Politika

Nižu se osude Dveri i njihovih opasnih ideja o "čistom srpskom genomu", Boško Obradović: Stav ne menjam

Komentari

Autor: Euronews Srbija

28/11/2022

-

20:03

Nižu se osude Dveri i njihovih opasnih ideja o "čistom srpskom genomu", Boško Obradović: Stav ne menjam
Boško Obradović - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Svojom "zabrinutošću" za genetsku strukturu budućih naraštaja, pokret Dveri uspeo je ne samo da podigne veliku buru u javnosti, već i da pobere osudu velikog dela javnosti zbog propagiranja opasnih i retrogradnih ideja. U najkraćem to je i sumirana reakcija na saopštenje Dveri u kome ovaj pokret osuđuje plan Srbije da reproduktivni materijal za vantelesnu oplodnju uvozi iz Španije i Danske. Reagovala je i vlast i opozicija, a ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović je porčila da bi volela da zna kako to izgleda "čisti srpski genom" kojim se Dveri bave u svom saopštenju.

Dveri su zatražile od nadležnih organa odgovor na pitanje "da li je i kada sprovedena šira javna rasprava o ovoj važnoj temi i da li su sagledane moguće štetne posledice sa moralno-etičkog aspekta". Kako je saopštila ova stranka, postavlja se pitanje genetičkog materijala uvezenog od nepoznatog donora, "što može uticati na promenu genoma budućih naraštaja".

Ovakav zahtev problematičan je ne samo sa stanovišta nauke, zbog čeka resorna ministarka i navodi da bi volela da zna kako to izgleda "čisti srpski genom" - već i sa društvenog aspekta. U svom reakcijama mnoge stranke su ocenile u tom smislu da je reč o "opasnim idejama" i da sve "liči na rasizam".

Ovo, inače, nije prvi put da ovaj pokret koristi pitanja koja su za određeni deo populacije osetljiva zarad prikupljanja političkih poena, a činjenica da su od aprilskih izbora ponovo parlamentarna snaga dovodi do toga da se njihov glas i češće i glasnije čuje, a teme na kojima najčešće insistiraju tiču se upravo, kako i sami kažu, tradicionalnih i porodičnih vrednosti i identiteta. Ovoga puta, svojim saoštenje Dveri su praktično "udarile" na suštinsko pravo parova koji ne mogu drugačije da se ostvare kao roditelji. 

Oštre reakcije na saopštenje Dveri

Među prvim reakcijama na saopštenje Dveri bila je premijerke Ane Brnabić koja je na svom Tviter nalogu napisala da je na stotine parova u Srbiji primorano da se na ovaj način ostvari u roditeljstvu, dodajući da na ovaj način oni neće morati da putuju u inostranstvo.

"Uskoro će moći, jer imaju odgovornu vlast koja radi u interesu naših građana i naše zemlje, a ne promoviše besprizornu fašističku ideologiju i zatucanost. Još jednom: sram vas bilo!", napisala je Brnabić.

A ministarka Jelena Begović navela je da je ovo rezultat "neznanja ili osmišljene zloupotrebe znanja". Dodala je da država na ovaj način olakšava ženama umesto da same traže po svetu banke donora, bave se lokalnim pravnim regulativama i troše lična sredstva.

"Takođe, ovakva razmišljanja vode na ozbiljnu stranputicu na kojoj je ova planeta već bila, a zove se fašizam. Mislila sam da makar u ovoj zemlji toga više nema. Volela bih da nam autori teksta kažu kako izgleda čisti srpski genom. I lepota Balkana jeste veliki diverzitet gena i zato volimo da se hvalimo kako smo mi u Srbiji lepi i različiti. I to je dobro i sa stanovišta principa koji vladaju u prirodi, jer kada se ukrštaju iste genetike to dovodi do slabljenja i nestanka vrste. Biodiverzitet o kome takođe svi pričaju nije samo diverzitet organizama već i gena. To omogućava opstanak jedne vrste", rekla je Begović, inače po struci molekularni biolog.

Tanjug/ Strahinja Aćimović

 

A ni opozicione stranke nisu bile blage prema ovakvim navodima Dveri. Stranka slobode i pravde (SSP) saopštila je da je šokantan stav pokreta. Ta stranka smatra i da je stručna javnost dužna da se oglasi kako bi se u korenu sasekle anticivilizacijske teze koje promovišu superiornost i čistotu nacije kao vrednost.

"To je odraz primitivizma i nepriznavanja nauke, a u političkom smislu to su stavovi svojstveni rasizmu. Zato ovakvi ekstremistički stavovi zaslužuju najoštriju osudu“, navela je SSP.

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) ocenila je da je stav pokreta Dveri po ovom pitanju, "klasičan rasizam" i da ta stranka "širi opasne teze koje su građani Evrope na svojoj koži osetili u toku nacističkog ludila u Drugom svetskom ratu".

"Ove opasne ideje, koje tobože služe zaštiti rasne i nacionalne "čistoće" Srba sluđuju i plaše građane. Tražimo od ministarske zdravlja u Vladi Srbije da reaguje i opovrgne ove opasne ideje", navodi se u saopštenju LSV.

Ta stranka poručila je Dverima da "manje čitaju radove nacističkog doktora Jozefa Mengelea", a građanima Srbije da je ovo, ako su zaboravilli, "pravi primer kako izgleda fašizam".

Obradović: Uvek smo za pomoć parovima bez dece, ali stav ne menjamo

I dok se osude nižu, lider Dveri Boško Obradović nastavlja u istom maniru, pa je danas saopštio da nije tačno da se ta stranka protivi bilo kojoj vrsti pomoći bračnim parovima bez dece, ali da ostaju pri stavu da je pravi cilj najnovije inicijative o uvozu reproduktivnog materijala - razvoj surogat materinstva u Srbiji, komercijalizacija trudnoće i, kako tvrdi, protivzakoniti način da gej parovi usvajaju decu.

Navodi da se Dveri više od decenije se zalažu za državnu podršku rađanju, mladim bračnim parovima, porodicama sa decom i bračnim parovima koji nemaju dece.

Zato je, kaže, "monstruozna kleveta i opaka laž" da su se bilo kada usprotivili bilo kojoj vrsti pomoći bračnim parovima bez dece da se ostvare kao roditelji, jer znaju koliki je to problem u Srbiji, ali da ostaju pri stavu o pravom cilju najnovije inicijative.

Logo

 

Kako dodaje, država treba da podržava brak i prirodnu porodicu, a ne LGBT prava, da ističe vrednosti roditeljstva, očinstva i materinstva, a ne roditelja broj 1 i roditelja broj 2, dve mame ili da ne zna ko mu je otac.

U Srbiji nema donora

Vantelesna oplodnja reproduktivnim ćelijama koje stižu iz uvoza počeće u decembru. Država će sve troškove preuzeti na sebe, iako je prvobitno bilo zamišljeno da omogući samo uvoz, a da parovi sami plaćaju reproduktivni materijal. Međutim, odlučeno je da sve troškove snosi Republički fond za zdravstveno osiguranje.

Za početak reproduktivne ćelije uvoziće se iz banke u Španiji sa kojom je Srbija potpisala sporazum, ali se pregovara i sa ostalim evropskim bankama. Donacije su važne za žene koje su bez partnera, a žele da se ostvare kao majke, ali i parove kod kojih jedan od partnera nema reproduktivne ćelije, a žele potomstvo. 

Do sada su svi oni morali u inostranstvo na vantelesnu oplodnju doniranim materijalom. Odlazili su uglavnom u Severnu Makedoniju, Grčku. Morali su da plaćaju reproduktivni materijal, ali i postupak vantelesne oplodnje, smeštaj u inostranstvu, put. U Srbiji je 2019. godine otvorena Nacionalna banka reproduktivnih ćelija, ali nije zaživela jer nema donora. U inostranstvu banke su uglavnom privatne i donorima se plaća. Savetnica za vantelesnu oplodnju Sandra Jovanović kaže za Euronews Srbija se donorima spermatozoida, zavisno od zemlje, plaća od 250 do 450 evra, dok za doniranje jajne ćelije cena ide od 800 do 1.500 evra po ciklusu. Opširnije u posebnoj vesti.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija