama zbog finansiranja ovakvog sadržaja.

Oni koje zanimaju muke usamljenih pacova, ili šta je uopšte piklbol, mogu pročitati ceo "Festivus" izveštaj OVDE.

Komentari (0)

Svet