Slavlje na ulicama Seula: Predsednik Južne Koreje najavio ukidanje ratnog stanja
Komentari03/12/2024
-20:48
Predsednik Južne Koreje Jun Suk-jeol rekao je da će ukinuti ratno stanje nakon što je parlament izglasao njegovu blokadu, prenosi agencija Jonhap.
Nekoliko trenutaka nakon što je južnokorejski predsednik najavio opoziv svoje odluke, usledilo je slavlje okupljenih ispred Narodne skupštine, prenosi agencija AFP.
Dodaje se da Jun kaže da su se trupe za vanredno stanje povukle nakon što je Narodna skupština izglasala blokadu njegovog uvođenje vojne vladavine.
Podsetimo, južnokorejski predsednik najavio je ranije danas uvođenje ratnog stanja, "da bi iskorenio pro-severnokorejske snage i zaštitio slobodu i Ustavni poredak", a aktivnosti parlamenta, političkih partija i udruženja u Južnoj Koreji obustavljene su do njegovog ukidanja.
Na plenarnoj sednici južnokorejskog parlamenta danas je usvojena Rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja, prenosi BBC.
Proglašenje ratnog stanja je zapanjilo Južnokorejce i izazvalo kratkotrajni pokušaj vojnika da uđu u parlament. Poslanici i demonstranti brzo su reagovali na najozbiljniji izazov demokratiji u toj zemlji od osamdesetih godina prošlog veka.
Junova politička stranka pozvala ga je da odustane od uvođenja ratnog stanja u Južnoj Koreji, preneo je CNN.
Konsenzus protiv uvođenja ratnog stanja postignut je tokom sastanka Junove Partije moći naroda koji je održan ubrzo nakon što su poslanici u Narodnoj skupštini glasali da blokiraju taj potez.
Proglašavanje ratnog stanja ne znači objavu rata, već je reč o meri koja omogućuje vojsci preuzimanje kontrole nad civilnim vlastima radi održavanja reda i sigurnosti. To može uključivati ograničavanje građanskih prava, poput slobode kretanja i okupljanja, te uvođenje cenzure medija.
Ovakve mere obično se preduzimaju u situacijama ozbiljne pretnje nacionalnoj sigurnosti, kao što su spoljne pretnje ili unutrašnji nemiri.
Stejt department: SAD žele da se situacija u Južnoj Koreji reši mirnim putem
Sjedinjene Američke Države žele da se situacija u Južnoj Koreji "reši mirnim putem u skladu sa vladavinom zakona", rekao je danas zamenik portparola Stejt departmenta Vedant Patel.
On je dodao da bi "svakako, glasanje zakonodavnog tela za usvajanje nečega bilo u skladu sa zakonom toj zemlji", prenosi CNN.
Poslanici u južnokorejskom parlamentu jednoglasno su danas izglasali da ukidanje Rezolucije o ratnom stanju.
Patel je potvrdio da SAD "nisu unapred obaveštene" da će južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasiti ratno stanje.
On je naglasio da američka vlada "nastoji da angažuje partnere, i ovde u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i u Seulu", ali nije izneo više detalja o diplomatskom angažmanu.
"Ono na šta smo trenutno usredsređeni je da nastavimo da prikupljamo činjenice, pratimo situaciju na terenu i očekujemo da se ovo u potpunosti reši mirnim putem i u skladu sa vladavinom prava", rekao je Patel na brifingu za novinare.
Portparol Pentagona Patrik Rajder rekao je da, što se tiče vojske u susednoj Severnoj Koreji, SAD pomno prate situaciju, ali nisu uočile "bilo kakvu promenu u stavu" te zemlje.
Rajder je rekao da ratno stanje još nije imalo uticaja na američke trupe, otprilike 28.000 američkih vojnika, stacioniranih u Južnoj Koreji.
Komentari (0)