Planeta

Sukob dva tabora oko Irana: Vens i Vitkof bi da spreče rat, ali jaki interesi rade protiv njih

Komentari
Sukob dva tabora oko Irana: Vens i Vitkof bi da spreče rat, ali jaki interesi rade protiv njih
Sukob dva tabora oko Irana: Vens i Vitkof bi da spreče rat, ali jaki interesi rade protiv njih - Copyright Profimedia/AP/Alex Brandon

Autor: Axios

18/04/2025

-

15:00

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik SAD Donald Tramp je obećao da će sprečiti Iran da se domogne nuklearnog oružja, ali unutar njegovog tima za nacionalnu bezbednost postoji podela oko najboljeg načina za postizanje tog cilja.

Kako piše Axios, ovo nije samo teoretska rasprava jer je Tramp poslao pregovarače da pokušaju da postignu dogovor, dok su bombarderi B-2 i nosači aviona spremni za plan B.

Zvaničnici su podeljeni oko toga koji pristup ima veće šanse za uspeh, ali se slažu da bez dogovora, verovatno izbija rat.

 

 

"Politika prema Iranu nije sasvim jasna, uglavnom zato što se još uvek razrađuje. To je složeno jer je veoma politički osetljivo pitanje", rekao je za Axios neimenovani američki zvaničnik "upoznat sa internim diskusijama".

Tramp je u ponedeljak sazvao svoje ključne savetnike na sastanak u tzv. "situacionoj sobi" o Iranu, uključujući zvaničnike oba tabora.

"Postoje različiti pristupi, ali ljudi ne viču jedni na druge“, rekao je američki zvaničnik.

"Predsednik je ponosan što ima tim sa različitim stavovima. On sluša sve njih i na kraju donosi odluku za koju smatra da je u najboljem interesu američkog naroda“, izjavila je za Axios portparolka Bele kuće Karolin Levit.

Jedan tabor, nezvanično predvođen potpredsednikom Džejmsom Dejvidom Vensom, veruje da je diplomatsko rešenje poželjno i moguće, te da SAD treba da budu spremne na kompromise kako bi se to ostvarilo. Vens je veoma uključen u rasprave o politici prema Iranu, rekao je drugi američki zvaničnik.

Tanjug/AP/Mark Schiefelbein

 

Ovaj tabor uključuje i Trampovog specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa, koji je predstavljao SAD na prvoj rundi razgovora sa Iranom u subotu, i ministra odbrane Pita Hegseta. Takođe ima podršku spolja od strane MAGA influensera i uticajnog novinara Takera Karlsona, bliskog Trampu.

Tanjug/AP

 

Ova grupa brine da bi napad na iranske nuklearne objekte doveo američke vojnike u regionu u opasnost kada Iran uzvrati. Oni takođe tvrde da bi novi sukob u regionu izazvao skok cena nafte u osetljivom trenutku za američku ekonomiju.

Drugi tabor, koji uključuje savetnika za nacionalnu bezbednost Majka Volca i državnog sekretara Marka Rubija, veoma je skeptičan prema Iranu i šansama za dogovor koji bi značajno ograničio iranski nuklearni program, kažu američki zvaničnici.

Senatori bliski Trampu, poput republikanaca Linzija Grejema iz Južne Karoline i Toma Kotona iz Arkanzasa, takođe zastupaju taj stav.

Ovaj tabor smatra da je Iran slabiji nego ikad, te da SAD ne bi trebalo da prave kompromise, već da insistiraju da Teheran potpuno ukine svoj nuklearni program, i da ili direktno napadnu Iran ili podrže izraelski napad ako ne odaberu prvu opciju.

"Jastrebovi" ili neokonzervativci, poput Marka Dubovica, izvršnog direktora Fondacije za odbranu demokratija, snažno lobiraju za taj pristup.

"Predsednik je nekada nazvao sporazum (bivšeg predsednika Baraka Obame) iz 2015. fatalno pogrešnim. Sada je pitanje da li još uvek veruje u to", rekao je Dubovic za Axios, upozoravajući da se ne prihvata "podgrejana" verzija Obaminog sporazuma.

U međuvremenu, 45-minutni razgovor između Vitkofa i iranskog ministra spoljnih poslova Abasa Aragčija u Omanu prošle subote bio je najviši nivo kontakta između SAD i Irana još od Obamine administracije.

Bio je to posebno napet susret s obzirom na to da je Tramp povukao SAD iz Obaminog sporazuma i naredio ubistvo najuticajnijeg iranskog vojnog komandanta, generala Kasema Solejmanija.

Sada Tramp želi da postigne nuklearni sporazum, i to brzo, navodi Axios. Dao je Iranu rok od dva meseca da potpiše sporazum, bez preciziranja kada sat počinje da otkucava.

Izrael vrši pritisak da se napadne Iran

Najljući protivnik bilo kakve diplomatije prema Iranu je izraelski premijer Benjamin Netanijahu. Prošlonedeljna poseta Netanjahua Beloj kući bila je napeta, posebno kada su on i Tramp razgovarali o Iranu, kažu američki i izraelski zvaničnici.

"Predsednik je nekako uživao da mu se suprotstavlja po pitanju Irana. Ista dinamika koju ste videli u javnosti dogodila se i iza zatvorenih vrata", rekao je jedan zvaničnik, misleći na konferenciju za novinare na kojoj je Tramp obelodanio razgovore sa Iranom, dok je Netanjahu delovao vidno uznemireno.

"Tramp i Bibi (nadimak Netanjahua) veoma različito gledaju na pitanje vojnog udara na Iran", rekao je zvaničnik.

Tanjug/AP/Evan Vucci

 

Neki u "taboru za dogovor" takođe smatraju da je Netanjahuov zahtev da Iran potpuno eliminiše svoj nuklearni program, pod bilo kojim sporazumom nerealističan.

"Predsednik Tramp je bio jasan da Iran ne sme imati nuklearno oružje i sve opcije ostaju na stolu. Predsednik je odobrio direktne i indirektne razgovore sa Iranom da bi to stavio do znanja, ali je takođe jasno rekao da ovo ne može trajati beskonačno. Cela Trampova administracija za nacionalnu bezbednost posvećena je predsednikovom stavu o Iranu kako bi se osigurali mir i stabilnost na Bliskom istoku i bezbednost ovde kod kuće", rekao je za Axios portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Brajan Hjuz.

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet