Dačić i Radman: Vreme da se menja perspektiva i da se popravljaju odnosi Srbije i Hrvatske
Komentari16/03/2023
-12:35
Ministri spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i Hrvatske Gordan Grlić Radman poručili su danas da je bez obzira na različitosti dve zemlje pravo vreme da se radi na promeni perspektive gledanja jednih na druge kako bi se popravili odnosi i unapredila saradnja.
Dačić je na konferenciji "Bileteralni odnosi Srbije i Hrvatske - ka novoj dinamici" putem video linka istakao da Srbija želi najbolje odnose sa svojim susedima.
"Ukupni odnosi Srbije i Hrvatske su značajno opterećeni različitostima koje nažalost dobijaju više pažnje od naših sličnosti. Možda je sada pravo vreme da u pokušaju revitalizovanja odnosa damo imperativ promeni perspektive gledanja jednih na druge kako kod javnog mnjenja tako i kod političara", rekao je Dačić.
Dodao je da Srbija i Hrvatska ne mogu rešiti sva otvorena pitanja iz prošlosti ukoliko ne počnu da grade dobre odnose u budućnosti.
Dačić je istakao da dve zemlje ne dele isto mišljenje o brojnim pitanjima, ali da moraju da razgovaraju sa uvažavanjem kako bi pokušale da se međusobno bolje razumeju.
"Potrebna nam je promena perspektiva, a presudnu ulogu će imati politička volja koja će, nadam se, pokazati da ne postoje granice našeg delovanja sve dok je zasnovano na zajedništvu", poručio je Dačić.
Radman je naveo da su dve zemlje susedi, a da su odnosi dva suseda pokazatelj kvaliteta i stabilnosti.
"Način na koji će se razvijati naši odnosi važan je za dve države, ali i za hrvatske i srpske građane, ali i u svetlu odnosa na području Zapadnog Balkana, jugoistočne evrope i evropskog puta Srbije", rekao je Radman.
Dodao je da su od normalizacije odnosa dve zemlje 1996. godine, ti odnosi prolazili kroz različite faze, u nekim oblastima su se razvijali dobro, ali da je ostalo još pitanja koja se moraju rešiti.
"Kompleksnost naših odnosa je veliki izazov, ali nije prepreka ne pokušati ih popraviti, unaprediti, ali pre svega razumeti", ocenio je Radman.
Miščević: Za EU integraciju Srbije važna iskustva i znanje Hrvatske
Ministarka evropskih integracija Tanja Miščević danas je na skupu o odnosima Srbije i Hrvatske istakla da sem toga što su nacionalne manjine preuzele primat u aktivnostima na uspostavljanju boljih odnosa u tome ulogu ima i proces evropskih integracija.
Miščević je navela da je za proces evropskih integracija naše zemlje važna pomoć Hrvatske, kroz prenos znanja i iskustava koja se ne tiču samo pregovora o članstvu u EU, već i pregovora o pristupanju Šengen zoni, odnosno svim procesima u koje je Hrvatska "duboko zagazila" ili završila.
"Ne zato što će i Srbija ići tim putem nakon stupanja u članstvo EU, već zbog činjenice da je Hrvatska postala članica u Šengen zoni i za nas je veoma važno da vidimo kako se odražava na slobodu kretanja roba, usluga i ljudi kada hoćemo da operacionalizujemo unapređenje odnosa", rekla je Miščević.
Ministarka je iskazala zadovoljstvo što se više ne govori samo o pitanjima koja opterećuju odnose Srbije i Hvatske, već o pronalaženju procesa koji će pomoći unapređenju odnosa dve zemlje, u čijem je zajedničkom interesu napredak, razvoj, stabilnost i sigurnost.
Ona je navela i da bi bilo važno da dobijemo institucionalnu podršku Centra izvrsnosti Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija - specijalizovanog centra koji je sakupio ekspertizu ne samo pravnog usklađivanja već i sprovođenja prava EU.
Dodala je da su pitanja koja su deo našeg pregovaračkog procesa drugi važan segment u ulozi procesa evropskih integracija.
"Nova metodologija zahteva da bilateralna pitanja postanu u velikoj meri rešena pre stupanja države u članstvo u EU, a važno je i koncentrisati ključne zamerke koje države članice imaju u tom procesu", navela je ona.
Miščević je navela da Srbija i Hrvatska imaju veoma uspešnu prekograničnu saradnju već u tri finansijske perspektive, odnosno tri sedmogodišnja perioda.
"To je onaj deo prekogranične saradnje i onoga što se nazivaju makroekonomske stategije koje su mnogo manje po svom obimu od generalnog paketa koji Srbija dobija, ali nedvosmisleno najznačajnije za građane", rekla je ona.
Ona je navela da je tokom tih sedam godina dobijeno oko 70 do 80 miliona evra pomoći koja je namenjena nevladinim organizacijama, unapređenju turizma, kao i za poboljšanje uslova transporta između lokalnih samouprava.
"Desetine hiljada građana su počeli već da sarađuju, nisu čekali unapređenje državnih odnosa", navela je ona.
Komentari (0)