Profesor Vuletić za Euronews Srbija: "Univerzitet nije mesto za bilo kakvo političko organizovanje"
Komentari22/04/2025
-14:33
O smrti poglavara Rimokatoličke crkve, situaciji na univerzitetu, izlasku iz društvene kriza, ali i o drugim temama sa nalovnih strana razgovarali smo sa profesorom Filozofskog fakulteta Vladimirom Vuletićem.
Glavna tema na naslovnicama svih novina u svetu ovog jutra je smrt pape Franje, tako je i u Srbij. Komentarišući naslovne strane, Vuletić konstatuje da je papa u domaćoj javnosti bio doživljavan kao čovek pomirenja, posebno u kontekstu njegovog odnosa prema pitanju kanonizacije Alojzija Stepinca.
"On je uspevao da stvori sliku o sebi kao o čoveku pomirenja, osobi koja živi u duhu svog vremena. Sticao se utisak da je neko ko staje na stranu onih koji su ugroženi, bez obzira na to da li to politički odgovara ili ne. Nekako je uspevao da predstavi ono što katolička crkva predstavlja i na koji način se ponaša, te je u tom smislu nosio oreol dobrog pape", kaže profesor i podvlači:
"Ovde kod nas je njegova uloga bila posebno značajna iz razloga koji se tiču kanonizacije Alojzija Stepinca."
Profesor Vuletić kao interesantno pitanje ističe mogućnost postojanja veze između izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve i globalnih pomeranja udesno.
"Ako pratimo savremena dešavanja na globalnoj političkoj, a naročito društvenoj sceni, mnogi tumače da je papa Franja došao kao odraz liberalnih strujanja koja su tada bila dominantna. Međutim, ostaje da se vidi da li će i na koji način ovaj društveni zaokret uticati i na samu crkvu", objašnjava on.
"Univerzitet nije mesto za bilo kakvo političko organizovanje ili delovanje"
Vuletić je prokomentarisao odluku Medicinskog fakulteta o stupanju u štrajk, ukazujući kako univerzitet nikada nije bio u štrajku.
"Problem sa univerzitetom je u tome što nikada nije bio u štrajku, tako da praktično ne postoji nikakav presedan. koji bi mogao da kaže, ili na koji bi mogao da se pozove i da se kaže 'štrajk'. Ako to posmatramo spram onoga što je štrajk u školama, mi vidimo da štrajk podrazumeva određeni minimum procesa rada, to obično znači 30 minuta", kaže on.
Vuletić ističe kako je osnovna uloga univerziteta prenošenje znanja, ali i da je važno govoriti o političkom delovanju.
"Univerzitet nije mesto za bilo kakvo političko organizovanje ili delovanje – to je čak i zakonom zabranjeno. To je moj stav, i zato razmišljam o tome kako i na koji način izaći iz ove situacije, pre svega da bi se univerzitet oslobodio pritisaka. Pitanje je sada da li će ova akademska godina uopšte moći da se privede kraju na regularan način", kaže on.
Profesor je parafraziorao bivšu rektorku i rekao da više ne postoji razlog da se ovo tumači isključivo kao studentski protest, već kao politička aktivnost.
"Prema tome, vreme je da se ta borba izmesti i jasno definiše. Setimo se, bivša rektorka, gospođa Popović, izjavila je u jednom trenutku – tada ispred 'ProGlasa' – da je vreme da se studentima zahvali za ono što su učinili, i da sada političke stranke treba da preuzmu inicijativu", objašnjava profesor
Kako on kaže, kao posledica nastavka protesta, primećuje se dodatna "radikalizacija" studenata koji blokiraju rad fakulteta.
"Time smo došli u situaciju u kojoj je univerzitet – kao jedna od ključnih društvenih institucija – blokiran. Da li je to bio cilj, strateška odluka, ili samo taktički potez kako bi, u trenutku kada školska godina propada, studenti ostali bez ispita i bilo kakvih obaveza koje bi ih zadržale van ulice – ostaje da se vidi. U svakom slučaju, upravo to bi možda mogao biti korak ka izlasku iz krize, odnosno ka oslobađanju univerziteta“, kaže Vuletić.
Celo gostovanje profesora Vuletića možete pogledati u video snimku na početku teksta
Komentari (0)