Politika

Macura o napadu na dekanku Jovanović: Dijalog je ključ za smanjenje nasilja i tenzija

Komentari

Autor: Euronews Srbija

31/03/2025

-

13:00

Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

U sukobu dve strane, ako pretpostavimo da imamo dve strane, nema nevinih. Nema neke strane koja je manje odgovorna u odnosu na onu drugu stranu. Naravno, teret najveće odgovornosti leži na ljudima koji pripadaju većini, ali u ovim okolnostima, političkim i društvenim, u kojima mi živimo poslednjih nekoliko meseci, nema nevinih, rekla je za Euronews Srbija Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura komentarišući to što je juče u Nišu, na ulici, nožem napadnuta dekanka Filozofkog fakulteta Natalija Jovanović. 

Macura je takođe naglasila da osuđuje svaki vid nasilja - od fizičkog, psihološkog do digitalnog. Kaže da do smirivanja tenzija može da dođe jedino dijalogom. 

"Koristim priliku da osudim najoštrije svako nasilje. Svako nasilje kojem svedočimo poslednjih nekoliko meseci osuđujem, i ja mislim da svaka pojedinačna osoba iz svojih cipela mora da učini najviše što je u njegovoj, odnosno njenoj moći, da se takvo nasilje suzbije", rekla je ona. 

Prema njenim rečima, odgovornost leži na svima – od ljudi koji čine vlast, preko opozicije, do običnih građana.  

"Mi svedočimo fizičkom nasilju, kao što je ono koje su doživeli odbornici u Nišu, a među kojima je kamenicom pogođena i žena. Ona je doduše anonimna, pa nije izazvala takvu reakciju šire javnosti kao što se to dogodilo u slučaju nasilja koje je doživela dekanka filozofskog fakulteta u Nišu. Svi moramo da snosimo odgovornost za situaciju u kojoj se nalazimo", rekla je Macura. 

Pitanje nasilja nije lako analizirati, a situacija koja je prethodila napadu na dekanku filozofskog fakulteta u Nišu, kako kaže Macura, ukazuje na ozbiljne probleme u društvu.  

"Čak i ako ne analiziramo pojedinačni slučaj, pitanje je kada će se desiti novi incident", naglasila je Macura. 

Ona je apelovala na to da ne smemo relativizovati nasilje, jer se ono može ponoviti, ali u drugom kontekstu.  

Euronews

 

"Ako svi ne stanemo sa tim, fizičko nasilje koje se dešava na ulicama neće prestati", upozorila je Macura, ističući važnost odgovornosti u izgovaranju javnih reči, posebno onih koje dolaze od političara i javnih ličnosti. 

Kada je reč o smanjenju tenzija u društvu, smatra da je dijalog ključ. Podseća da je i ranije, dok je bila u opoziciji, govorila o potrebi za dijalogom i otvorenim razgovorima.  

"Sedimo za sto, razgovarajmo, i rešavaćemo probleme koji nas tište. Bez toga, ništa neće biti rešeno", naglasila je.  

Iako je vlast pozivala na dijalog, Macura ističe da treba napraviti konkretne korake ka rešavanju problema, kako bi se izbegli dalji sukobi. 

Ona kaže da dijalog odgovorno ponašanje i uvažavanje različitih stavova mogu da budu ključni su za prevazilaženje trenutnih društvenih tenzija i rešavanje problema.  

"Sedimo za sto, razgovarajmo, i rešavaćemo probleme", zaključila je Macura. 

Zbog napada reagovao Rektorski kolegijum UB, ali i Nišlije i niški studenti

Podstimo, zbog napada na dekanku Jovanović reagovao je i Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, koji je naveo da je ovaj događaj izazvao strah, uznemirenost i zgražavanje širom Srbije. 

Kako su naveli, zapanjeni su ovim činom i zahtevaju hitnu reakciju nadležnih organa, ne samo u smeru pokretanja postupka i izricanja primerene sankcije učioniocu, već i preduzimanja mera kojima će se osigurati sprečavanje protivpravnih nasilnih akata prema članovima akademske zajednice i ostalim građanima koji mirno protestuju i izražavaju svoja uverenja i stavove. 

Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu  naglasio je i da ovaj akt nasilja treba posmatrati u kontekstu u kom je izvršen, odnosno u vezi sa atmosferom koja je stvorena klevetama, uvredama, pretnjama i pritiscima od strane nosilaca visokih javnih funkcija i tabloidnih medija.

"Već smo upozoravali da kontinuirani verbalni napadi u javnom prostoru, kojima je posebno izložen rektor našeg Univerziteta, predstavljaju korak ka otvorenoj represiji ali i kreiranju ambijenta kojim se praktično podstiče na nasilje prema studentima i profesorima", naveli su. Detaljnije čitajte u posebnoj vesti.

Takoođe, niški studenti i građani okupili su se sinoć na mestu napada na Trgu Pavla Stojkovića. 

Euronews/Ustupljeni snimak

 

"Ovo je drugi napad po redu na dekanku Filozofskog fakulteta za vreme mirnog okupljanja, a još jedan u nizu napada na one koji žele na pravedan način da dođu do istine. Na nasilje nikada nismo ćutali, niti ćemo pored njega prolaziti spuštenih glava", navodilo se u pozovu studenata. 

Podsetimo, napad se dogodio 30. marta u prepodnevnim satima, uoči protesta u  Nišu, dok su se građani okupljali na Trgu Pavla Stojkovića, kada je dekanku Jovanović nožem napala žena. Jovanvić je odmah dobila lekarsku pomoć, a osumnjičena je privedena i sumnjiči se za nasilničko ponašanje.   

Kako je ranije Jovanović ispričala za Euronews Srbija, žena koja ju je napala prvo joj je otela telefon i bacilana zemlju. 

"Ja sam se sagla da ga uzmem i tada me je ubola. Ubola me je odozgo i počela je krv da šiklja. Uplašila sam se. Ovo je još jedan dokaz da su ljudima isprani mozgovi onim tabloidima, onim strašnim, ne mogu ih nazvati medijima, onim strašnim sredstvima propagande koji huškaju jedne na druge. Ja nikoga nisam ugrožavala nijednoga trenutka, nikada loše nisam pomislila ni o kome", rekla je ranije Jovanović za Euronews Srbija ispred Urgentnog centra.   

Zbog napda je reagovala i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić koja je sinoć izjavila da napad nema nikakvu političku konotaciju, već ličnu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija