Nadzorne kamere u dvorištima škola i vrtića u Beogradu: Kako funkcionišu i da li je zaštićen identitet dece
Komentari31/03/2025
-14:28
U dvorištu osnovnih škola i pojednih vrtića pre malo više od mesec dana postavljene su nadzorne kamere sa softverom koji prepoznaje potencijalno opasne predmete i automatski alarmira nadležne službe. Do sada je postavljeno oko 5.000 kamera koje prate bezbednost 24 časa dnevno u toku sedam dana nedeljno. Postavlja se pitanje na koji način funkcionišu ove kamere i da li je zaštićen identitet dece.
Postavljanjem takvih kamera završena je prva faza bezbednosnog projekta grada Beograda.
Zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović kaže za Euronews Srbija da se ugrađen novi pametni softver bazira na veštačkoj inteligenciji, a može da prepoznaje određene vrste predmeta kao što su vatreno i hladno oružje.
"Ukoliko bi se neko pojavio sa takvim predmetom u školi, naš komando-bezbednosni centar bi odmah bio alarmiran. U tom smislu da se pali alarmi, uključuju se velike kamere na velikim ekranima i oni automatski obaveštavaju Ministarstvo unutrašnjih poslova. Takođe, oni prate i sve ono što se dešava u dvorištu, naročito kada deca nisu pod nadzorom odraslih osoba, odnosno kada škola ne radi", rekla je ona.
Tako se prati ko se okuplja u dvorištima, da li dolazi do nekih incidenata, da li ima nekih sumnjivih radnji i nedoličnog ponašanja.
"Ukoliko primete tako nešto, takođe obaveštavaju nadležnu policijsku stanicu, koja naravno procenjuje da li je to dovoljno veliki incident da oni izađu na teren i ako izađu na teren, dalje postupaju prema svojim nadležnostima", navela je Vidović.
"Pristup kamerama ima samo policijska stanica"
Nadzorne kamere prate situaciju čak i onda kada škole ne rade.
Rad nadzornih kamera se prati u komandno-bezbednosnom centru, gde rade operateri koji imaju sertifikate.
"Pristup kamerama ima samo policijska stanica. Takođe mogu se škole obratiti da dođu kod nas i pogledaju neki snimak ukoliko postoji potreba za tim. Snimci ne izlaze iz komandno-bezbednosnog centra. Ono što je bitno jeste da u taj softver nije učitano očitavanje lica i roditelji mogu biti bezbedni u tom smislu da se ne očitavaju identiteti deteta, bilo kakvi podaci o deci. Ono što je suština jeste da se prati bezbednost i eventualno da se spreče neki potencijalni incidenti", rekla je Vidović.

Euronews
Do sada su, kako kaže, nadzorne kamere zabeležile neke sitne incidente, kao što su oštećenja školskog inventara.
"Oštećene su neke naše kamere koje su automatski zamenjene. Do sada nije bilo nekih većih incidenta, ali naravno mi svakodnevno pratimo te izveštaje. Do sada nije bilo da se ponavlja u nekoj školi učestalost nekog incidenta, ali to je nešto što ćemo isto pratiti - da li postoje neke škole gde su češći incidenti, neke opštine na kojima se češće dešavaju incidenti, gde treba posebno policijske stanice da obrate pažnju", navela je sagovornica Euronews Srbija.
U planu uvođenje Beogradske službe bezbednosti
Vidović navodi da Beogradska služba bezbednosti nije još uvek počela zvanično sa radom, ali da se mogu videti ovih dana na ulicama grada jer obilaze reone koje će dužiti.
Kako je rekla, predviđeno je da patrole obilaze određeni deo neke opštine.
"Preko dana će obilaziti škole radi dodatne bezbednosti i vrtiće čak i u ovom periodu dok ne postavimo video nadzor u svim vrtićima što nam je dalji korak, a tokom večeri će obilaziti naselja", rekla je Vidović.
Ona je naglasila da je za građane bitno da znaju da Beogradska bezbednosna služba nije policija.
"Oni su produžene ruke, uši, oči policiji. Oni će biti ti koji će da dojavljuju da li se nešto dešava i da uočavaju različite probleme. To nisu samo problemi u smislu za koje je nadležna policija, već i komunalni problemi. Ukoliko vide da je neko parkiran na zelenoj površini i postoji nešto u gradu što treba dodatno uraditi, srediti, oni mogu da jave to Komunalnoj miliciji. Ukoliko vide da neko vrši krivično delo, automatski će obavestiti nadležnu policijsku stanicu", navela je Vidović.
Komentari (0)