Poslanici Evropskog parlamenta podržali rezoluciju o Srbiji povodom dešavanja u Linglongu i ekoloških protesta
Komentari16/12/2021
-14:47
Poslanici Evropskog parlamenta podržali su rezoluciju o ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava u Srbiji, u kojoj se između ostalog govori o ekološkim protestima i dešavanjima na gradilištu fabrike Linglong". Za tekst je glasalo 586 poslanika, protiv ih je bilo 53, objavio je Vladimir Bilčik.
Kako se navodi na sajtu EP, parlament je izrazio zabrinutost zbog "navodnog prinudnog rada, kršenja ljudskih prava i trgovine ljudima" u vezi sa oko 500 Vijentamaca na gradilištu "Linglonga". Takođe, srpske vlasti su pozvane da pažljivo istraže slučaj i obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava radnika, te da Evropskoj uniji dostave rezultate svojih istraga.
Osim ovoga, EP napominje da Srbija "daje Kini i kineskim industrijalcima sve više zakonskih privilegija", čak i kada su one u suprotnosti za zakonima EU.
"Evroposlanici izražavaju zabrinutost zbog sve većeg uticaja Kine u Srbiji i širom Zapadnog Balkana uopšte. Pozivaju Srbiju, zemlju kandidata za članstvo u EU, da poboljša usklađenost sa radnim pravom EU i da se pridržava relevantnih konvencija Međunarodne organizacije rada koje je ratifikovala", navodi se.
Još jedna od tema kojom se Evropski parlament bavio su protesti u Srbiji, a poslanici su zabrinuti "zbog sve većeg nasilja ekstremističkih i huliganskih grupa protiv mirnih ekoloških demonstracija". Kako se navodi, široko rasprostranjeni protesti su nedavno zabeleženi širom Srbije nakon usvajanja dva zakona, od kojih se za jedan zakon smatralo da "otvara prostor za kontroverzne projekte stranih investicija, sa velikim uticajem na životnu sredinu".
Osim ove, Evropski parlament usvojio je danas još dve rezolucije u vezi sa stanjem sa ljudskim pravima u Rusiji i Kini.
Kako je tekla rasprava
Poslanici Evropskog parlamenta na plenarnom zasedanju u Strazburu, ranije danas, održali su polučasovnu debatu o situaciji u Srbiji, a koja se odnosila na prava vijetnamskih radnika zaposlenih u fabrici "Linglong" u Zrenjaninu i na dešavanja na ekološkim protestima u zemlji.
Evropski poslanci zatražili su usklađivanje zakona i standarda u Srbiji u oblasti radničkih prava i ekologije sa EU vrednostima, a ova tema u formi rezolucije našla se na dnevnom redu po hitnom postupku na inicijativu grupe evropskih Liberala, koji su dobili podršku Socijaldemokrata i Zelenih.
Na plenarnom zasedanju EP prvi su govorili predlagači Rezolucije u kojoj se izražava zabrinutost zbog stanja ljudskih prava vijetnamskih radika u Srbiji, korupcije i vladavine prava u oblasti zaštite životne sredine, kao i "nasilja huligana" nad demonstrantima.
Poslanik iz redova hrvatskih Socijaldemokrata, Tonino Picula, smatra da "situacija sa ljudskim i pravima radnika u Srbiji opravdava hitnu proceduru".
Picula je ocenio da su u Srbiji "česti slučajevi spoljnih uticaja kroz investicije koje nisu u skladu sa EU vrednostima” i dodao da je ”ironično” to što je Srbija u pregovorima sa EU otvorila Klaster 4, koji se odnosi i na zaštitu životne sredine, baš u situaciji kada je trebalo da donese zakone koji "upravo ugrožavaju životnu sredinu".
"Ovo neće doprineti kredibilnosti politike proširenja EU”, smatra Picula.
Predstavnik grupe evropskih Liberala, Klemen Grošelj, naveo je da je "razočaran dešavanjima u Srbiji” i pozvao je vlasti u Beogradu da "primene obećanja koja su usvojili na papiru" u okviru procesa pridruživanja EU.
"Ova Rezolucija nije protiv Srbije niti srpskog naroda već je upozirenje za srpske vlasti. Potpuno je neprihvatljivo da se u zemlji kandidatu krše ljudska prava ko što je to slučaj u fabrici Linglong u Zrenjaninu", naveo je Grošelj.
Za izvestioca Evropskog parlamenta za Kosovo, Violu fon Kramon, "nije ništa novo" to što je Srbija, kako tvrdi, "zarobljena država sa slabim reformskim rezultatima".
"Da li je to slika koju EU želi da pošalje kako globalni lider u promociji vladavine prava i ljudskih prava?”, upitala je fon Kramon.
Fon Kramon je pozvala EU da ”umesto da otvara klastre sa Srbijom, podrži demokratske snage u zemlji”.
Francuski poslanik Tijeri Marijani zapitao je evropske poslanike ”da li znaju odakle dolaze informacije o radnicima u Linglongu" i otužio Džordža Soroša za mešanje u unutrašnja pitanja drugih država.
"Ova Rezolucija će biti mrtvo slovo, jer nema nezavisne istrage", poručio je Marijani.
Evropski komesar podržao otvaranje klastera 4
U zaključku debate, evropski komesar za vanredne situacije, Janez Lenarčić, pozdravio je otvaranje Klastera 4 u pristupnim pregovorima sa Srbijom i ocenio da to "šalje jak signal o jačanju angažmana Srbije i EK u oblasti Zelene agende i primene EU standarda".
Lenarčić je ocenio da pred Srbijom još ima dosta posla u oblasti vladavine prava i ekoloških standarda.
"EU očekuje da domaće zakonodavstvo u Srbiji bude usklađeno sa EU i međunarodnim pravom, a na dobrobit svih radnika u Srbiji", kaže Lenarčić.
On dodaje da je EK primila k znaju odluku da se iz procedure povuku Zakoni o eksproprijaciji i referendumu i ukazao da je EU do sada uložila oko 435 milona evra u zaštitu životne sredine u Srbiji.
"To pokazuje opredeljenost EU da nastavi da podržava Srbiju na njenim EU putu", zaključio je Lenarčić.
Izveštaj o situaciji sa vijetnamksim radnicima i ekološkim protestima u Srbiji na glasanju je u EP tokom današnjeg dana, a rezultati bi trebalo da budu poznati posle 16.00 časova, rečeno je Tanjugu u Strazburu.
Komentari (0)