Prva bitka Trampove buduće administracije: MAGA pokret i "stara garda" republikanaca se nadmeću za jako važnu poziciju
Komentari13/11/2024
-07:06
I pored ubedljive pobede Donalda Trampa na američkim predsedničkim izborima 5. novembra, podele u njegovoj Republikanskoj partiji su još uvek vidljive, tako da mu čak i pre zvaničnog stupanja na funkciju predstoji borba kako bi osigurao političko zaleđe.
Prva bitka između Trampovog MAGA pokreta (po sloganu 'Make America great again') i stare garde republikanaca (RINO ili 'republikanci samo po imenu', kako ih nazivaju protivnici) održava se danas u Senatu SAD, gde se bira naslednik predsednika gornjeg doma Kongresa Miča Mekonela.
Trampovi saveznici već su podržali kandidaturu senatora sa Floride Rika Skota da bude novi lider stranke u Senatu, u potrazi za lojalnim kadrom, koji će pomoći novom predsedniku da kroz zakonodavno telu "progura" svoja kadrovska rešenja i politiku.
Skotovi protivnici su republikanski senatori Džon Kornin iz Teksasa i trenutni lider republikanske manjine Džon Tun iz Južne Dakote, obojica saveznici odlazećeg Mekonela, koji se smatra predvodnikom "stare garde". Ko god pobedi postaće lider većine u Senatu kada sledeći Kongres počne da zaseda u januaru.
Iako je rivalstvo dve struje vidljivo "ispod površine", i Tun i Kornin takođe su rekli da će pomoći Trampu da progura svoja kadrovska rešenja i nisu otvoreno pokazali nelojalnost.
Ovo važno glasanje predstavlja rani test uticaja Trampa i MAGA pokreta na Kongres, uoči njegovog dolaska na vlast, piše Financial Times.
Inače, Tramp je na društvenim mrežama u nedelju sugerisao kako bi trebalo da ima mogućnost da zaobiđe zakonodavce kako bi ubrzao kadrovska imenovanja, iako se ta praksa nije koristila otkako je demokrata Barak Obama bio na funkciji, nakon odluke Vrhovnog suda iz 2014. godine.
Republikanci u Senatu bi trebalo da glasaju za svog sledećeg lidera na tajnom glasanju u sredu. Stranka je već preuzela kontrolu nad Senatom i verovatno će zadržati kontrolu nad Predstavničkim domom, navodi se u analizi političkog portala The Cook Political Report.
Iako su mediji Tuna i Kornina predstavili kao favorite, Skot, koji je upravo osvojio drugi mandat u Senatu, dobio je podršku nekih od ključnih republikanskih senatora, uključujući Marka Rubija, Bila Hagertija, Rona Džonsona i Renda Pola. Hagerti i Rubio se smatraju glavnim kandidatima za položaje u novoj Trampovoj administraciji. Takođe treba napomenuti da podrška senatora Pola signalizira širu podršku republikanaca, jer je on izrazito libertarijanski političar, za razliku od druge trojice.
"Svaki lider ove nove većine mora biti u stanju da radi ruku pod ruku sa predsednikom Trampom kako bi unapredio svoju agendu 'Amerika na prvom mestu'. Zato želim da vidim lidera većine u Senatu koji bi mi se mogao pridružiti u prihvatanju Trampove agende, koja će ujediniti republikance u Senatu. U sredu ću glasati za Rika Skota", poručio je Hagerti na X-u u subotu.
Skota su podržali i najuticajniji zagovornici Trampove politike van Senata, poput medijskih ličnosti Takera Karlsona, Glena Beka i Čarlija Kirka, milijardera Ilona Maska i važnog saveznika Roberta Kenedija Mlađeg.
Skot je sebe predstavio kao najboljeg kandidata za sprovođenje Trampovog zakonodavnog plana.
"Moramo da promenimo način na koji se vodi Senat da bismo ispunili Trampov dnevni red. Razgovarao sam sa svojim kolegama. Mislim da svi shvataju da moramo da napravimo promenu. Dakle, pitanje će biti: ko će se pobrinuti da obavimo te stvari?“, rekao je Skot za Fox News u nedelju.
Tun je takođe rekao da je potrebno delovati brzo, i nagovestio da je u potpunoj saglasnosti sa Trampom.
"Proveo sam osam meseci pažljivo slušajući svoje kolege o njihovoj viziji za sledeće poglavlje republikanske konferencije Senata, posebno kada smo krenuli sa predsednikom Trampom. Jedno je jasno: moramo delovati brzo i odlučno kako bismo što pre uspostavili predsednički kabinet i druge kandidate, kako bismo počeli da ispunjavamo mandat koji smo poslati da izvršimo, a sve opcije su na stolu da to i učinimo. Ne možemo dozvoliti Čaku Šumeru i demokratama iz Senata da blokiraju volju američkog naroda“, rekao je Tun za Fox News.
Za ispunjavanje Trampovih ciljeva važna su tzv. imenovanja tokom pauze (recess appointment). U pitanju su, prema klauzili Ustava SAD, zvaničnici koje je predsednik ovlašćen da imenuje dok traje pauza u zasedanju Senata. Prema klauzuli o imenovanjima, predsednik je ovlašćen da "uz savet i saglasnost (potvrdu) Senata, vrši imenovanja na visoke pozicije, na nivou koji oblikuje politiku u federalnim ministarstvimas, agencijama, odborima i komisijama, takođe u federalnom pravosuđu".
Sam Tramp ipak nije podržao nijednog kandidata u trci, ali je u nedelju predstavio svoju platformu svojoj društvenom mreži Truth Social, rekavši da bi svaki republikanac koji želi tu funkciju trebalo da podrži imenovanja na pauzi, kako bi se omogućilo da položaji u njegovoj budućoj vladi budu popunjeni "blagovremeno”.
On je takođe pozvao senatore da se uzdrže od potvrđivanja sudija u periodu od sada do januara, dok demokrate još uvek formalno imaju većinu.
"Nikakve sudije ne bi trebalo da budu odobrene tokom ovog vremenskog perioda jer demokrate žele da proguraju svoje sudije dok se republikanci bore oko vođstva“, napisao je on.
Mediji hvale Skotovu lojalnost, ali jedna stvar mu ne ide u prilog
Trampu naklonjeni New York Post u svojoj analizi piše da su Skota potcenjivali mediji tokom njegove trke za drugi mandat, prisećajući se njegovog ubedljivog poraza od Mekonela pre dve godine, koji je utro put "RINO hegemoniji", koja je, kako se navodi, omogućila odlazećem predsedniku Džozefu Bajdenu da troši novac iz budžeta po sopstvenom nahođenju.
Teza članka je da je uspon Skota dobra vest "za sve Amerikance, koji su glasali za pravu promenu", u prilog čega NYP navodi da je on takođe politički autsajder, poput Trampa, i da je još od 2010. bio neko ko se je na izborima nastupao kao "protivnik establišmenta". Takođe se podseća da je Tramp podržao Skotovu prethodnu kandidaturu za lidera republikanaca u Senatu 2022. te da je senator sa Floride lojalan i neko ko zna šta na čelu Senata treba da uradi.
Potpuna suprotnost je teorija u tekstu od ponedeljka New York Times-a po kojoj je Tramp privatno priznao da Skot, koji navodno nije popularan među kolegama, ima male šanse da pobedi, novodeći prethodni poraz od Mekonela kada je imao samo 10 glasova.
Kako je za ovaj list rekla neimenovana "osoba bliska Trampu", novoizabrani predsednik okleva da se umeša u borbu za lidere, osim ako nije siguran da može da utiče na dovoljno glasova koji bi prevagnuli u korist jednog kandidata.
Kao primer navodi se prethodna javna podrška kongresmenu Džimu Džordanu iz Ohaja prošle godine za poziciju lidera većine u Predstavničkom domu, što je, kako navodi NYT, izazvalo otpor među starom gardom i dovelo do Džordanovog poraza.
Komentari (0)