Uzdrmana "fotelja" predsednika Južne Koreje nakon što je proglasio, pa ukinuo ratno stanje: Podnet zahtev za impičment
Komentari04/12/2024
-08:00
Budućnost južnokorejskog predsednika Jun Suk-jeol visi o koncu nakon haotične noći tokom koje je prvo proglasio ratno stanje, a zatim ubrzo tu meru povukao, te je opozicija podnela zahtev za impičment.
Kako prenosi BBC, o ovom zahtevu opozicije tek treba da se raspravlja, a očekuje se da bi glasanje moglo da bude obavljeno do kraja ove sedmice. Glasanje o predlogu zakona o opozivu predsednika Južne Koreje Jun Suk Jola u parlamentu trebalo bi da se održi u petak ili subotu, izvestila je novinska agencija Jonhap.
"Predlog opoziva predsednika Jun Suk Jola biće pred poslanicima sutra u parlamentu, a glasanje je zakazano za 6. i 7. decembar", navodi agencija.
Najveća opoziciona Demokratska stranka i pet drugih manjih opozicionih partija, uključujući Partiju obnove Koreje i Reformsku partiju, podnele su danas predlog o opozivu južnokorejskog predsednika. Zahtev za opoziv potpisao je 191 opozicioni poslanik bez podrške poslanika vladajuće stranke.
Parlament bi trebalo da se sastane 5. decembra u ponoć kako bi razmotrio predlog zakona o opozivu, a nakon toga glasanje se mora održati 24 sata kasnije, ali ne kasnije od 72 sata.
Za usvajanje opoziva potrebno je 200 glasova u parlamentu. Junova stranka kontroliše 108 mesta u parlamentu od 300 poslanika.
Ukoliko opoziv bude odobren, predsednik će biti suspendovan dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku. Južnokorejski poslanici zatražili su opoziv predsednika nakon što je juče proglasio vanredno stanje, a nekoliko sati kasnije ga, pod pritiskom, povukao.
Kabinet južnokorejskog predsednika Jun Suk-jeola izglasao je sinoć ukidanje ratnog stanja u Južnoj Koreji, ubrzo nakon što je predsednik saopštio da će povući tu meru.
Jun je naveo u saopštenju da je prethodno proglasio ratno stanje da bi, kako je naveo, "spasio zemlju od antidržavnih snaga koje pokušavaju da parališu suštinske funkcije države i unište Ustavni poredak liberalne demokratije".
Istakao je da su trupe koje su bile angažovane u ratnom stanju povučene nakon što je Narodna skupština zatražila ukidanje ratnog stanja.
Komentari (0)